С 11 инициативи СУ „Константин Константинов“ в Сливен отбелязва т.г. 40 години от създаването си. Броят на събитията не е случаен. Училището е познато в областта като 11. средно училище. След промените в Закона за предучилищното и училищното образование „единадесет“ е заличено от името на школото.
Диляна КОЧЕВА
Тематично решихме да направим 11 значими събития. Още миналата година планирахме по една инициатива с обществена значимост за всеки от месеците от януари до ноември“, разказва директорката Весела Паскалева. Първото събитие от празничния календар е отбелязано на 3 януари 2023 г.
Тогава честват 53 години от смъртта на своя патрон – Константин Константинов. Ученици посещават паметната му плоча в София, където отдават почит на българския писател. Събитието е отразено не само в София, но и в Сливен. Учители и ученици прекланят глава пред паметника на Константинов, разположен в двора на училището. В негова памет решават да посадят и две туи.
Второто събитие също е свързано със зелената кауза – посаждане на 11 ели в общинския парк.
В кампанията освен учители, ученици и родители се включват и кметът на Сливен Стефан Радев, зам.-кметът Пепа Чиликова и директорът на Държавното горско стопанство Ивайло Русев. „Всички заедно направихме града си по-зелен. Всяко дърво носи символиката на вечността. Освен това елите са дървета, които растат в група. Те отразяват идеята за приятелството и екипната работа – точно такава, каквато е работата в училище“, отбелязва моята събеседничка.
За СУ „Константин Константинов“ отминалият март е посветен на спорта. Тогава откриват обновените площадки в южната част на училищния двор. Финансирането е в размер на близо 100 000 лв. Осигурено е по Програмата на МОН за изграждане и основен ремонт на спортни площадки в държавните и общинските училища. Обновени са две писти за бягане и три волейболни игрища. С откриването на новите съоръжения дават старт и на спортна седмица под надслов „Бъди здрав и активен“. Тогава ученици от всички класове мерят сили в различни дисциплини, а кулминацията на спортния празник е в края на седмицата с концерт и финални надпревари в различни видове спорт.
Следващата инициатива е предвидена за 26 април. Тогава СУ „Константин Константинов“ ще бъде домакин на форум за обмен на добри практики по НП „Иновации в действие“. Организатор на събитието е РУО – Сливен, а участници ще бъдат училища и университети от Югоизточна България. „Ще има много творчески работилници в STEM направления, майсторски класове и открити педагогически практики“, разказва Паскалева.
През май всички с нетърпение очакват церемонията по раздаването на отличия на най-изявените учители и ученици. Празникът ще се състои на 11 май. За училището месецът е съпроводен от още един празник. „Всяка година на 25 май организираме среща на поколенията. Тогава изказваме благодарността и признателността си към нашите пенсионирани колеги педагози. Срещите винаги са много трогателни. Тази година по случай отбелязването на годишнината на училището сме решили да поканим и бивши наши възпитаници“, допълва моята събеседничка.
Тематично събитията през юни са посветени на Празника на детето, а през август възпитаниците на училището ще вземат участие във Фестивала на фолклорната носия в Жеравна. За летните месеци са планирали няколко фотоизложби. Едната ще бъде посветена на живота и творчеството на патрона Константин Константинов, а другата – на историята на училището. Под надслов „Път през годините“ в страницата на училището в социалните мрежи събират снимки на бивши възпитаници, учители и родители. Идеята е фотоизложбата да отрази съкровени моменти, приятелски срещи, много усмивки и спомени от 40-годишния училищен живот. За Международния ден на учителя – 5 октомври, ръководството подготвя специална изненада. Кулминацията на празничния календар ще бъде на 1 ноември, когато в училището ще се проведе голям концерт с настоящи и бивши възпитаници. „Училището е не само сграда, училището е и дух, който трябва да се поддържа“, споделя Паскалева.
Съвместно с организацията на тематичните събития за отбелязването на годишнината в училището работят по още много проекти и инициативи. „Стремим се да организираме различни събития, които да оказват възпитателен ефект върху учениците“, споделя моята събеседничка. В Деня на европейските автори при тях на гости е началникът на РУО – Сливен, д-р Кристиана Добрева-Станкова. Пред учениците тя решава да прочете откъс от любимата си детска книжка „Пипи Дългото чорапче“. А в навечерието на Световния ден на водата в училището се провежда открит STEAM урок на тема „Водата е живот“. Ученици от III клас показват завидни знания и умения, свързани със свойствата и опазването на водата. Влизат в ролята на наблюдатели, изследователи, експериментатори, дори и на дизайнери. Децата сами изработват костюм от рециклирани пластмасови материали.
Този урок не е единствен. Много са примерите за открити уроци с екологична насоченост – пестене на енергия, опазване на околната среда и много други. От няколко години училището в Сливен е иновативно, а нововъведението, което прилага, носи името „Деца на климата“. Учениците работят по проекти през цялата година, а представянето им пред публика е едва заключителната част от труда им. Затова и почти всяка седмица в училището се провеждат такива събития, а темите са повече от интересни и значими.
Участие в тях взимат ученици от всички класове и целият екип на Паскалева. „При прилагането на иновация в училище трябва да бъде ангажиран целият педагогически екип, а не само отделни учители“, категорична е директорката.
Учениците в СУ „Константин Константинов“ през настоящата учебна година са 856, а за възпитанието и обучението им отговарят 72 педагогически специалисти, в това число ресурсни учители, психолози и логопеди. „Ние сме сред най-желаните училища в начален етап на обучение. Паралелките ни винаги са пълни“, споделя директорката. Приемът след VII клас се осъществява само в една професионална паралелка – „Спедитор-логистик“. Тази специалност е от списъка с недостиг на кадри на пазара на труда. „Голяма част от учениците ни след VII клас стават възпитаници на елитните гимназии в общината – езикови и математически. Тук остават само децата, които приемат училището като свой роден дом и искат именно тук, а не на друго място да продължат средното си образование“, разказва Паскалева.
За всички възпитаници на школото училището не е само пространство за придобиване на нови знания, но и място, където могат да се развиват, обогатяват емоционално и да изграждат себе си като личности. СУ „Константин Константинов“ е лицензиран оператор на Международната награда на херцога на Единбург. Това е и сред основните мисии на училището – да стимулират учениците да полагат добротворчество. Неслучайно и мотото им е „Мечтай и постигай“. Колективът си е поставил една цел – да създадат най-добрите условия за постигането на мечтите и откриването на талантите на своите възпитаници.
Учениците активно спортуват, като сферите на интересите им са свързани с футбола, волейбола, баскетбола, хандбала, спортните танци. Спектърът от занимания по интереси също е много голям. Имат клубове по предприемачество, здравословно хранене и много други. Имат и STEM кабинет с две зони – за дигитални и природни науки. Работят по много национални програми на МОН и „Еразъм+“.
Педагогическият екип се стреми да развива талантите у всяко дете и да стимулират сценичните им изяви. Годишно организират около 4 – 5 концерта, посветени на благотворителни каузи. Последните изяви на младите таланти са в навечерието на Великденските празници, когато се провеждат два благотворителни концерта, организирани съвместно с Училищното настоятелство. Разнообразната палитра от артистични изяви на певците, танцьорите и актьорите създават усещането за празнично настроение у присъстващите.
„Стараем се дните ни извън часовете да са наситени с различни инициативи. Колкото и шаблонно да звучи, истината е, че се опитваме да направим така, че децата да се чувстват в училище като у дома“, обобщава моята събеседничка. Разказва, че в училището са направени различни кътове за отдих с различни занимания. Има места, където децата в междучасията могат да играят шах и други настолни игри, да четат и да си почиват. По проекта „Обичам моето училище“ във всяка класна стая и във всеки коридор има фототапет с послания.
„Училищната ни среда е иновативна, позитивна, творческа и спокойна. Стараем се преди всичко да ограмотяваме и обучаваме децата, но също така възпитаваме у тях чувство за естетика“, завършва разказа на моята събеседничка.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg