Ученическият съвет на Английската езикова гимназия „Гео Милев“ в Русе спечели втора награда в Конкурса на МОН за най-добра инициатива. Те се отличени за проекта „Ангел хранител“ в категорията „Училище без агресия“. За успешната реализация грамота получават председателят Мария Георгиева, зам.-председателят Лора Георгиева и секретарят Калоян Кънчев. Всички те са от XI клас, но от различни паралелки.
„Идеята е да направиш добро, без да искаш и очакваш нищо в замяна“, разказва ръководителят на Съвета Ирена Кацарова. Началото на инициативата „Ангел хранител“ е дадено в Деня на розовата фланелка. Датата не е избрана случайно. Всяка година в последната сряда на февруари се отбелязва Световният ден за борба срещу тормоза в училище. В русенската гимназия добрата практика започва тогава, но продължава и до днес. Зад успешната ѝ реализация се крие упорита работа. Тя започва с мащабна информационна кампания сред учениците в училище. Представители на Ученическия съвет, преоблечени като ангели хранители, разказват за предстоящото събитие във всеки клас. А какво всъщност трябва да направиш, за да станеш ангел хранител в училище за ден?
Идеята е да отделиш от времето си, за да помогнеш при нужда или просто да накараш някого да се усмихне. А това може да стане чрез уж случайно оставена бележка на чина с позитивно послание или малък подарък, направен лично от теб. Целта е да донесе щастие на човека, за когото е предназначен. След разяснението идва ред на изготвянето на списък с желаещите да станат ангели хранители за ден. В гимназията в Русе се записват около 60 ученици. След като имената на доброволците са ясни, трябва да се разпределят задачите. Изборът трябва да бъде на случаен принцип. Затова решават да теглят жребий. По този начин учениците не могат сами да изберат на кого да станат ангел хранител. А с какво ще зарадват човека, който им се е паднал, решават сами.
Първото издание на прекрасната инициатива е отбелязано подобаващо с парти на ангелите. На него децата имат възможност да поговорят със своя ангел хранител, да се опознаят по-добре и да споделят много добри идеи.
Инициативата е толкова успешна, че в гимназията решават през новата учебна 2023/2024 г. да изберат постоянен екип от доброволци. Идеята е да се изгради позитивна и изключително приятелска атмосфера в училището. Разбира се, всички доброволци ще бъдат обучени какво трябва да правят и в кои случаи трябва да се обръщат за съдействие към педагозите.
„При наистина сериозен проблем е много по-лесно да споделиш с връстник, отколкото с възрастен“, обяснява Кацарова. Целта им е инициативата да се доусъвършенства и да стане постоянна във времето. „Тази година я направихме за първи път. Съвсем разбираемо, срещнахме някои трудности и предизвикателства, но успяхме да се справим. Сега знаем върху какво трябва да поработим още“, допълва тя.
Зад гърба си Ученическият съвет към Английската гимназия в Русе има много успешни начинания. „Тази година, тъй като е присъствена, за наше щастие, децата са изключително активни и креативни. Имаха много идеи, които реализирахме“, казва Кацарова.
Ученическият съвет се състои от около 40 ученици. Има по двама-трима представители от всеки клас. В рамките на учебната година организират две благотворителни кампании за събиране на средства за нуждаещи се. Първата е за пострадалите от земетресението в Турция, а втората е за човек със здравословен проблем, нуждаещ се от лечение в чужбина. За празничния дух в училището представители на Съвета редовно влизат в ролята на лазарки и коледари. Те гостуват във всеки клас и наричат за здраве.
„Стремим се да отбелязваме всеки български празник и значима дата“, допълва ръководителят на Съвета. По инициатива на учениците се организира и мащабно почистване на парка пред училището. На 9 май по случай Деня на ученическото самоуправление организират форум под надслов „Обмен на добри практики между ученическите съвети“. Участват 16 училища от област Русе, като девет от тях представят своята дейност. Темите, които обсъждат, са изграждане на гражданско самосъзнание, интеркултурно взаимодействие, училище без агресия, здравословен и екосъобразен начин на живот и много други.
„Получи се доста ползотворен и продуктивен диалог между учениците за обмяна на добри идеи и проекти“, споделя ръководителят на УС към АЕГ – Русе. На въпрос къде е мястото на ученическите съвети в живота на всяко училище, Кацарова отговаря, че те имат изключително важна роля в живота на всяко училище. Те са не само връзката между педагогическия колектив и учениците, но също са и проводник на добри идеи и практики.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg