Досега 9 български висши училища получават финансиране по инициативата EIT HEI за подобряване на предприемаческия и иновационния си капацитет
Страница на
Антоанета
НАЙДЕНОВА
До 28 февруари 2023 г. европейските университети могат да подадат своите проектни предложения по пилотната инициатива на Европейския институт за иновации и технологии (EIT), чиято цел е да се подобри предприемаческият и иновационният капацитет на висшите училища в Европа. Ще бъдат избрани и подкрепени 16 консорциума от университети с научноизследователски центрове, публични органи, сдружения и частния сектор. За тази цел е предвидено финансиране от 12 млн. евро.
Фокусът на тазгодишната, трета покана е върху обучението на технически таланти във висшето образование, съобразено с новата водеща програма на EIT „Таланти в областта на дълбоките технологии“, която ще предостави възможност за обучение на 1 милион таланти до 2025 г.
През 2022 година три български университета получиха финансиране по инициативата EIT HEI, с която висшите училища се поставят в центъра на сферата на иновациите в Европа. Това са Софийският университет „Климент Охридски“, Лесотехническият университет в София и Тракийският университет в Стара Загора.
По EIT HEI Европейският институт за иновации и технологии работи съвместно с университетите, за да предостави подходящите инструменти за подкрепа на иновациите в кампусите и извън тях. След втората покана 300 нови висши училища и техните партньори от 38 държави получават общо 31,2 млн. евро финансиране за укрепване на своя иновационен капацитет с подкрепата на ЕИТ. Сред тях са и трите наши университета, като всеки одобрен консорциум от висши училища с научноизследователски центрове, публични органи и сдружения получава финансиране до 1,2 млн. евро.
Миналогодишните подкрепени организации се присъединиха към вече създадената мрежа от над 270 организации, сред които 6 български университета и 2 частни компании в рамките на първата покана през 2021 г. По нея са одобрени 24 проекта с участието на 142 висши учебни заведения и 155 неакадемични организации, които се финансират общо с 28,8 млн. евро. Сред тях има 6 български университета и две частни компании. Това са ТУ – София, ТУ – Варна, Икономическият университет – Варна, Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“, Университетът по хранителни технологии – Пловдив, Медицинският университет – Пловдив, както и компанията The Edge и неправителствената организация GIS Transfer Center. Дейностите по тези 24 проекта се съсредоточават върху теми като насърчаване на институционални промени; укрепване на партньорствата между висшите учебни заведения, предприятията и научноизследователските организации; разработване на услуги в подкрепа на иновациите и бизнеса и повишаване качеството на образованието по предприемачество.
Инициативата EIT HEI има интернет портал за висшите училища в Европа, където може да се намери информация за дейностите на обявените проекти, да се научи повече за предстоящите покани за представяне на проектни предложения и да се научават последните новини за инициативата.
Ролята на университетите в изграждането на европейска иновационна екосистема е решаваща и чрез подпомагането им те могат да се превърнат в двигатели на иновациите на регионално и местно ниво. Университетите имат стратегическо значение за възстановяването на Европа. За постигането на тази цел е необходимо образованието, науката и иновациите да бъдат неразривно свързани.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg