Биотехнолози са синтезирали нов щам на чревната бактерия Clostridium autoethanogenum, който може да абсорбират въглероден диоксид и да го превърне в чист ацетон и алкохол-изопропанол. Статията е публикувана в научното списание Nature Biotechnology.
„Много промишлени химикали се произвеждат от изкопаеми органични вещества, но те могат да се получават по по-устойчив начин чрез ферментация. Демонстрирахме прост начин за производство на ацетон и изопропанол от промишлени отработени газове, както и на смес от въглероден оксид и водород“, пишат изследователите.
Биотехнолози, ръководени от проф. Майкъл Джуит от Северозападния университет в Еванстън (САЩ), са синтезирали нова разновидност на микроби, способни да извличат въглероден диоксид от околната среда и да го превръщат в ацетон и изопропанол. И двете вещества се използват в промишлеността за производство на разтворители и антисептици.
Проучването привлича вниманието на учените, разработващи технологии за обезвреждане на промишлени отпадъци. Джуит и колегите му предполагат, че геномът на този вид клостридиум бактерия може да бъде модифициран така, че да абсорбира не само въглероден оксид, но и въглероден диоксид и да ги превръща в различни сложни органични вещества, без да се нуждае от приток на енергия и хранителни вещества отвън.
За тази цел учените са анализирали всички известни бактериални ензими, докато създадат новия щам, който ефективно преобразува молекулите на CO2, въглеродния оксид и водорода в органичните вещества ацетон и изопропанол. След като тествали тази верига от ензими, учените вмъкнали свързаните с тях гени в ДНК на клостридиите.
Джуит и колегите му изпробвали работата на тези бактерии с помощта на биореактор, който свързали с изпускателната тръба на американски стоманодобивен завод. Последвалите наблюдения показали, че бактериите в продължение на повече от три седмици активно абсорбират въглероден оксид и въглероден диоксид и ги превръщат в ацетон и алкохол.
Според изследователите създадените от тях микроби са няколкостотин пъти по-ефективни и продуктивни от други щамове бактерии. Това ще позволи в близко бъдеще те да бъдат използвани за фиксиране на промишлени отработени газове и за производство на екологично чист ацетон и изопропанол.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg