Тони НАЙДЕНОВА
Новото българско неделно училище „Христо Ботев“ отвори врати в ирландския град Туламор на 18 септември 2022 г. То ще започне да се развива самостоятелно точно 10 години след като беше създадено като филиал към дъблинско училище.
„Започваме с 22 деца в Туламор. Те са разпределени в две групи. Едната включва децата от предучилищна възраст, I и II клас, а другата – от III и IV клас – разказва директорът на БУ „Райна Княгиня“ в Дъблин Зорница Гоган. – Преди 10 години родители от Туламор и съседни градове се бяха организирали и дойдоха при мен на един 24 май в дъблинското училище. Поискаха да им помогнем да си имат и те училище. Съдействахме им по всички възможни начини. Но тогава не се събираха 20 деца, за да се регистрира самостоятелно училище, затова отворихме филиал.
Миналата година децата станаха 21, а сега са 22 и веднага регистрирахме училището. Избрахме името му да е „Христо Ботев“ с гласуване в нашия екип по предложение на Кремена Чинова. Тя преподава в Туламор още от създаването на филиала.“
Училището се помещава, както и досега, в туламорското читалище „Света Мария“. Разликата е, че през лятото е направен ремонт и вече ще се ползват две класни стаи. Досега на разположение на филиала е само една стая, което налагаше обучението да се извършва на две смени – сутрин и следобед. От тази учебна година децата вече ще могат да бъдат по едно и също време на училище, което ще е по-удобно и за техните родители, особено тези, които пътуват от съседни населени места и имат деца в двете обучителни групи. Това са около половината от учениците и вече няма да им се налага да са в Туламор през целия ден в неделя.
Тържественото откриване на БУ „Христо Ботев“ се проведе в празнично украсения от учителите физкултурен салон на читалището. Скъп гост на събитието е българският посланик в Ирландия Гергана Караджова. Тя оказва подкрепа с необходимите документи за регис-
трирането на новото школо и ги изпраща до Министерството на образованието и науката. „Поканихме много други гости от България, но те в момента са заети с предизборната кампания и не можаха да дойдат“, обяснява моята събеседничка.
Децата са посрещнати с питка и мед на входа на училището. От тази учебна година те ще имат и нов учител. Младата и вдъхновена Елена Мур ще преподава на децата от предучилищна възраст, I и II клас, а групата от III и IV клас ще овладява българския език и литература заедно с Кремена Чинова, както и досега. Предвидено е да се провеждат и извънкласни дейности, като български народни танци, традиции и празници. Те ще осигурят възможности за разнообразяване на учебния процес. Децата ще правят и изработват различни неща всяка седмица под ръководството на Кремена.
Учителите в българското училище са с педагогическа правоспособност, въпреки че в Ирландия е почти невъзможно да упражняваш тази професия, ако си от друга националност. Причината е, че в местните училища се изисква владеенето на ирландски език на професионално ниво, а той е много труден. Затова масово в Ирландия учителите се преквалифицират, за да могат да си намерят работа. „Гордеем се с училището в Туламор, защото покрай него българите, които са се разпилели и живеят там и в околните по-малки населени места, се събират на едно място. Създават се общност и усещане за принадлежност“, убедена е Зорница Гоган.
След IV клас децата масово отпадат, защото учебната им програма става много трудна в ирландските училища. Но малкото, които остават, се пренасочват към „Райна Княгиня“ в Дъблин. Разстоянието между двата града е над 100 км и пътуването отнема около 1,5 часа.
На 10 септември е открита новата учебна година и в дъблинското училище в присъствието на посланик Гергана Караджова. „Започнахме годината с изпълнението на нашата изключително талантлива ученичка Габриела Иванова. Тази година тя ще бъде в VII клас. След такова начало е сигурно, че много добре ще ни върви годината“, категорична е Зорница Гоган. Прага на училището прекрачват най-напред първокласниците, които тази година са 13 и сформират самостоятелен клас.
В „Райна Княгиня“ започват със 105 деца – от подготвителна група до XII клас.
В училището се обучават и четири деца от Гранард и съседни градове, както и едно дете от Северна Ирландия, за които ще бъде оформен онлайн клас. „Миналата година от Гранард имаме 9 ученици от I до IV клас. Те се обучаваха в половината от времето присъствено при нас в Дъблин, а през другото време онлайн – обяснява моята събеседничка. – Сега ще учат изцяло дистанционно. Още няколко деца, предимно от гимназиалния курс, ще бъдат в хибридна форма на обучение. Ще се включват онлайн в процеса, който върви в класните стаи, като наблюдават преподаването на уроците от вкъщи.
За първи път тази година към училището има и една група от 3-годишни дечица, които не влизат в броя на учениците, защото са много малки и за тях не се получава финансиране от МОН. Шест са децата в тази група, които ще си играят, ще си говорят на български, ще слушат приказки и т.н. – нещо като детска занималня.“
За обучението на българчетата в Дъблин се ползва сградата на начално училище „Санта Мария“, където има много добри условия – интерактивна дъска, мултимедия и интернет във всяка класна стая. Освен че усвояват знания по български език, история и география, децата имат допълнителни арт занимания, спорт и танци, запознават се и с българските традиции и обичаи.
„Учителите в Дъблин са 9. Децата много се вълнуват, че от тази година възстановяваме народните танци, които бяха преустановени заради пандемията – казва Зорница Гоган. – Радваме се, че веднъж месечно при нас ще идва като гост-лектор по народни танци невероятната Пламена Чемширова – ръководител на танцовия ансамбъл „Чемшир“ от град Арма в Северна Ирландия. Тя е с много голям опит и работи с децата чудесно. В края на миналата учебна година я поканихме на два пъти. За две седмици тя успя да подготви децата за концерта, с който завършихме учебната 2021/2022 г.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg