В навечерието на Националния празник на САЩ – 4 юли, Университетът по библиотекознание и информационни технологии отбелязва с кръгла маса 120-годишнината от дипломатическите отношения между България и САЩ. В нея се включват доц. д-р Михаил Груев – председател на Държавната агенция „Архиви“, учени, представители на държавното управление, дипломати и духовници.
Ректорът на УниБИТ проф. д.н. Ирена Петева отбелязва, че далеч преди да седнат на масата на преговорите, САЩ и България са се познавали благодарение на универсалния език на книгите и библиотеките. А изградените връзки са показали устойчивост във времето.
В академичното си слово доц. д-р Християн Атанасов обръща внимание на факта, че взаимоотношенията между българите и гражданите на САЩ датират отпреди Освобождението през 1878 г.
За това допринасят американските протестантски мисионери, които се явяват първите неформални посланици на Америка в българските земи. На тази мисионерска дейност на територията на Османската империя през XIX век е посветена изложба, съпътстваща форума. Експозицията представя уникални издания на българската книжнина. Сред тях са двуезична библия на църковнославянски и новобългарски език с църковнославянски и граждански шрифт, издадена в Ню Йорк през 1867 г. от Американското библейско общество. Документи на Робърт колеж от 1931 г. – една от четирите американски образователни институции на Балканския полуостров, която подготвя редица български държавни кадри и дипломати. Превод на драматургичното произведение „Отечество“ от В. Сарду от 1894 г. – екземпляр на библиотеката на Американската девическа гимназия в Самоков и др.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg