Освен корабоводене в специализираното училище във Варна изучават роботика и мобилни технологии
Айсехел РУФИ
Варненската морска гимназия „Св. Николай Чудотворец“ е лидер в обучението на кадри за морската индустрия у нас. Бъдещето на сектора всъщност е в ръцете на днешните 460 ученици в 24-те паралелки на училището, утвърдено като „ковачница“ на бъдещи капитани, корабни инженери и корабособственици.
През последните 4 години се забелязва силен интерес към Варненската морска гимназия и все по-сериозен наплив от кандидати. Отливът от професионалното образование, който се наблюдаваше преди това, остава в миналото, коментира пред в. „Аз-буки“ директорът на ВМГ „Св. Николай Чудотворец“ инж. Виолета Шишкова. Според нея този успех до голяма степен се дължи на ангажимента на правителството към професионалните гимназии с изготвянето на списъка за обучение по защитени професии и такива с очакван недостиг на пазара на труда.
„Тази политика много подпомага обучението по специалности и професии, които са търсени и необходими на бизнеса, но не звучат така атрактивно за младите и към които поначало липсва особен интерес от страна на учениците“, категорична е директорката.
Варненската морска гимназия е най-голямото средно учебно заведение за подготовка на морски кадри в страната. „Стараем се да запазим лидерската позиция.
Най-атрактивната специалност традиционно е „Морско корабоводене“, към която винаги е имало много голям интерес. Балът на кандидатите за тази специалност е доста висок. От няколко години предлагаме прием по нова за гимназията специалност – „Компютърна техника и технологии“, където кандидатите са доста“, отбелязва инж. Шишкова.
Под нейно ръководство във ВМГ „Св. Николай Чудотворец“, освен за бъдещи капитани на кораби, учениците изучават още „Корабни машини и механизми“, „Електрообзавеждане на кораби“, „Експлоатация на пристанището и флота“, „Компютърна техника и технологии“ и „Спедиция, транспортна и складова логистика“ за професията на спедитор-логистик. От близо петстотин възпитаници около 1/5 са ученици, които са извън Варна, но са избрали специалностите в Морската гимназия. Сред тях има младежи от най-различни области на страната.
Варненската морска гимназия е правоприемник на две училища. Обединила е през годините Средното професионално техническо училище по корабостроене и Техникума по корабостроене и корабоплаване. Разкриването им подсигурява нуждата от кадри на интензивно развиващата морска индустрия на България. През далечната 1948 г. с основна задача подготовка на работници за корабостроенето и ремонта е създадено Средното професионално техническо училище по корабостроене. През 1962 г. пък е основан Техникумът по корабостроене и корабоплаване заради необходимостта от технически кадри със средно морско образование. Двете училища са обединени през 2000 г. и е създадена професионалната гимназия. Днешната Варненска морска съществува от 2003 г. За тези 18 години училището се е утвърдило като водещо в обучението по морски професии.
„Независимо че България е малка по територия и население, излазът й на Черно море и географското й положение определят нуждата от стабилно морско образование. Изследванията показват, че значителна част от населението, не само на Варна и Бургас, е обвързано с морската индустрия. Тя включва корабостроене, оборудване, кораборемонт, корабно машиностроене, корабособственост, експлоатация на флот на пристанище и много други дейности. Безспорна е необходимостта от развитието на учебни заведения, които да подготвят кадри за този сектор“, казва инж. Виолета Шишкова.
Освен активната държавна политика за развитие на професионалното образование принос за увеличаващата се атрактивност на ВМГ „Св. Николай Чудотворец“ е активното участие на представителите на морския бизнес в подпомагането на много от специалностите в гимназията. Това осигурява с кадри нуждите на морския бизнес, а учениците в търсените от бизнеса паралелки получават стипендии. Бизнесът в Морската столица е взел активно участие и при разработването на националните изпитни програми за корабните специалности.
„Всички ученици провеждат практика на реално работно място в производствени предприятия и на борда на кораби в бордови флот“, разказва още инж. Шишкова.
Гимназията е кандидатствала и е одобрена по Националната програма за изграждане на STEM среда, като е получила държавно финансиране в размер на 300 000 лева.
С парите е изграден STEM център в училището, а със сериозна финансова подкрепа се е включил и бизнес партньор на Морската гимназия.
В резултат STEM центърът във ВМГ е оборудван за практическо обучение с най-съвременни технологии, с мултифункционални компютърни зали. А във всяка зала има и зони за преподаване и презентиране, както и зони за отдих.
Реализиран е и вече действа Център за обучение във виртуална и добавена реалност. Предвидена е и зона за учителите – за подготовка на уроците им. След изграждането на центъра гимназията кандидатства и влиза в списъка на иновативните училища. Така двете нови паралелки – в VIII и IX клас, изучават допълнително роботика, 3D печат и мобилни технологии.
„Целта е да се засили интересът на младите хора към инженерните науки“, допълва директорката на Варненската морска гимназия – училището, което на практика показва какво означава синергия между обучение и практика, между училището, бизнеса и нуждите на пазара на труда.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg