Златният медалист от Международната олимпиада по биология Петър Жотев разработва технология за предварително избиране пола на селскостопански животни
Мария АЛЕКСАНДРОВА
Петър Жотев е ученик на Софийската математическа гимназия „Паисий Хилендарски“ и ще бъде в XII клас. Младежът участва в олимпиади от повече от 4 години, а това лято заема историческото за България второ място на 33-тата международна олимпиада по биология, провела се в Ереван, Армения.
„Първата ми олимпиада по биология беше в VII клас. Учителката по биология Миглена Георгиева ми каза за олимпиадата и че мога да се пробвам да отида. Така се запали интересът ми“, припомня си Жотев. Тогава той става втори във възрастовата група, в която се състезава. „Видях, че мога да правя нещо с биологията, че съм добър в това, и по-нататък искам да се развивам в тази област“, споделя медалистът. Той е възпитаник на СМГ още от V клас и обучението му там също е фактор. „Заради средата в СМГ започнах да харесвам толкова много състезанията“, казва младият биолог.
Петър продължава да участва в олимпиади всяка година.
„В VIII клас се класирахме за европейската научна олимпиада, която се проведе в Португалия. Тя е доста интересно състезание, в което има отбор от трима души – физик, химик и биолог. Те правят експерименти, записват резултатите от тях. Тогава разбрах, че със сигурност искам да се занимавам
с биология и наука,
като цяло, разказва Жотев за състезанието, провело се през 2019-а.
На олимпиадата участниците имат няколко часа, за да се справят с експерименталните задачи, които са им дадени.
Същата година участва и в Международния турнир на младите естествоизпитатели, който се провежда в Минск, Беларус. „За него правим експерименти, докато сме в България, в продължение на месеци, подготвяме резултати, правим презентация и я представяме на самия турнир – споделя Жотев. – Това е състезанието с най-изтощителната и дълга подготовка, на което съм бил, защото заедно с отбора трябва да направим 17 различни експеримента, които са ни дали, и след това да ги представим на място, за да ги оценяват“, разяснява ученикът.
През 2020 г. обаче започва ковид пандемията, която налага пауза на присъствените състезания. Всички надпревари се провеждат в онлайн среда. По същия начин протича и подготовката за състезанията. „Който както можеше, се подготвяше вкъщи. Националните олимпиади не бяха онлайн, а всички пътувахме до един град и се провеждаха всички кръгове по области – обяснява ученикът. – Онлайн обучението ми се отрази доста зле. Повечето хора губят мотивация, докато учат в онлайн среда“, споделя още Жотев. За негово щастие СМГ е сред първите училища, които при разхлабването на мерките се връщат към присъствено обучение. Все пак по-дългият престой вкъщи има и положителна страна. „По време на пандемията имах време да уча повече у дома. Но решаващият фактор е на човек да му е интересно това, с което се занимава, и да чете за него в свободното си време, а не да го приема като задължение“, разкрива ученикът.
В средата на юли т.г., по време на 33-тата международна олимпиада по биология Жотев не само завоюва втори златен медал в състезателната си кариера, а и се нарежда на второ място в света. Това е историческо постижение от участията на България в престижното състезание от самото начало досега. По време на награждаването първо съобщават кои са носителите на бронзовите медали, след това на сребърните и накрая на златните. „Казаха ми, че имам златен медал и се зарадвах, отидох да си го взема, но не знаех на кое място съм, защото 26 човека получават златен медал на олимпиадата – обяснява Жотев. – Към края на церемонията казаха: „Първите трима участници са…“ и съобщиха моето име и всички не можехме да повярваме“, припомня си момента на награждаването медалистът. По думите му решаващ фактор за постигането на успех на олимпиадата е да се работи бързо, защото на повечето от етапите в състезанието на участниците не им достига време да направят всички задачи. „Задачите е хубаво да са трудни, защото, ако са трудни за мен, са трудни и за всички останали“, казва още медалистът.
Този септември Жотев ще представя България на Европейския конкурс за млади учени (EUCYS) от 13 до 18 септември в Лайден, Нидерландия. „Доста усилена подготовка върви за състезанието. Форматът там е различен от този на олимпиадите. Имаме проучване, което да представим пред жури от различни държави. В момента подготвяме представянето си и как ще презентираме проектите“, обяснява ученикът. Проектът, с който ще участва, е разработен съвместно с Института по биология и имунология на размножаване „Акад. Кирил Братанов“ при Българската академия на науките.
„Тестваме нова технология за използване в животновъдството, която ще позволява предварително да се избира полът на животните. Сега се тества с овце – обяснява Жотев. – Състои се в това да се сортират сперматозоиди, които водят до получаване на мъжки животни, и такива, които водят до получаване на женски животни. След това двете групи да се използват отделно. Това ще е от полза, защото в повечето животновъдни ферми има нужда само от женски животни за мляко, докато мъжките са ненужни. Ако технологията започне да се прилага масово, ще доведе до повишаване на ефективността и ще намали вредите върху околната среда, защото така ще са необходими по-малко животни за целите на размножаването“, допълва ученикът. Реалното тестване предстои тази година. То ще бъде направено от Института при БАН.
Догодина отново ще има Международна олимпиада по биология, но вълненията на зрелостника ще са свързани с приема му в университет. Жотев не е решил със сигурност къде ще продължи обучението си, но засега се е насочил към „Биохимия“ в ETH Цюрих (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich), което се намира в топ 10 на университетите в света.
„Надявам се да ме приемат там – заявява дванайсетокласникът. – Университетът има различни изисквания за всяка държава, от която идва кандидат-студентът. За България изискванията са да има много добър резултат на четири матури. Затова ще държа задължителната по български език и литература, по математика, по чужд език – английски или немски, и по една от трите природни науки – в случая биология или химия“, обяснява Петър. Той се надява подготовката да не попречи на хобитата му.
„Не мога да седна да уча по цял ден, за разлика от някои хора, които от сутрин до вечер четат“,
казва Жотев. Когато има нужда от подкрепа, ученикът се обръща към родителите и приятелите си.
„Те са ми помагали много. Благодарение на състезанията съм завързал и доста приятелства с хора с подобни интереси“, споделя ученикът. Той все още поддържа контакт с някои от участниците на Международната олимпиада по биология. „Миналата година, за съжаление, олимпиадата беше онлайн и не успях да се запозная с участници от друга държава“, казва медалистът. По думите му благодарение на състезанията човек не само може да намери нови приятели. „Олимпиадите са важни за развитието на хората, които искат да станат учени, лекари или инженери, с каквато и природна наука да се занимават“, подчертава Жотев.
Проф. Албена Йорданова – Медицински факултет, Софийски университет, ръководител на олимпийския тим по биология
Постижението на Петър Жотев на Международната олимпиада по биология е уникално и няма аналог. Честно казано, едва ли скоро ще повторим такъв висок резултат като постигнатото от него второ място в света.
Последните две години олимпиадата по биология се провеждаше онлайн само на теоретични въпроси. Но тази година имахме късмета да се проведе реално. Нашите участници се представиха на уникално високо ниво. Конкуренцията е смазващо силна, някои отбори се готвят за олимпиадата с години. А нашите състезатели постигнаха този невероятен резултат само за няколко седмици.
По традиция олимпиадата по биология се провежда в два кръга в отделни дни. Първият ден се решават 4 практически задачи по биоинформатика, ботаника, зоология и биохимия, по време на които участниците правят експерименти и анализират резултатите, изчисляват и чертаят графики. По ботаника Петър Жотев става първи с 87 точки от 100 възможни. Вторият състезателен ден е за теоретичния тест, по време на който участниците решават 400 въпроса, като за всеки от тях разполагат с малко повече от минута време. И на него Петър Жотев постига над 80% успеваемост.
Петър е с многостранни интереси, представял се е отлично и на олимпиади по химия, по математика, по лингвистика. Логическото мислене е водещо за успеха, защото то помага да се правят връзки между различните знания.
Наблюденията ми, като ръководител на отбора, са, че децата, които имат цели и стремежи, използваха максимално ползотворно времето през пандемията, за да учат много сериозно. Така че, който иска, той го прави и го постига.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg