Детският отдел към библиотеката в НЧ „Просвета 1888“ в Поморие организира лятно училище. Заниманията се провеждат всеки вторник и четвъртък между 14 и 16 часа. Срещите в света на героите от приказките започват в средата на юни и приключват в края на август. Ограничения за броя на участниците няма. Не е необходимо и предварително записване. Единственото условие е децата да са на възраст между 5 и 14 години.
„При нас идват посетители на различна възраст. Всеки иска да се занимава с различно нещо. Обикновено по-големите сядат пред компютъра, а с по-малките редим пъзели, четем приказки и решаваме гатанки“, разказва пред в. „Аз-буки“ библиотекарят в Детския отдел на Читалището Веселина Христова. Пъзелите не са обикновени илюстрации, а са със забележителностите на Поморие. Сред тях са Античната куполна гробница, храмът „Свето Рождество Богородично“, старата сграда на читалище „Просвета 1888“ и изглед на старите поморийски лодки. След нареждането на пъзела, разбира се, следва и разказ за конкретната културна или историческа забележителност – коя е и с какво е известна. За най-малките посетители пъзелите са с герои от приказки. А наградата за всеки, който се справи, е възможността да чуе конкретната приказка. По този начин децата се мотивират по-бързо да решат предизвикателството, за да могат след това да получат и награда.
„Някои от децата при нас много обичат да рисуват любими герои от детски приказки или филмчета“, допълва Христова. За тях са осигурени необходимите материали – листове, бои, флумастери, а образецът, по който да рисуват, се взима от интернет. В библиотеката разполагат и с предварително принтирани модели на любими приказни герои, като Червената шапчица, Спящата красавица, Мечо Пух, Пинокио и много други.
„Откакто сме започнали, на всяко занимание се събират над 10 деца. Повечето са поморийчета, но има и много малчугани, които са дошли през лятото“, казва Веселина. За заниманията научават от страниците на Община Поморие и на НЧ „Просвета 1888“ в социалните мрежи. Често организират и творчески работилници, където малчуганите изработват книгоразделители и различни предмети от хартия. В края на август най-редовните и старателни посетители на лятното училище ще получат награда – съвременна и интересна детска книжка.
„Не са малко и децата, които идват в библиотеката ни, за да четат произведения от списъка със задължителната литература от училище за лятото. Сядат удобно на барбарона и заравят нос в книгата“, споделя моята събеседничка. Вместо у дома деца избират цветната и творческа атмосфера на библиотеката в морския град, за да се потопят в света на приказните герои. Обстановката там наистина е приказна – базата е нова и модерна, а броят на книгите, сред които могат да избират – респектиращ.
„Всяка година се опитваме да купим най-новите заглавия. Обновяваме фонда си постоянно, а колкото до списъка със задължителната литература в училище – нямаме книга, която да липсва“, допълва Христова. Освен на български имат и произведения на английски и на руски. В Поморие има много рускоговорящи семейства, така че не е рядкост в библиотеката да идват да търсят книги украинчета и русначета. За много от тях българският език е все още непознат. Затова възможността да се докоснат до книга на родния си език, е удоволствие, а времето в лятното училище – възможност за нови запознанства, а защо не приятелства за цял живот.
Заниманията в библиотеката се провеждат от миналата година, но през настоящата интересът е много по-голям. Някои от децата идват сами, а други са придружени от родител, баба или дядо.
„В Поморие имаме четящи деца. През годината също идват много ученици, които работят по проект, възложен в училището. Разбира се, някои от малките ни посетители идват и заради компютрите“, разказва Веселина. През учебната година в библиотеката се отбелязват и много празници и различни събития. Читалището работи в тясно сътрудничество както с двете училища в Поморие – Средното училище „Иван Вазов“ и Професионалната гимназия по туризъм „Алеко Константинов“, така и с ДГ „Детелина“. Редовно се организират работилници за изработване на мартеници, тематични сезонни картички, коледни играчки и много други.
Задължително в края на I клас в библиотеката организират и тематичното събитие „Вече съм читател“. Тогава раздават безплатна читателска карта със срок една година за всеки ученик, който завършва I клас и вече може да чете. Това стимулира малките ученици да се върнат отново в библиотеката, за да вземат още книги, които да прочетат на място или у дома. Традиционно отбелязват и годишнини на български писатели. В Поморие всяка година се провеждат „Яворови дни“, а в близост до Лятното кино има негов паметник. Малко известен факт от биографията на поета е, че през 1899 г. Пейо Яворов започва работа като телеграфист в пощата на Анхиало (старото име на Поморие). Живее под наем в къща на брега на морето, а поморийските скали му служат за вдъхновение. Затова днес ги наричат Яворови скали. В библиотеката организират и срещи с детски писатели, които представят пред публика новите си книги. Традиционно организират и събитие под надслов „Читател на годината“, когато отличават малчуганите, които са прочели най-много книги през календарната година.
Веселина Христова работи от две години в библиотеката в Поморие. По образование е филолог. За кратко е била учител по български език и литература. „Децата трябва да започнат да четат от най-ранна възраст. Любовта към книгите се създава първо у дома, а след това – в училище“, разказва тя. Посочва, че в I клас интересът към книгите е много голям, но в VII – VIII клас рязко спада.
В практиката си е срещала и много находчиви родители, които настояват децата им да четат. Идват и избират книги за децата, прибират се у дома и четат с тях. Ако родителите дават такъв пример у дома, вероятността и децата им да заобичат книгите, е много по-голяма.
„Моите наблюдения са, че на днешните деца всичко бързо им омръзва. Във времето, в което живеем, младите хора са свикнали да получават всичко наготово и много бързо“, разказва тя. Затова е много важно у тях да се създава желание да четат от най-ранна възраст. „И трябва да се чете не само по задължение, но и за удоволствие“, завършва разговора Веселина Христова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg