Конференцията за бъдещето на Европа с доклад с 49 предложения за реформиране на ЕС
Антоанета
НАЙДЕНОВА
Председателите на Европейския парламент, Европейската комисията и Съвета на ЕС получиха окончателния доклад с 49 предложения за реформиране на ЕС в резултат от едногодишната работа на Конференцията за бъдещето на Европа.
След многобройни дебати и сътрудничество между граждани и политици работата на Конференцията завърши с доклад с предложенията, включващи конкретни цели и над 320 мерки, по които институциите на ЕС да предприемат действия в рамките на девет теми: изменение на климата и околна среда; здравеопазване; по-силна икономика, социална справедливост и работни места; ЕС в света; ценности и права, върховенство на закона, сигурност; цифрова трансформация; европейска демокрация; миграция; образование, култура, младеж и спорт. Предложенията се основават на препоръките, направени от гражданите, които се срещнаха в рамките на европейските и националните граждански панели и допринесоха със своите идеи на многоезичната цифрова платформа.
В областта на образованието се предлага да се координират образователните програми на ЕС, като се зачита националното и местното съдържание. Трябва да се осигури еквивалентност на дипломите и признаване на професионални степени, неформално обучение и периодите на обучение в чужбина, включително чрез сертифицирани минимални стандарти по основни предмети. Гражданите трябва да се образоват и за демокрацията, ценностите и историята на ЕС чрез общ модул за гражданско образование. Специална организация на ЕС трябва да координира класовете по медийна грамотност и критично мислене, за да се справи с фалшивите новини. Училищните програми трябва да включват „меки умения“, като слушане и диалог, устойчивост, самообучение и ориентация към резултатите.
В предложенията се предвижда, че всички трябва да учат за устойчивостта на околната среда и нейната връзка със здравето, а биоразнообразието трябва да бъде задължителен предмет. Заложена е и подкрепа за обучението на учители по творчески и най-съвременни методи на преподаване. Достъпът до хардуер и широколентова свързаност трябва да бъде приоритет, за да отговори на образователните нужди на всички деца. Предлага се да се въведат и съвместни учебни материали на ЕС в области, като изменението на климата, устойчивостта и цифровизацията.
„Гражданите – особено младите хора, са в основата на нашата визия за бъдещето и те пряко повлияха на резултатите от Конференцията. Намираме се в решаващ момент за европейската интеграция и нито едно предложение за промяна не бива да бъде изключено. Не трябва да се страхуваме да разгърнем силата на Европа, за да променим живота на хората към по-добро“, заяви председателят на ЕП Роберта Мецола.
„Демокрация, мир, лична и икономическа свобода. Това е, което Европа защитава днес, когато войната отново бушува на нашия континент. Това е в основата на Конференцията за бъдещето на Европа. ЕС трябва да продължи да осъществява очакванията на европейските граждани. Днес тяхното послание беше възприето ясно и категорично. И сега е време то да се осъществи“, каза председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
ЕП прие резолюция за резултатите от Конференцията, с която одобри нейните зак-
лючения. Евродепутатите признаха, че предложенията ѝ изискват промяна на договорите, и поискаха от Комисията по конституционни въпроси на ЕП да изготви предложения за реформа на договорите на ЕС.
Предстои трите институции да проучат как да предприемат ефективни последващи действия по тези предложения, всяка в рамките на своята компетентност и в съответствие с договорите на ЕС. През есента ще се проведе събитие, за да се информират гражданите какво е предприето и какво предстои.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg