Една приказка свързва вече 30 години младежи от Ученическо общежитие – Ловеч
ЦПРЛ – Ученическо общежитие – Ловеч, отбелязва 30-годишен юбилей. А редом с официалните лица – представители на Община Ловеч, експерти от РУО, на празника присъстваха и педагози от десет общежития в страната.
В тържествената програма участваха клубовете за народни танци „Нашенчета“ и за художествено слово „Прометей“ към Центъра в Ловеч, за народни танци „Млади луди“ към Средношколско общежитие „Данаил Попов“ – Плевен, ученици от НПГВМ – Ловеч, и от Профилираната гимназия с преподаване на чужди езици – Плевен.
В страната има 23 общежития, които работят като центрове за подкрепа и личностно развитие – ученически общежития. Те се стараят да не бъдат просто място, което да дава подслон на учениците, но да бъде и техен дом“, коментира Илиян Докторов, директор на ЦПРЛ – Ловеч. Той е сред основателите на Сдружението на директорите на общежития, които търсят общи решения на проблемите и възможности за работа по национални програми.
Общежитието се намира в жилищен блок в ловешкия кв. „Здравец“, като преди това се е ползвало за общежитие на Спортното училище. Ремонти се налагат всяко лято със средства от бюджета, а с дарения са подновени сервизните помещения, разказва Докторов. Общината е помогнала да се заравни теренът до общежитието за игрище, закупени са мрежи и младежите играят волейбол и футбол. По проект към културния фонд на Община Ловеч е обособена фитнес зала.
Общежитието се ползва от 100 ученици от пет гимназии – ПГ по механоелектротехника, Националната гимназия по ветеринарна медицина, Природо-математическата гимназия, СУ „Тодор Кирков“ и ПГ по икономика, търговия и услуги. Чрез договор с транспортна фирма е осигурено придвижването на учениците.
„Родителите разчитат на две неща – да има сигурност за децата им и те да са ангажирани с извънкласни занимания“, отбеляза Докторов. Изградена е система за видеонаблюдение, 24-часова охрана и дежурства на педагози.
За подобряване на базата и осигуряване на възможности за извънкласни дейности Ученическото общежитие е работило по 8 проекта. Създадена е творческа стая с образователни игри и книги, две занимални за самоподготовка, ученическа работилница.
„Най-голямото предизвикателство е учениците от различни училища, социален статус и общности да се обединят“, споделя Елина Петрова, помощник-директор. И за това основно помагат клубовете за извънкласна дейност. Има и нестандартни инициативи – от пижамено парти до благотворителен концерт за момиче от общежитието през 2017 г. с участието на Христо Кидиков. Много са общите емоции и в срещите по тенис на маса, футбол или волейбол. А най-забавно е, когато в ученическата работилница се пекат сладкиши или баници за всички.
Малкият екип от 7 педагози е ангажиран със самоподготовката на учениците, консултации, занимания по интереси и спортни дейности и отдих. Организирани са клубове за народни танци, младежки дебати, математическа лингвистика, спортни дейности, „Млад еколог“ и др. „Доста по-различни са отношенията между учители и ученици, защото подрастващите имат нужда от психологическа помощ и от допълнителна подкрепа, когато се налага. Учителите в едно общежитие се налага да са и приятели, и психолози, и медицински сестри“, обяснява Елина Петрова. А удовлетворението идва от признанието на учениците, че чувстват общежитието като втори дом.
Самите педагози работят постоянно за повишаване на квалификацията си – за работа в мултикултурна среда, управление на конфликти и др. По програма „Еразъм“ реализират два проекта с обучение на педагогическия екип в Англия и Италия.
Създадени са хубави традиции за изпращане на завършващите абитуриенти. Подготвят се тениски, специално тържество и задължително голямата торта на випуска. В такива случаи се разчита на дарители – фирми от града, в които ходят на практика ученици от общежитието. Най-ценно за всички, които си тръгват обаче, е приказка, която получават разпечатана за спомен. Тя разказва за малките крачки към превръщането на „едно грозно общежитие с мърморещи възпитатели в дом с много приятели“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg