През 2023 г. Националната гимназия за приложни изкуства „Св. Лука“ навършва 70 години, директорката ѝ Лилия Балева – също. Те не само са връстници, но са били заедно през по-голямата част от този период. Целият професионален път на Лилия Балева е свързан с това училище – тя работи в него вече 44 години. През май Министерството на културата я отличи с наградата „Златен век“ за приноса ѝ в развитието на българската култура и духовност като художник, дългогодишен преподавател и директор.
Националната гимназия за приложни изкуства носи името на свети Лука – основоположник на християнската живопис и покровител на изкуствата. Основана е през 1953 г. като малко занаятчийско училище в покрайнините на града. От 2008 г. се помещава в сграда архитектурен паметник на културата, строена през 1922 – 1929 г. по проект на арх. Михаил Пушкаров. Характерната червена фасада и възстановената часовникова кула, широкото вътрешно стълбище с парапет от ковано желязо и модерните външни стълби я правят една от емблематичните сгради в София.
Гимназията е носител на международната награда „Платинена звезда“ – Мадрид 1999 г., както и на наградата на Съвета на европейската научна и културна общност „Златна книга“. НГПИ „Св. Лука“ е удостоена и с грамота на Министерството на културата за принос в развитието на българската култура и образование.
По повод 70-годишнината е организирана голяма изложба на „Шипка“ 6. Съюзът на художниците за пореден път предоставя най-голямата си зала за юбилея на гимназията.
„Много съм им благодарна. Това е подкрепа за младите таланти. Изложбата представя всички специалности от последните 5 години – казва Лилия Балева. – Получих страшно много поздравления, и то от хора, от които не съм очаквала подобно нещо. Българите не ходят много по изложби, не влизат в галерии. Не знам колко души са я посетили, но тези, които я видяха, оцениха качеството ѝ. И съм много горда с това.“
Един от последните поводи за гордост в гимназията дава дванайсетокласничката Лора Трифонова, която получи почетното отличие „Национална диплома“ за средно образование за отличен успех по всички предмети. Ученичката е носител и на втора награда на Националния ученически конкурс за учебна рисунка, 2023 г.
„Целият випуск на Лора, който сега се дипломира, са много силни и талантливи деца – подчертава директорката. – Бях с Лора и нейни съученици по програма „Еразъм“ в чужбина – посетихме австрийско и немско училище. Гордеех се, като гледах как представят своята работа. И темата беше за мира, не беше свързана с изкуство. За мен е чест да съм директор на такива умни и добри деца. Постиженията на нашите ученици са всекидневни. Когато им се даде задача и те я изпълнят с желание, не може да не им се радваш. Неслучайно учениците ни получават най-много стипендии от конкурса за даровити деца.“
В гимназията учат близо 500 ученици в осем специалности – „Художествена дърворезба“, „Художествена тъкан“, „Художествена обработка на метали“, „Детски играчки и сувенири“, „Рекламна графика“, „Силикатен дизайн“, „Пространствен дизайн“ и „Моден дизайн“. Освен всички общообразователни учебни предмети се изучават и рисуване, живопис, скулптура, история на изкуството, компютърна графика, пластична анатомия и перспектива.
„Искам да подчертая, че специалностите „Металопластика“, „Силикатен дизайн“, „Детски играчки и сувенири“ не се предлагат никъде в другите професионални гимназии – уточнява Лилия Балева. – Освен това имаме и две защитени специалности – „Художествена дърворезба“ и „Художествена тъкан“. И е логично да бъдат такива. Тази година специалността, която се запълни още на първо класиране, беше точно текстилът. Ние сме най-голямото училище за приложни изкуства от тези, които са към Министерството на културата – с най-много специалности, с най-много ученици. Нямаме проблеми с план-приема. Желаещите да учат при нас, се увеличават всяка година.“
На втория етаж в гимназията е мястото за свободна духовна изява – галерия „Свети Лука“. Тя дава пространство за организиране на изложби на ученици, преподаватели и гости, представя образователни проекти с национално и международно значение. В нея са излагали свои творби известни имена в българското изобразително изкуство, изявени преподаватели от Националната художествена академия с техни ученици. Гостували са и други галерии и музеи. Тук при завършване на училище зрелостниците имат възможност да представят свои самостоятелни изложби, да покажат резултатите от обучението си и да направят дипломните си защити. Годишно в галерията се организират по няколко изложби. Тази активност помага на учениците да се срещат с художници.
Витражите на новите двери на галерията са дипломна работа на Анатоли Илиев от специалност „Силикатен дизайн“, випуск 2016/2017 г., с преподавател д-р Елизар Милев.
„В днешно време на фона на всичко, което се случва в българското образование, училищата по изкуствата са като оазиси – казва Лилия Балева. – Когато хората се занимават с изкуство, са по-спокойни, по-уравновесени, по-свободни, по-усмихнати. Атмосферата не е такава, каквато е в масовото училище. Това прави впечатление на всички които идват отвън, и е първото нещо, което винаги ми казват: „Вашите ученици са по-усмихнати и по-щастливи“. Всички са чували за арттерапия. Е, ние се занимаваме с изкуство, така че при нас арттерапията се прилага ежедневно и на ученици, и на учители.“
В училището преподават едни от най-добрите български художници. Това е много важно, защото тези преподаватели са активни в творчеството си и резултатите от тяхната работа могат да се видят в изложби. Това вдига много техния авторитет пред учениците, които се гордеят, че учат при известни учители, което ги мотивира да се стараят повече.
„В края на учебната година направихме ревю на специалността „Моден дизайн“ на учениците от IX до XII клас – казва директорката. – Получи се истинско модно дефиле – бяхме на двора, имаше подиум. Беше много интересно.“
На 18 октомври е патронният празник на училището. По този повод се прави конкурс. Победителят в него ще получи еднократна помощ от училището. Конкурсът е в три етапа, могат да участват всички ученици, които желаят. Провежда се от две години и дава още едно поле за изява на въображението и артистичността на децата. Идеята на конкурса е на преподавателка по английски език.
„Нашите учители по общообразователни предмети са много съпричастни към това, което правят децата – подчертава директорката. – Когато дойдат при нас, голямо впечатление им прави колко умни и талантливи са децата. Тук не се крещи, отнасяме се с уважение към учениците. Може математиката да не е най-силната им страна, но когато човек види онова, което прави всеки в своята специалност, няма как да не изпита респект.“
Директорката признава, че е истински късмет да се работи с талантливи деца. Но това изисква и много усилия, за да бъде развит талантът на всяко от тях. Защото освен дарба са необходими постоянство и много труд. Учениците в гимназията са много заети. Те изучават много дисциплини. Това им помага да бъдат по-широко скроени, по-лесно да се адаптират, след като завършат. 90 – 95% от завършилите се реализират по специалността. Рядко се случва някой да смени напълно професията си, макар че не липсват и такива примери – един възпитаник на гимназията завършва медицина, друг става режисьор. Трети отиват да учат архитектура, което е близко до специалностите в гимназията. И пак са свързани с изкуството по някакъв начин. Да можеш да лекуваш хората, също е изкуство, трябва да имаш нещо специално в душата си, категорична е директорката.
А какви са впечатленията ѝ от новите поколения? Често се коментира, че всяко следващо е по-зле като грамотност, като отношение към училището.
„Ако децата имат някакви дефицити, пропуски във възпитанието, ние, техните родители, сме виновни за това. Заявявам го категорично, защото 44 години наблюдавам тийнейджърите – казва Лилия Балева. – Наблюдавам и техните родители. Мога да кажа, че когато родителите не си свършат работата, веднага се появяват пропуски и дефицити. Но децата не са виновни. Те копират това, което са видели от първия миг, в който са се родили в едно семейство. Често чувам, че училището не си е на мястото. Но на родителски срещи много пъти съм казвала – при нас децата идват на 14 години. Няма как в училището да се покрият дефицитите, натрупани за такъв дълъг период. Тук ги учим на изкуство и нямаме време да ги възпитаваме. Грижата за това е на родителите.“
Но многото поводи за гордост от творческите постижения на учениците говорят, че конфликтните случаи в седемдесетгодишната история на гимназията „Св. Лука“ са рядкост. А след като отмине еуфорията от празничните събития, започват дните на упорита работа за овладяване тайните на изкуството.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg