Европейският студентски съюз призовава за конкретни действия за справяне със сегашните предизвикателства, и по-специално свързаните с бъдещето на Европа – младежите и тяхното образование. Становището им е във връзка с публикуваното на 9 ноември от Европейската комисия изграждане на рамка за икономическо управление на ЕС, съобразено с настоящите предизвикателства.
Според президента на Европейския студентски съюз Матео Веспа някои от елементите на строгите икономии са разводнени, когато става въпрос за оценяване на реформите, фокусирани върху Европейския стълб на социалните права, цифровите планове и мерките за климата. Акцентира се повече върху „стабилността“ и твърде малко върху „растежа“. Най-големият недостатък според Веспа е, че отсъства „златното правило“, че определени инвестиции, като тези в образованието например, не трябва да се включват в изчисленията на дълга и мерките за неговото намаляване.
Социалният елемент липсва в обявеното от ЕК наблюдение на реформите, договорени в плановете за намаляване на дълга, се казва в становището на Европейския студентски съюз. Според младежите трябва да се наблюдават и насочват инвестициите в образованието въз основа на рамката за социалното измерение на Болонския процес, като начин да се подкрепи сближаването на правата на студентите в целия ЕС.
Пактът за стабилност и растеж без инструмент за растеж е полупразен инструмент, категорични са от Съюза. Според студентите освен Механизма за възстановяване и устойчивост трябва да се обмисли бъдещ инструмент, който да може последователно да финансира инвестиции на европейско ниво, включително в образование. Те отчитат като недостатък и липсата на участие на национални и европейски заинтересовани страни в националните планове за възстановяване и устойчивост, които трябва да бъдат включени като неразделна част от инструмента за инвестиции.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg