Ученическите съвети ангажират връстниците си с решаването на важни обществени проблеми
Жанина ИЛИЕВА
Йохан Георгиев е 18-годишен ученик в СУ „Георги Бенковски“ – Тетевен. Инициатор е за създаване на Обществено-консултативен съвет по училищни политики (ОКСУП) в Ловешка област и е негов председател. Председател е и на Ученическия съвет в своето училище. Признава, че е провокиран за създаването на новата структура поради нуждата от представителен орган на ученическите съвети, който да помогне за комуникация между учениците от различни училища и реализиране на съвместни дейности. Идеята му получава методическа и организационна подкрепа от Регионалното управ-
ление на образованието в Ловеч.
Обществено-консултативният съвет по училищни политики обединява ученическите съвети в областта, има правилник за дейността и план за работата си, а в ръководството са представители от Профилираната природо-математическа гимназия в Ловеч, от СУ „Васил Левски“ – с. Черни Осъм, и СУ „Васил Левски“ – Априлци.
„Основната цел на Съвета е участие на ученическото самоуправление в реализирането на разнообразни ученически инициативи на областно ниво, сътрудничество и обмяна на добри практики между учениците, защита правата и интересите на учениците, организиране на извънучилищни дейности с обществено значим характер, обучения, тренинги по модулите на гражданското образование и други“, разказва Йохан. По думите му в момента има създадени ученически съвети във всички училища в областта.
Младите хора успяват да популяризират инициативите си, като са създали фейсбук страница и уебсайт, на които споделят добрите практики на ученическите съвети. Йохан признава, че сред активните са ученическите съвети на СУ „Васил Левски“ – Троян, и Профилираната природо-математическа гимназия в Ловеч.
Ученическите съвети имат бъдеще и насочват усилията на ученици, учители и експерти в образованието в една посока, коментира младежът. Според него чрез ученическите съвети учениците могат да бъдат активни и да се чува мнението им в училищната общност на местно, областно и национално ниво. Вярва, че те могат да променят това, което не им харесва в едно училище. Приз-
нава, че неговите каузи са част и от каузите на училището, в което учи. Една от тях е „Училище без насилие“, а от втория срок стартира и друга идея – за разделно събиране на отпадъци.
„Вече успяхме да получим от Общината специални контейнери, започнахме информационна кампания и ще пристъпим към изпълнението на тази важна за нас кауза“, казва Йохан Георгиев.
В тази връзка е и вече стартиралата кампания „Капачки за бъдещето“, като във всяка класна стая са пос-
тавени пластмасови бутилки, в които се събират капачки. „Това са само част от нашите инициативи – тези, които се стремим да станат устойчиви. Защото смятаме, че само чрез активност и постоянство се изграждат и възпитават отговорни и ангажирани млади хора“, казва Йохан Георгиев.
Обмен на добри практики
Само преди дни Училищният съвет на Професионалната природо-математическа гимназия в Ловеч бе домакин на поредната инициатива на Обществено-консултативния съвет по училищни политики в Ловешка област. Ученици и учители от девет училища участваха в междуучилищен обмен в ППМГ. Там имаха възможността да се запознаят със STEM центъра на училището и да споделят опит и добри практики за работа в интегрирана учебна среда.
Директорът Венцислав Георгиев разказа за активно функциониращия STEM център и за възможностите, които се реализират в модерно оборудваните пространства. За предимствата на проектно базираното обучение и полезността от изграждането на STEM центрове говори д-р Иваничка Буровска, началник на РУО – Ловеч.
Пред гостуващите учители и ученици са представени метеорологичната и тотална станция. Демонстрации и лабораторни упражнения са направени в залите по химия, биология, математика, 3D принтиране и роботика. В знак на благодарност Йохан Георгиев, като председател на Обществено-консултативния съвет, връчи на директора Венцеслав Георгиев поздравителен адрес за предоставената възможност за реализиране обмяната на добри практики.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg