Завърши петото издание на Международния конкурс, който е българска инициатива
Петър СТЕФАНОВ
Експериментална лаборатория по карстология – НИГГГ – БАН
Петото издание на международния конкурс „Карст под защита – дар за поколенията“ завърши успешно. Конкурсът е българска инициатива от 2005 г. и се организира от Експерименталната лаборатория по карстология в Националния институт по геофизика, геодезия и география – БАН, в партньорство с фондация „Център по карстология „Владимир Попов“.
Конкурсът е отворен за всички, които проявяват интерес към уникалния природен феномен карст. Участниците се разпределят в 5 категории: А. ученици до 12 г. възраст; Б. ученици над 12 г. възраст; В. учители; Г. студенти; Д. природолюбители (без възрастови ограничения). Чрез обявените 18 тематични рубрики петото издание на Конкурса предлага широко поле за изява на умения и иновации. Със свои оригинални творби се включват 252 автори от 9 държави (България, Германия, Гърция, Индонезия, Литва, Словакия, Черна гора, Чешка република, Япония). Най-много са участниците от Германия (126) и от България (87). От получените общо 145 конкурсни работи 104 са на ученици (45 на ученици до 12 г. възраст и 59 на ученици над 12 г. възраст), 6 – на учители, 19 – на студенти, и 16 – на природолюбители. С най-голям дял са рисунките (43 броя), следвани от мултимедийните презентации (27 броя) и творбите с природни материали (20 броя). В петото издание на Конкурса вече има активно българско участие – 77 творби, разпределени във всички конкурсни категории. Сред техните автори доминират учениците, които се обучават в 27 училища от 21 населени места.
В петото издание конкурсните творби са оценени от престижно 7-членно международно жури (България, Германия, Полша, Чешка република) с председател доц. д-р Диляна Стефанова от НИГГГ – БАН. За негови членове са поканени изтъкнати карстолози, творци на изкуството и преподаватели, обединени от идеята за по-активно включване на карста в образованието. Оценяването се извърши по 6 утвърдени за Конкурса критерия: оригиналност на реализираната идея, познания за карста, художествена стойност, емоционално внушение, технически умения, творческа самостоятелност.
Международното жури присъжда 33 награди: 4 първи, 15 втори и 14 трети. Техни носители са общо 56 участници в Конкурса. Други 18 творби на 22 автори са отличени с поощрение. Българските участници са удостоени с общо 13 награди (1 първа, 7 втори и 5 трети) и 6 поощрения.
Наградените участници получават дипломи и оригинални пластики със скални образци от карстови райони в България, предоставени от Експерименталната лаборатория по карстология. Дипломи получават и участниците, отличени с поощрение. Спомоществовател на наградния фонд на Конкурса за трети пореден път е „Титан – Златна Панега цимент“ АД.
Наградените творби са представени на сайта на Конкурса (http://prokarstterra.bas.bg/competition/bg/awards.html). Освен тях високи оценки от членове на журито получиха и други 49 конкурсни работи, които също са представени на сайта на Конкурса.
В досега проведените 5 издания на Конкурса (2005, 2012, 2015, 2019, 2022 г.) са получени 640 конкурсни творби на над 800 участници от 22 държави. Присъдени са общо 102 награди и 59 поощрения. Това доказва интереса към карста и неговия образователен потенциал. Поради това Конкурсът е включен в оригиналната образователна стратегия ProKARSTerra-Edu, разработена от Експерименталната лаборатория по карстология в международно сътрудничество под егидата на ЮНЕСКО и имаща за цел иновативно обучение и образование за и чрез карста (вж. бр. 48/2021 на „Аз-буки“). Петото издание на Конкурса е включено и в програмата от събития на Международната година на пещерите и карста (http://iyck2021.org/index.php/event-results-august/) – широкомащабна световна акция на Международния съюз по спелеология под мотото „Изследвай, разбери и съхрани“.
Наградените
А. Ученици до 12 години
Второ място:
– рисунка: „Деветашката пещера“ – Теодора Георгиева, ОУ „Йордан Йовков“, Варна;
– творба с природни материали – макет: „Деветашката пещера“ – Павла Григорова,
ЧСУ „Мечтатели“, Варна;
– творба с природни материали – макет: „Красив карст – скаличките, Русе“ – Петя
Димитрова, Русе.
Трето място:
– рисунка: „Пещерен пазител“ – Виктория Колева, СУ „Св. Климент Охридски“, Аксаково;
– творба с природни материали – макет: „Пещера Венеца“ – Ралица Чавдарова и Теодора Георгиева, ОУ „Йордан Йовков“, Варна;
– мултимедийна презентация: „Пещерни бисери“ – Елеонора Кирилова, СУ „Николай
Катранов“, Свищов.
Поощрение:
– творба с природни материали – макет: „Тюленовата пещера“ – Недко Янев, ЧСУ „Мечтатели“, Варна ;
– мултимедийна презентация: „Карлуковски карстов район“ – Елеонора Кирилова, СУ „Николай Катранов“, Свищов.
Б. Ученици над 12 години
Първо място:
– брошура: Вестник „Спелеолог“ – Калина Гюлсевер, Александра Георгиева и Анджела
Димитрова, ВТГ „Г. Ст. Раковски“, Варна.
Второ място:
– рисунка: „Пещера Проходна – Очите на Бога“ – Илияна Петкова, СУ „Хр. Смирненски“’, Хисаря;
– рисунка: „Магическият свят на българския карст“ – Божидара Проданова, НГПИ „Св. Лука“, София;
– уебсайт „Карстови води“ – Василена Мазнева, Яница Йотина и Божидар Петров,
ПМГ „Проф. Емануил Иванов“, Кюстендил.
Трето място:
– рисунка: „Самотна пещера“ – Габриел Ангелов, НУИ „Проф. Веселин Стоянов“, Русе.
Поощрение:
– рисунка: „Лъч светлина върху изваяната от водата пещерна фигура“ – Александра Александрова, НУИ „Проф. Веселин Стоянов“, Русе;
– мултимедийна презентация: Дейност на екоклуба – екип на екоклуба към ОУ „Христо Ботев“, с. Румянцево, общ. Луковит;
– видеоклип: „Свят от форми, магнетизъм и мистика“ – Ясен Цветанов, СУ „Иван Вазов“, Мездра;
– модел: „Съева дупка“ – Стоян Тетевенски, НПГГСД „Сава Младенов“, Тетевен.
В. Учители
Трето място:
– моят необикновен урок: „Карстовата система и нейното влияние върху живота – урок „екшън“ в Музея на родопския карст в гр. Чепеларе“ – Калинка Атанасова, ЕГ „Иван Вазов“, Смолян.
Д. Природолюбители
Второ място:
– фотокомпозиция: „Пещерите на мистичната Странджа планина“ – Ангел Белорешки, Бургас.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg