Управляващият орган на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (2014 – 2020 г.) проведе информационен ден в рамките на разяснителната кампания по процедура за подбор на проектни предложения „Подкрепа на уязвими групи за достъп до висше образование“. В срещата се включиха над 110 представители на заинтересовани страни, като училища, неправителствени организации, висши училища. Бяха представени условията и изискванията, на които трябва да отговарят проектните предложения, кандидатите и съответните партньори по проектите, както и допустимите дейности, целева група, индикаторите за изпълнение и за резултат, допустимите разходи и режимите на държавни помощи, сроковете за кандидатстване. Фокусът на срещата е насочен върху подготовката на проектни предложения по конкретната процедура, както и към попълване и окомплектоване на проектни предложения.
Основната цел на „Подкрепа на уязвими групи за достъп до висше образование“ е социална интеграция на уязвими групи чрез създаване на условия за прехода им от средно към висше образование. Една от специфичните цели е осигуряването на достъп до висше образование в България на ученици от уязвими групи, които да бъдат подпомогнати да завършат средното си образование, и за лица и младежи от целевата група, които да бъдат мотивирани да продължат обучението си за придобиване на образователно-квалификационна степен от висшето образование. Друга специфична цел е подкрепа за обучението на студентите от тези групи в I курс – подкрепа, която ще им осигури една успешна интеграция и адаптиране в академичния живот. Не на последно място, мярката е насочена към образователните медиатори и помощник на учителя за придобиване на висше образование по специалност от педагогически профил.
Бюджетът е 7 млн. лв., осигурени по Приоритетна ос 3 „Образователна среда за активно социално приобщаване“ на ОПНОИР, съфинансирана от Европейския социален фонд. От ЕСФ средствата са в размер 5 950 000 лв. Минималният размер на един проект са 100 000 лв., а максималният – 195 583 лв.
Допустими кандидати са училища от средното образование. Те трябва да са действащи институции, отговарящи на условията за завършване на клас от втори гимназиален етап и/или за придобиване на средно образование. По тази мярка партньорството не е задължително. Но може да се участва само в едно проектно предложение – като кандидат или като партньор.
А ето и някои индикатори за изпълнение: 95 369 лица от уязвими групи, 370 медиатори и помощник на учителя. Родители на ученици от уязвими групи във втори гимназиален етап – 4131 души, като този индикатор е задължителен.
Кандидатите могат да задават въпроси по конкретната процедура до 15.03.2022 г. вкл. на адрес: infosf@mon.bg или чрез ИСУН 2020.
Крайният срок за кандидатстване е 05.04.2022 г., 17:30 ч. Затова Управляващият орган на ОПНОИР препоръчва на потенциалните кандидати да предвидят достатъчно технологично време за попълването и проверката на формуляра за кандидатстване в ИСУН 2020, като не разчитат на последния ден от срока за кандидатстване.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg