Това е първото плащане по Плана за възстановяване и устойчивост на страната ни
Антоанета
НАЙДЕНОВА
Европейската комисия направи първото плащане на безвъзмездни средства в размер на 1,37 млрд. евро за България, след като страната изпълни 22 ключови етапи и цели, свързани с Националния план за възстановяване и устойчивост. Те обхващат важни първи стъпки в реформите и инвестициите за декарбонизация на енергийния сектор, широкомащабното внедряване на цифрова инфраструктура, реформиране на съдебната система, укрепване на рамката за борба с прането на пари, цифровизиране на публичния сектор, подобряване съответствието и обхвата на схемата за минимален доход.
„Получаването на транша се реализира и благодарение на работата, която служебното правителство свърши ударно в първите седмици на своя мандат. Тогава бяха изчистени някои завещани проблеми, които не позволяваха страната ни да получи плащането“, коментира вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов.
Европейската комисия даде „зелена светлина“ за изплащането на средствата със своята предварителна оценка на първия транш на 7 ноември 2022 г.,
която беше подкрепена и от Икономическия и финансов комитет, за задоволителното изпълнение на всички 22 ключови етапи и цели, включени в първото искане за плащане. България подаде първото искане за плащане на 31 август 2022 г., като за два месеца и половина успя да получи предварително одобрение от ЕК.
Средствата ще се използват за проекти, чиято реализация вече е започнала, като проекта за модернизация и дигитализация на малки и средни предприятия, обявени от Министерството на иновациите и растежа, към който имаше огромен интерес, обясни Пеканов. Други такива проекти са строежът на Софийското метро и проектът за ТЕТРА системата на МВР. Средствата ще бъдат използвани и за проекти, които ще започнат в идните седмици – например енергийната ефективност на жилищния и нежилищния сграден фонд, проектите за ВЕИ на покривите на жилищата, средствата за външно изкуствено осветление на общините. „Всички инвестиционни проекти имат ясно зададени срокове и трябва да работим активно, за да ги спазваме“, подчерта Атанас Пеканов.
В плащането са включени и мерки, за да се гарантира, че системата за одит и контрол за прилагането на Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ) отговаря на европейските стандарти. Плащанията по МВУ, който е главен инструмент на NextGenerationEU, се основават на резултати и зависят от осъществяването на инвестициите и реформите в България, описани в нейния план за възстановяване и устойчивост. Нашият включва широк спектър от мерки за инвестиции и реформи в 12 тематични компонента и е на стойност около 12 млрд. лева под формата на безвъзмездни средства. С това първо плащане получаваме около 23% от средствата, които България трябва да получи общо по него.
Общо Планът за възстановяване и устойчивост на България ще бъде финансиран с 5,69 млрд. евро под формата на безвъзмездни средства. Всяко плащане ще се извършва след щателна проверка на показателите за възстановяване и устойчивост, които показват напредъка, постигнат при изпълнението на МВУ, като цяло, и на Плана за възстановяване и устойчивост.
Средствата по Плана се очаква да помогнат за подготвянето на икономиката на страната ни за бъдещето, така че тя да стане по-екологосъоб-
разна и по-цифровизирана, а по-строгите одити ще повишат цялостното доверие и ефективност при изразходването на европейски средства.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg