120. ОУ „Г. С. Раковски“ има собствен музей, зоостая, модерна библиотека и игрище за петанк
Зина СОКОЛОВА
Столичното 120. ОУ „Г. С. Раковски“ е основано през 1894 г. и е с над 128-годишна история. В началото се помещава в малка къща в Долен Лозенец. По-късно, през 1908 г., драгалевски селянин (тогава това са били богати хора) подарява участък от 8 дка земя, предназначен за новото училище. Сградата се строи три години – от 1908 г. до 1911 г.
„Тя е паметник на културата, а фасадата ѝ е изключително красива, необикновена и няма друга такава в България – подчертава Цветанка Тонева, директор на 120. ОУ. – Училището функционира през всичките години от създаването си до днес. Само през учебната 1944/1945 г. затваря врати, тъй като е превърнато в лазарет.“
Училището има свой собствен музей, в който през 2006 г. са събрани интересни артефакти, летописни книги, първият ключ на училището, часовникът и други експонати. Тази историческа експозиция непрекъснато се обогатява с помощта на бивши ученици, които предоставят материали от ученическите си години – тетрадки, писалки, снимки, различни автентични предмети от ученическия живот в миналото.
„Когато станах директор, тук имаше 395 ученици – казва Тонева. – Днес те са 660 в 27 паралелки. Как се удвоява броят на учениците ли? С много усилия и труд от страна на колегите. Тук работи изключително сплотен колектив с иновативно мислене. Всички преподават не само с любов към децата, но и с грижа, с внимание, с позитивно отношение, с желание те да бъдат научени и вниманието им да бъде приковано към интересните и важни неща от учебния процес.“
Учителите са висококвалифицирани, с много кредити и грамоти. Двама са обучители в различни организации. Някои от тях подготвят и изнасят уроците за БНТ по време на пандемията: Красимира Таскова – гл. учител, и Ирена Пушкарова – старши учител.
Голяма част от педагогичес-
кия екип са иноватори. Те са ангажирани в общо 11 проекта по националните програми, по които работи училището.
30% от учителите са много млади,
амбициозни и надъхани, работят с желание и не пестят сили и време. Имат интересни идеи и ги прилагат. Те са вдъхновени и вдъхновяващи в същото време, категорична е директорката. Една от младите учителки активно работи с платформата „Книговище“, която превръща четенето в забавна онлайн игра. Работата с учениците се съчетава с игри и посещения на различни места – музеи, библиотеки.
Училището разполага с 25 учебни стаи, а паралелките са 27.
Освен това има и 9 групи с целодневна организация на учебния ден. Затова се работи на двусменен режим.
Библиотечно-информационният център към училището е уникален – с над 10 000 тома литература, със съвременни четци, лаптопи, прекрасни рисунки по стените и обособен специален кът за четене. В него преди пет години е учреден и клуб „Книголюб“ за най-четящи ученици.
120. ОУ „Г. С. Раковски“ е едно от първите училища, което от 2016 г. използва електронен дневник. С него се работи лесно, много ефективен е за връзка с родителите, които веднага получават информация за оценки, отсъствия и поведение на децата си.
Техническата база тук е много добра. През 2011 г. с помощта на фондация „Америка за България“ е изграден център по природни и обществени науки. Това са четири стаи по биология, химия, физика, изобразително изкуство и география и история. Преди две години се изгражда нов STEM център за дигитална креативност, в който има три стаи. Едната е с пълно интернет оборудване за придобиване на компютърни умения. Втората е зоостая, а третата – планетариум, в който учениците се запознават с небесните тела.
„Това е специален планетариум, който доставихме от САЩ – казва Цветанка Тонева. –
В него децата се чувстват, сякаш са в космическо пространство. А в зоостаята всяко дете има виртуално животно, което отглежда, храни, занимава се с него. Това беше идеята за нашия STEM център, която в момента осъществяваме. Освен това имаме прекрасен физкултурен салон, който успяхме да запазим в автентичен вид. Разполагаме и с два отлично оборудвани компютърни кабинета, както и с кабинет по музика, по математика, по български език и литература. Във всяка стая има мултимедия, както и интерактивна бяла дъска.“
За всички ученици са осигурени лаптопи, таблети. Затова по време на пандемията няма никакви проблеми с ползването на техниката. Още на следващия ден след обявяване на мерките срещу ковид всички са готови да започнат работа във виртуална среда. Учителите полагат усилия да подготвят уроци, които да могат да задържат вниманието на учениците от разстояние. Практиката показва, че децата, които са научени да учат, работят добре и в реални, и във виртуални условия. Процентът на тези, които позитивно приемат онлайн обучението, е много висок.
А крайният резултат е, че учениците не намаляват успеха си.
„Във връзка с това мога да кажа, че години наред нашите ученици са в топ 10 на НВО за VII клас – казва Тонева. – Това е благодарение на децата, на загрижеността на родителите им и на отличната работа на учителите.“
Училището е иновативно и
от четири години работи по различни иновативни проекти
– по изобразително изкуство, ИКТ и природни науки. Има насоченост към интензивно изучаване на английски език и на изобразително изкуство. Тук преподават добре подготвени учители по рисуване. Децата редовно участват в пленери. От 2008 г. до днес училището реализира проекти на програма „Еразъм+“ – в момента се изпълняват три. Децата пътуват – виждат нови светове, друг начин на живот, много им е интересно.“
Има и 9 групи по извънкласни дейности – математическа лингвистика, шахмат, биология, география, народни танци… Много интересни неща измислят преподавателите, за да запалят децата. Например има учители, които правят кино в училище. Работят по интересен проект по e-Twinning, като занимават децата с това как се пише сценарий, как се създава филм.
Всяка година в училището се провеждат коледни и великденски базари, за които учениците с много креативност изработват различни уникални предмети.
Наскоро се провежда Седмица на бащата – татковците идват и разказват за своите професии, рисуват заедно с децата, изработват предмети от природни материали, говорят си, спортуват. 120. ОУ „Г. С. Раковски“ е единственото у нас, в което има изградено игрище за петанк. Това е стара белгийска игра, която се пренася във Франция. Игрището е дарение на училището от приятели. Всяка година се провеждат състезания по петанк с други училища.
„Най-голямото предизвикателство за целия екип днес е преминаването към едносменен режим на работа – подчертава Тонева. – Това е изключително голям проб-
лем, защото базата ни е малка. А децата в София се увеличават. Нашето училище е привлекателно и имаме доста кандидатстващи и за I, и за V клас. Не успяваме да приемем всички. Преди година дори намалихме приема за I клас с една паралелка, за да направим още една група в целодневна организация на учебния ден. Район „Лозенец“ е разработил проект за строителството на нов корпус в двора на училището. Започнала е процедурата по изготвяне на архитектурно становище, чакаме одобрение и от Министерството на културата. Наистина са необходими много средства, за да се реализира това.“
Другото предизвикателство са учебните програми, които са много тежки, смята директорката. Според нея и колегите ѝ от Просветното министерство трябва да помислят как да бъдат облекчени те, за да имат децата повече време за практическа работа и упражнения. А не само да се трупат нови знания.
Проблем е и работата с документацията, която засега се налага да бъде и на хартиен, и на електронен носител. Педагозите искат да се създаде по-гъвкава електронна система, която да замени изцяло работата с хартията.
„Тази година сме в процес на атестиране на педагогическите специалисти – уточнява директорката. – Но това атестиране има смисъл, ако имаме финансови възможности за стимулиране на хората, показали отлични резултати. Ако нямаме подобна финансова подкрепа, атестирането се обезсмисля.“
През всичките тези години училището е удостоявано с много награди. Миналата година то е проверявано от Националния инспекторат по образованието и получава изключително висока оценка за цялостната си дейност. Има почетен знак от президента на Републиката – орден „Св. св. Кирил и Методий“, сертификат „Златна монета“ от Европейската научна и културна общност, множество награди и грамоти. Сред тях са тази от Ордена на рицарите тамплиери на Йерусалим – Велик приорат България, за провеждането на национален литературен конкурс „Рицарска постъпка“ и много други.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg