Дванайсетокласничката Цвета Диловска от ППМГ „Акад.проф.д-р Асен Златаров“ – Ботевград, получава първата награда с разказа си „Портите на спасението“ в категорията за български автори в X юбилеен международен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена“. Организатор на проявата е Центърът за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“ с подкрепата и с домакинството на Община Бургас. Общо 170 млади творци от 9 държави – Израел, България, Словакия, Полша, Унгария, Испания, Румъния, Австрия и Германия, участват тази година в Конкурса с творби по темата „История за мрак и светлина“.
Призовете в него са връчени по време на емоционална церемония в Международния конгресен център – Бургас. Победителката Цвета Диловска е наградена от кмета на морския град Димитър Николов. Тя ще участва в четиридневен международен семинар в Израел през август тази година на разноски на организаторите.
Втора награда е присъдена на Андреа Андреева (IX клас, СУ „Емилиян Станев“ – Велико Търново).
Призът е връчен от Веред Елрон – културен аташе в Посолството на Израел в България. Андреа получава и ваучер за петдневна почивка в хотел в „Слънчев бряг“ и възможност да кандидатства за едногодишна стипендия на МОН съгласно мерките за закрила на талантливи деца. Третата награда заслужи миналогодишната лауреатка на конкурса Милица Иванова (XI клас, Първа езикова гимназия – Варна).
За втора поредна година е връчена и награда на публиката, за която се гласува онлайн. След като на сайта на „Алеф“ са подадени общо 7500 гласа, два разказа получават равен резултат. Така приза поделят Симеон Добрев (ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ – Бургас) с „Моят еврейски приятел“ и Георги Дичков (ЕГ „Христо Ботев“ – Кърджали) с „Болката и паметта на звездите“. Паричната награда е осигурена от Министерството на културата.
Журито в състав Георги Бърдаров – писател, Румен Леонидов – поет и публицист, Асен Йорданов – поет и журналист, Радостина Николова (МОН) и Алберта Алкалай – председател на Център „Алеф“, присъжда и 6 поощрителни награди. Получават ги Ана-Мария Борисова (16 години, 134. СУ „Димчо Дебелянов“ – София), Мария Василева (X кл., ППМГ „Акад. Асен Златаров“ – Ботевград), Глория Парушева (XI кл., СУ „Христо Ботев“ – Айтос), Ева-Йоана Стаматова (XII кл., МГ „Акад. Кирил Попов“ – Пловдив), Виктория Димитрова (16 г., СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“ – Русе) и Хюсеин Адем (XII кл., СУ „Св.св. Кирил и Методий“ – Карнобат).
В категорията за чуждестранни автори с разказа „Ноктюрно за цял живот“ победител е Лора Бочева, ученичка от Музикалната гимназия във Виена. Тя получава наградата си от вицепрезидента Илияна Йотова, която е патрон на събитието. С второ място е отличена Натан Нитек от Полша. Връчени са и две трети награди – на Нофар Села от Израел и София Александреску от Румъния. Творбите в категорията са оценени от жури в състав Веред Елрон – културно аташе в израелското посолство в България, Дорота Фатер – директор на училището към посолството на Полша, Ивана Марксфелдова – експерт в политическия департамент на президента на Словакия, Сашка Журков – публицист и издател от Австрия, и Фелиция Валдман – директор на Goldstein-Goren Center for Hebrew Studies в Университета на Букурещ, Румъния.
Отличия за първа година присъждат и партньорите на „Алеф“ – Българската телеграфна агенция, Българското национално радио и сайтът за разследваща журналистика „Биволъ“. Генералният директор на БТА Кирил Вълчев връчва награда на Елина Илиева (XII клас, Немска ЕГ „Гьоте“ – Бургас) – едноседмичен стаж по агенционна журналистика в „Школа БТА“. Наг-
радата на БНР – едномесечен стаж в културната програма „Христо Ботев“, генералният директор Милен Митев връчва на Ана-Мария Борисова (16 години, 134. СУ – София). За първи път тази година е въведена и нова категория – за видеоразказ. А паричната награда, осигурена от сайта „Биволъ“, е за авторския видеоразказ на тема „Мрак и светлина“ на София Георгиева (НПГПТО „М.В. Ломоносов“ – София), Мартин Маринов и Димитър Методиев от София.
„Във времето, когато технологиите изместват човека, вие, млади хора, доказвате, че можете да помните, и сте научили онова, което са ви преподавали вашите близки и преподаватели. И не само това, вие съпреживявате наученото и това проличава от вашите разкази, които прочетох“, обърна се към участ-
ниците вицепрезидентът Илияна Йотова. В церемонията се включват стотици гости, представители на държавната и местната власт, на дипломатически мисии, изтъкнати български творци и общественици.
„За десет години в Конкурса се включиха над 1700 участници от 12 различни страни“, припомня неговият основател и председател на Център „Алеф“ Алберта Алкалай.
Церемонията се провежда в рамките на международния литературен младежки фестивал „Приятелството – смисъл и спасение“ с домакин Бургас. Той е организиран във връзка с отбелязването на 80 години от спасяването на българските евреи по време на Втората световна война. Част от Фестивала е и първата по рода си Международна младежка конференция на тема „Спасяването на българските евреи – възможен модел на поведение за младите хора днес“. В дискусията участват 30-те номинирани в конкурса автори. Изнесени са и лекции от специалисти по исторически и обществени науки с научен принос към опазването на паметта за Холокоста и оказване на противодействие на антисемитизма от България. Водещи имена в областта на международните политики и борбата с ксенофобията и антисемитизма от Израел и Румъния пък представят различните гледни точки и начините за създаването на толерантно мултикултурно общество.
В рамките на Фестивала се провеждат и редица литературни работилници с изтъкнати български и чуждестранни творци. Представени са и документалният филм на Елка Николова „Въпрос на оцеляване“ и игралният филм на Роман Полански „Офицер и шпионин“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg