Професионалната гимназия по икономика и управление „Елиас Канети“ е едно от най-желаните училища в Русе. Причината е, че тук се дава икономическо образование на високо ниво. Обучението е проектно базирано и интердисциплинарно, а дуалната система дава възможност за добро съчетание между теория и практика. Обучението включва и развиване на умения за живот през XXI век, като работа с дигитални ресурси, разрешаване на ситуации, поемане на отговорност. Образователният процес е и динамичен: в класната стая – с традиционни, с открити уроци и споделяне на добри практики, и извън нея – с участие в национални състезания, олимпиади, програми и международни „Еразъм+“ проекти.
„Кандидатстваме за иновативно училище през 2023/2024 г. – казва Мариана Гъркова, директор на гимназията. – Надяваме се да бъдем включени в списъка, защото имаме конкретни идеи за проектно базирано обучение чрез създаване на междупредметни уроци по професионална и по общообразователна подготовка – например уроци по учебните предмети предприемачество и изобразително изкуство, по икономика и биология и здравно образование. Втората линия на новаторство е да бъдат създадени уроци, свързани с творчеството на нашия патрон Елиас Канети.“
Педагогическият екип има много добро партньорство с Общината и областната администрация в Русе, Русенския университет, международното дружество „Елиас Канети“, Русенската търговско-икономическа камара, учреждения, предприятия и бизнеси от Русе, част от които се ръководят от възпитаници на гимназията.
Съществена част от динамичната работа за осъществяване на интересно обучение е работата по международни проекти, финансирани по Програма „Еразъм+“ на Европейския съюз. За три години те са общо 5 в три направления. По три проекта – „Икономика в движение“ и „Млади икономисти в търсене на иновации“ 2021/2022 г. и 2022/2023 г. за осъществяване на международни мобилности за ученически стаж в реална работна среда във Виена, в Будапеща и в Кошице, Словакия. По два проекта – „Млади икономисти в търсене на иновации“ 2022/2023 и „Мотивирани учители за европейско образование“ на Община Пловдив за обучение на учители по професионална подготовка в Кошице, Словакия и на учители по английски език във Флоренция и в Барселона. По Проект RSC4VETs гимназията си партнира с Българо-румънската търговска палата.
Осъществяването на тези проекти допринася за професионалното и личностното развитие на около 90 ученици и 20 педагогически специалисти. Идеята е учениците да развият професионални, езикови и личностни умения и качества. Да развият умения за общуване, за проучване, подбор, сравнение и представяне на информация. Да започнат да придобиват работни навици за разпределение на времето, спазване на срокове, самодисциплина.
В проекта „Подкрепа за дуалната система на обучение“ участват две паралелки – VIIIБ и IXБ, общо 48 ученици и 7 учители. Към „Ученически практики 2“ интерес проявяват около 60 ученици и 8 учители.
По проект „Обновяване и модернизация на регионалната образователна инфраструктура чрез подобряване на материално-техническата база на 17 държавни професионални гимназии в системата на МОН в областите Велико Търново, Габрово, Ловеч, Русе и Търговище“ се прави основен ремонт и предстои обзавеждане и оборудване с необходимите мултимедийни средства за съвременно обучение.
Екипът на гимназията работи и по много национални програми: НП „Заедно в изкуствата и спорта“, НП „Иновации в действие“, НП „Изграждане/доизграждане на wi-fi мрежи в системата на предучилищното и училищното образование“, НП „Осигуряване на достъпна архитектурна среда“, НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“ в партньорство с Драматичния театър „Сава Огнянов, НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“ в партньорство с Регионалния исторически музей – Русе – 2020/2021, НП „Ученически олимпиади и състезания“.
„През март 2022 г. училището ни беше домакин на националния кръг на състезанието по предприемачество „Най-добра бизнес идея“ под егидата на МОН – казва директорката. – Това събитие организирахме с помощта на Русенския университет и РУО – Русе. Включиха се ученици и учители от 18 професионални гимназии.“ В комисията участват преподаватели от Центъра на учебно-тренировъчните фирми към МОН, от Университета за национално и световно стопанство, от Русенския университет, от „Джуниър Ачийвмънт България“, от Русенската търговско-индустриална камара и представители на бизнеса. Темата, която изтегля една от участничките, е „Предприемачески дейности, свързани с културно-историческото наследство на България“. Отборите се сформират на случаен принцип измежду всички участници в шест отбора от по четирима ученици. За четири астрономически часа всеки екип представя бизнес план. Идеите, които развиват учениците, са свързани със създаване на софтуер за виртуална реалност и ползване на очила за виртуална реалност с цел преживяване на исторически събития и „срещи“ с исторически личности. Сред предложенията се откроява създаването на културен център „Музейчето“, който събира информация за културно-историческото наследство на България; определяне на маршрут и поставяне на екоспирки в близост до забележителности в Долината на тракийските царе в региона на Казанлък; обособяването на хотел-музей, на който всеки етаж представя различна епоха от историята на България и българските земи – Античност, Средновековие, съвремие; създаване на онлайн приложение на културно-исторически забележителности с аудио и видео презентации; ресторант в близост до Ивановските скални църкви в региона на Русе с включване на занимания, свързани със запознаване със забравени занаяти.
В отбора, класиран на второ място, е и Ана-Мария Колева – ученичка от ПГИУ „Елиас Канети“. Бронзов медал, плакет, грамоти и много подаръци получава и Ралица Георгиева от XIIБ клас, специалност „Оперативно счетоводство“. Тя и нейният отбор очароват компетентното жури с иновативната си идея за дигитална четка за рисуване. Идеята е насочена към хората, занимаващи се с изобразително изкуство, и училища и школи, специализирани в изкуствата. Този продукт е разработен с екологични материали и използва лесно почистващи се бои.
Достойно е и представянето на гимназията на Международния панаир на тренировъчните фирми в Пловдив, в който участват общо четири отбора от ПГИУ „Елиас Канети“. Те печелят различни награди при голяма конкуренция – общо 97 български и чуждестранни учебни фирми се състезават на Панаира.
Учебното предприятие „Инокард“ ООД завоюва най-престижната награда – първо място за комплексно представяне във всички състезателни категории. Учениците от УП „Инокард“ ООД развиват идеята за възпроизвеждане на записани носители (безконтактни и иновативни визитки). Те разполагат с вграден безконтактен чип с памет. В него могат да се съдържат произволни данни: име, телефонни номера, имейл, уебсайтове, пощенски адреси, лични данни, бележки и друга информация. Използва се NFC технология, която позволява тези данни да се четат с всеки NFC съвместим смартфон.
УП „Инокард“ ООД печели и награда на Министерството на труда и социалната политика за социална иновация. Талантливите предприемачи заемат трето място със социалната идея за разработ-
ване и внедряване на иновативен 3D принтер.
В категорията „Дигитален маркетинг“ на трето място е класирана фирмата УП „И-Ноут“ ООД с предмет на дейност: „Производство на електронни тетрадки с образователна цел“. В тази категория гимназията участва за първи път.
Достойно се представят и другите два отбора на гимназията – УП „Алое чардж“ ООД с предмет на дейност производство на екологични батерии от алое вера и УП „Стандарт лайт“ ООД с предмет на дейност търговия на дребно с LED осветление.
В гимназията редовно се провеждат междупредметни открити уроци като форма на вътрешноучилищна квалификация и като начин за изследване на идеята за проектно базирано обучение. През настоящата учебна година са създадени уроци по английски език и математика на тема The Pi Project – за числото пи – в VIIIА клас; урок по английски език в XА клас на тема „Умения за оцеляване“; урок по английски език в VIIIБ клас на тема „Необикновени музеи“; урок по български език и литература, история и английски език – сборна група от ученици на тема „Аз вярвам“; открит урок в XIВ клас по стокознание, счетоводство и статистика на тема „Стоков асортимент, счетоводно отчитане и статистическо изследване на шоколадови изделия“; урок по информационни технологии и икономика в IXГ клас на тема „Компютърна обработка на данни в ЦЕРН“; открит урок в Xв клас на тема „Превенция срещу употреба и злоупотреба с наркотични вещества“ с подкрепата на Превантивно информационния център към Общинския съвет за наркотични вещества – Русе; открит урок по биология в IXа клас, представен от посланика на науката – доц. д-р Кирил Василев от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН.
„Идеята на цялото разнообразие и динамика на образователния процес е да си припомним, че всички сме творци и изследователи – казва Мариана Гъркова. – Обучението е изкуство, което съчетава множество изкуства. То е и общо, и отборно, и индивидуално. Случва се на живо в ефир и на запис. Подготвя се чрез много изследвания и репетиции. Преживява се емоционално, привлича съмишленици и радетели. И е път за развитие на професионалните и личностните качества и умения на всички, участващи в осъществяването на това изкуство.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg