Снежина Мечева е учител по български език и литература в БУ „Иван Станчов“ към Посолството на България в Лондон от 1989 г. От 1991 г. заема и поста на директор. През 2007 г. става съосновател на Асоциацията на българските училища в чужбина и до момента е неин говорител. Носител е на почетен медал „Отец Паисий“ на ДАБЧ, отличие на ДАБЧ „Българка на годината“ – 2013 г., почетна грамота „Неофит Рилски“ на МОН; Златен почетен знак на МВнР, Почетна грамота на Министерството на културата, Сребърна позлатена значка на ИАБЧ, Благодарствена грамота и Плакет на АБУЧ. Ръководеното от нея школо е носител на почетните медали на ДАБЧ „Отец Паисий“ и „Иван Вазов“; Почетен знак на МОН; Почетен плакет на ИАБЧ за изключителни постижения.
Българското училище към Посолството на България в Лондон е първото българско училище на територията на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия. То е създадено през 1987 г. и тази година отпразнува своя 35-годишен юбилей.
Близо 200 ученици и над 300 гости се събират в един от централните лондонски храмове – „Свети Петър“ в „Нотинг Хил“, за да го отбележат с тържествен концерт. Първи се включват в празника децата, техните родители и близките. След тях – дипломати от екипа на посланик Марин Райков и официалните гости от английска страна, сред които са Кирил Сакскобургготски – почетен председател на Българския лондонски сити клуб, Борис Сакскобургготски – сподвижник на училището, скулптор и „пазител на короната“, Джон Бризби – изтъкнат юрист, председател на организацията „Приятели на България“, и съпругата му Клеър Бризби. Гостува и българската попзвезда Поли Генова, която е дългогодишен верен приятел на училището.
Звучи химнът „Училище на словото ни свято“, създаден по текст на Здравка Момчева – поет и преподавател в гимназията. Музиката е написана от Нино Николов, тогава ученик в VII клас, а днес – изтъкнат цигулар, гастролиращ по света.
Водещи на тържеството са Александра Йорданова и Красимир Киряков от IX клас. На сцената пеят и рецитират 4 – 5-годишните азбукарчета. След тях се редуват всички класове до най-големите гимназисти. Рецитират, пеят народни песни, танцуват български хора, но най-силно отекват думите на песента „Обичам те, България!“. Училището празнува привързаността към всичко българско: език, история, познания за Родината, наследството на дедите.
Последна взема думата директорката Снежина Мечева: „Нашето първо българско училище във Великобритания ние наричаме българоливница. Има го и ще пребъде. Ние сме на 35 и ще вървим напред! След 35 години на обич с децата и колегите ми, излизам в пенсия и този концерт е моето довиждане с всички вас. Беше прекрасно, чувствам се щастлива, което е незаменимо. Благодаря на колегите си, които също са незаменими! Беше шанс да съм в Лондон и да работя с вас и заради всички вас…“.
За повечето в залата този анонс е напълно неочакван. Близо час и половина ученици, родители, гости се сбогуват с жената, отдала значителна част от живота си на децата и на училището. Трудно могат да повярват, че е дошъл моментът на раздяла.
Българското училище към Посолството на България в Лондон е основано през 1987 г. като държавно училище от тогавашното Министерство на образованието. То е първото във Великобритания и единствено в Кралството в продължение на 22 години. Създадено е по подобие на т.нар. посолски училища в Москва, Женева, Берлин, Виена и др. Първоначално в него се обучават само деца на служители в посолството в Лондон и в държавните търговски фирми. През 1991 г. училищата към посолствата са закрити на повечето места по света, закрива се и лондонското.
„Ние се оказахме щастливци. Точно тогава в Лондон бе назначен за посланик Иван Станчов, който ни възстанови и ни се посвети. Благодарение на безусловната му подкрепа продължихме живота на училището без прекъсване. То вече беше отворено за всички българи, които желаеха децата им да учат в него. Бях назначена за директор и преподавател по всички предмети в класовете от I до VIII“, споделя директорката.
Тогава броят на учениците започва стремглаво да расте. От 1987 до 1991 г. се обучават около двадесетина ученици от I до XI клас. След това класовете са само от I до VIII, но броят на децата се увеличава. Формира се предучилищна група за 4 – 6-годишни, после и гимназиален курс до XII клас. На моменти се обучават до 280 възпитаници. Увеличават се пристигащите български семейства в Лондон. Отварят се и други български училища, които поемат децата на сънародниците ни зад граница.
Годините минават, успехите се редуват. Снежина Мечева е убедена, че училището трябва да има свое име. От 2017 г. негов патрон става посланик Иван Станчов, на когото, по думите на директорката, се дължат съхранението и просперитетът на училището. „Това е човекът, който с авторитета си застана и зад каузата на Асоциацията на българските училища в чужбина и подкрепи създаването ѝ.
Той каза: „Аз съм българин и вървя след народа си“. Доказва го с благородството си, с огромната си дарителска дейност, основава „Карин дом“ във фамилната къща на семейство Станчови на брега на морето във Варна, за да се лекуват там деца със специални нужди“, споделя тя. В Националния исторически музей в София оставя за поколенията най-богатата колекция от Третото българско царство, притежание на фамилията Станчови, с над 300 безценни експоната.
В края на декември 2017 г. по идея на Мечева на тържествена церемония в посолството в присъствието на Иван Станчов и неговите близки тогавашният български посланик Константин Димитров обявява, че Българското училище към Посолството на България във Великобритания ще носи името на жив възрожденец – Иван Станчов.
През учебната 2022/2023 г. броят на децата е близо 200. Занятията са всеки делничен ден от 16,30 до 20,15 ч., след като учениците приключат с английското си училище.
В събота и неделя се учи през деня. Разполагат с две стаи в посолството, в които учат 14 класа: две предучилищни групи „Азбукарче“ и самостоятелни класове от I до XII.
От самото създаване на училището възпитаниците му се обучават по програми от България и по учебниците на издателство „Просвета“. Гордост за всички е фактът, че имат ученици, деца на техни бивши възпитаници. Това е традиция и признание за ролята на училището в живота на българската общност в Лондон. Огромно е вълнението на Мечева, когато на празника на училището бивш неин възпитаник идва, прегръща я и почти разплакан казва: „Госпожо, когато бях ученик, не оценявах какво всъщност ми давате вие. Но сега знам, че на вас и училището дължа силната си връзка с България“.
„За мен е огромно удовлетворение фактът, че сме търсени, предпочитани, обичани. Това се дължи на невероятния колектив, който сме създали, на всеотдайността на колегите ми и на високия им професионализъм. Знам, че благородно ни завиждат за екипа. Сам можеш да постигнеш малко. Нужен е пъзел от съмишленици и разум, за да има хармония. Ние сме го постигнали“, казва директорката.
Учителите в БУ „Иван Станчов“ са шестима. Снежина Мечева – преподавател по български език и литература в I до VII клас; д-р Валентина Александрова – административен отговорник, преподавател по история, география и човек и общество; Невяна Анастасова – преподавател в неделната група „Азбукарче“ и помощник по български език от I до IV клас; Здравка Момчева – преподавател в гимназиалния курс от VIII до XII клас по български език, литература, история, география, ръководи театрален и киноклуб към училището. Геновева Пашова – помощник-учител за деца в I и II клас, които не владеят добре български език, и ръководител на групата по народни танци. Десислава Стефанова обучава учениците по народно пеене, ръководител е и на Лондонския български хор. Тя е носител на отличието на ДАБЧ „Българка на годината“ за 2017 г.
„Общо петима от членовете на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина са наградени с отличието на ДАБЧ „Българка на годината“. Това говори за значението, дейността и ролята на българските училища и учителите ни зад граница. Признание за малките Българии по света, които сме сътворили и в които отглеждаме бъдещето – нашите деца“, продължава Мечева.
По думите ѝ уважението към училището е голямо. Дължи се на стабилната подкрепа от страна на Посолството на България в Лондон и на посланици, които изиграват важна роля за запазването му: „Имахме много добри домакини, като се започне от Иван Станчов, който отвори вратите на нашето училище за всички. Сред тях са Стефан Тафров, Валентин Добрев, Любомир Кючуков, Лъчезар Матев, Константин Димитров. Изключително доволна съм, че в края на моята професионална кариера грижата за нас пое посланик Марин Райков. Той сам стигна до извода, че в големите столици по света трябва да има български посолски училища с водеща роля и да бъдат поддържани. Една от моите мисии беше да съхраним това посолско училище, и се радвам, че успяхме. Дело е на всички ни“ .
По думите ѝ в България трябва да се говори повече за дейността на училищата ни зад граница. „Ние направихме родината островна държава – нашите училища са острови по България. Коренът тегли. Носталгията е силен двигател. Пъпната връв между България и българите зад граница не се къса. Затова създадохме Асоциацията на българските училища в чужбина с цел да обединим интересите си, да се борим за правата и добруването на българските училища зад граница, да водим полезен диалог с институциите – обяснява Мечева. – Ние сме първопроходци. Работим с всеки, който има желание да поддържа искрено делото ни. Не робуваме на партийни интереси. Каузата ни е национална – бяло-зелено-червена!“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg