Инициативата вдъхновява ученици с истории за усърдие и постоянство
Петя НИКОЛОВА
Продавах череши на Консервния комбинат в Шумен и всъщност така си купих първите контактни лещи. На 14 години бях тогава…“
„Първата ми работа, няма да я забравя, беше да шлайфам мозайка с гумени ботуши и с един маркуч…“
„Гледам как приятелите ми с топката отиват към парка, а аз седя и с някакви счетоводни неща се занимавам…“
„До 1 – 2 часа през нощта съм писал код…“
„Едно време нямаше откъде да добиеш информация. Имаше едни библиотеки, имаше едни списания и това е.“
„Ние сме били в много отношения на „гола поляна“ и затова сме направили много грешки и много неща по най-трудния начин.“
Така започват част от историите на успелите днес предприемачи, които учениците могат да чуят лично от тях.
Онлайн платформата „Предприемачи в клас“ на сдружение „Инкреда“ предоставя възможност на директорите на училища и учители от средния и горния курс да се свържат и организират срещи в рамките на часа на класа или друг учебен час с успешни предприемачи. От 2016 г.
Министерството на образованието и науката подкрепя инициативата „Предприемачи в клас“, а сдружение „Инкреда“ застава зад усилията в българското образование да се изучава предприемачество. Областните управители също съдействат и чрез кметовете на общини и регионалните управления на образованието припомнят на училищата в цялата страна за възможността техните ученици да се докоснат до вдъхновяващите истории на успешни бизнесмени.
Като ги запознават с реални примери от собствената си практика, предприемачите фокусират вниманието на учениците върху онези необходими качества и умения, които са важни за професионалното им развитие. Насочват ги да мислят върху това как сами да създадат и развият своя идея, която да бъде полезна и за обществото. Общуването лице в лице с успешни български предприемачи помага на учениците да развият критично мислене, да осъзнаят социалната си отговорност и да се научат да вземат решения. Самостоятелното търсене и анализиране на начините за разрешаване на конкретни проблеми също е тема на срещите.
Екипът на сдружение „Инкреда“ е подпомаган от международен консултативен съвет, съставен от хора със сериозна експертиза в различни професионални области. От Сдружението разчитат на умението на своя екип да среща в класната стая предприемачеството и образованието.
„Разбираме колко е важна нагласата за пред-
приемачество и нейното ранно осъзнаване – казва Мира Кръстева, директор на „Предприемачи в клас“. – „Ранно“ означава да посетим учениците в клас и да ги ентусиазираме с необичайни истории, които да провокират въпроси. Освен това им предоставяме възможност да погледнат проб-
лем от различни гледни точки, и ги насърчаваме да бъдат креативни.“
Разказани в час, истинските истории вдъхновяват с примера, че всяко начало е трудно, успехите не идват един след друг, а усърдието и постоянството са част от пътя. Освен срещи на живо в часа на класа могат да се възползват от записани на видео житейски истории на предприемачи. От тях става ясно, че младите хора получават и конкретни съвети.
Милин Джалалиев – съосновател на ARC Academy и създател на много образователни проекти, им предлага просто да действат, да правят онова, което им дава усещането, че се придвижват напред. Краткото напътствие на Светозар Георгиев – съосновател на Telerik, Академия Telerik и Campus X, е да градят контакти, вместо да се заседяват вкъщи пред компютъра. Съоснователят на сдружение „Тук-там“ и „Академия за родители“ Христо Бояджиев ги съветва да включват винаги нещо ново и да се стремят да бъдат полезни не само на хората, с които са заобиколени, но и на тези, които идват след нас.
В блога на сдружение „Инкреда“ могат да се прочетат споделените отзиви от учители и директори на училища в България, в които вече са проведени срещи на учениците с предприемачи. В час на класа първокласниците от СУ „Цветан Радославов“ в Свищов се срещат с Никола Рахнев – основател на Гората.бг. Той им разказва за своето детство, за любимия си предмет в училище, за това как преминава сега един негов ден и как се е зародила идеята за създаването на най-голямата доброволческа инициатива в защита на дърветата.
В Професионалната гимназия по транспорт в Сливница гостува на живо предприемачът и инвеститор Искрен Кръстев. Срещата помага на учениците да повишат мотивацията си за учене и за развиване на конкретни умения.
За удоволствието от общуването и ползата от личните истории на бизнесмените като стимул за учениците в тяхното развитие разказват и директори на училища във Велико Търново, Брегово и други градове на страната. Всяко училище може да се възползва от форматите, които предоставя инициативата „Предприемачи в час“, като заяви желанието си чрез интернет страницата на сдружение „Инкреда“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg