Българското училище „Пейо Яворов“ в Брюксел е създадено преди 30 години, за да може децата на дипломати и българи, които живеят извън страната ни, да не изостават по български език. И да могат при завръщането си в България да не са изгубили връзка със страната и езика.
„В началото училището е сравнително малко. Но с годините поради политически причини българската диаспора в Белгия и Брюксел се разраства – разказва Миглена Дикова-Миланова, училищен ръководител. – Затова се разраства и училището, особено след влизането на България в Европейския съюз. Тук пристигат много хора, които работят в европейските институции. И те искат децата им да поддържат родния си език. А за хората, които работят временно в Брюксел – в парламента, в Европейската комисия, причините са по-практични. Когато учат при нас, децата получават удостоверения, одобрени от Министерството на образованието и науката и валидни за образование по български език и литература. От 6 години се изучават и два допълнителни предмета– география и история, за които също се издават одобрени от МОН удостоверения. Така децата, които учат при нас, след като се върнат в България, могат, без да държат матури, да продължат образованието си в българско училище. Това е голям плюс.“
Връзката с България е много важна и за установилите се за постоянно в Белгия. Те също искат децата им да научат езика, да го упражняват, да познават българската литература, да знаят география и история на България.
„Тези родители също ни доверяват децата си – казва Миглена Дикова. – Това са основните причини, поради които училището е толкова популярно. Тази година тук завършиха 345 деца – впечатляващ брой. Стремим се да създадем динамична връзка между българското традиционно светоусещане и съвременния живот, с неговото многоезичие и различни култури.“
Педагогическият екип поддържа високи стандарти на обучение, защото следва програмите и броя на часовете на МОН, така както ги следват училищата в България. Изискванията към нивото на владеене на езика са високи. Задължително се правят тестове за входно и изходно ниво. Компромиси не се правят и нивата не се смесват.
„Записваме всяко дете в класа, който е подходящ за него, като се съобразяваме и с възрастовите фактори – подчертава училищният ръководител. – Засега успяваме да се справим с това доста успешно. Имаме също и много добър учителски екип. При нас работи Христо Караславов, който е бил дългогодишен учител. Има още една учителка – Байсе Касъмларлъ. Те са много уважавани, родителите ги търсят много. По-младите ни колеги се учат от тях и така поддържаме високо ниво на обучение.“
Все повече деца не говорят вкъщи български, тъй като са от смесени бракове. У дома често им се говори на няколко езика – на майката, на бащата, на страната, където живее семейството. Българският за такива деца е втори език или наследствен език. За тях има специални модули за изучаване на българския език като втори – засега само за две нива – А1 и А2.
„Тези модули също са много успешни. Децата добре се развиват, усвояват бързо езика и това много ни радва – казва училищният ръководител. – С удоволствие идват при нас, нямаме проблеми с мотивацията.“ В училището има и извънкласни форми – театрално ателие, ателие по музика и танци, по творческо писане. Децата ги посещават с желание, защото са талантливи и искат да се изявяват.
Има, разбира се, и трудности, казва Миглена Дикова. Белгия е федерална държава и в нея има три общности, в които се говори на френски, немски и фламандски. От миналата година фламандско говорящата и френско говорящата част имат ваканции по различно време в годината, както и европейските училища в Брюксел. Екипът на училището трябва да направи програмата така, че децата в тези три вида училища да не губят прекалено много от учебното време и да не им се отнема от ваканцията в белгийските училища. Това е доста сложно упражнение, с което педагозите се справят вече втора година.
Друга особеност е, че в Брюксел има голямо движение на хора – едни идват, други си отиват, тъй като договорите за различните институции в града изтичат. „Същото важи и за учителите. Стараем се новоназначените колеги да са на същото високо ниво – каза Дикова. – В последно време има много желаещи да работят в тук. Горди сме, че училището функционира вече 30 години и се развива. От тази година ще предложим и курсове онлайн по български език и литература, география и история. Имаме и курс по български за възрастни, в който следваме Европейската рамка за езиково ниво. Това са новите ни инициативи.“
Годишнината на училището е отпразнувана с голям концерт, който е традиционен за края на учебната година. Но тази година е посветен на юбилея и е още по-тържествен.
Десетокласници правят презентация за патрона на училището, изготвена с помощта на студент във Факултета за преводачи в Университета в Гент, който е бил на стаж в училището. Децата пеят, рисуват, рецитират. Много силно се изявява Христо Караславов с изпълненията на негови ученици на китара и пеене и театралното ателие с ръководител Ивелина Чиликова. Както обикновено, празникът продължава дълго, тъй като всички деца искат да покажат какво умеят.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg