Стела МАРИНОВА
Над 5500 ученици от страната влизат в театрални групи по Националната програма „Заедно в изкуствата и в спорта“, сочат данни на Министерството на образованието и науката. Децата са разпределени в 490 кръжока, в които могат да развият актьорските си заложби.
Една от театралните трупи е в столичното 5. ОУ „Иван Вазов“. Инфраструктурата в школото позволява провеждането на театрални спектакли в обособената във физкултурния салон сцена. На нея често са представяни спектакли на гостуващи театрални трупи. Новата национална програма дава възможност на училището също да сформира такава. „Решихме и ние да направим театрална група, като развием сцената със завеси и всички театрални атрибути. Училището ни винаги е било отворено към българския театър. Като ръководство, възпитаваме и изграждаме у децата любов и потребност от театъра, за да могат те утре да бъдат следващите театрали или хора, които харесват театъра и го посещават. За да може това да бъде част от общата култура на българина“, споделя пред „Аз-буки“ директорът Румен Пощаков.
Трупата на 5. ОУ е от 25 деца от различни класове и се ръководи от Симона Попова – учител по теат-
рално изкуство в Нов български университет. Първата постановка, която ще представят, е главата „Радини вълнения“ от „Под игото“ на Иван Вазов. Все още не за заложили конкретна дата, защото не искат да бързат.
„Театралната група трябва да се изгради. Един актьор в НАТФИЗ учи 4 години актьорско майсторство, за да може да радва хората. Затова не бързаме. Първо трябва да изградим основни знания и умения относно актьорското майсторство“, обяснява директорът. Успоредно с подготовката на пиесата се дава възможност на децата да бъдат и асистент-режисьори. Да се включват в творческия процес, а не само да четат текста. „Искаме да ги подготвим, и когато успеем да измъкнем максимума от тях, да го покажем на техните родители и съученици“, казва Пощаков.
Училището дава възможност на децата да развиват таланта си не само в театралното изкуство. Те могат да се включат в разнообразни извънкласни дейности – шест клуба по футбол, баскетбол и спортни танци, шах, езикова подготовка, музикална група. „Тези дейности определено ги мотивират да идват в училище и да се стремят да ни бъдат партньори, така че да се получи симбиозата учител – ученик“, заявява директорът.
Освен в кръжоци децата могат да участват и в проекти, посветени на българските фолклорни и национални празници. Те имат не само познавателна страна, но и носят емоция за децата. „Това е възможност учениците да представят виждането си за нещата пред света. Даваме им трибуна, после качваме новини на сайта. Това ги мотивира и ги прави наши партньори в образователния процес“, споделя Пощаков.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg