Проектното предложение на Община Поморие за модернизация на Основно училище „Христо Ботев“ в Ахелой получи одобрение за финансиране. Предвижда се да бъде извършен ремонт на сграден фонд, въвеждане на енергоефективни мерки и обзавеждане за класните стаи в школото. Дейностите включват основно ремонт на покрив, подмяна на дограма, инсталации за отопление, вентилация и охлаждане, осветителни тела и изграждане на рампа за осигуряване на достъпна среда. Идеята е да се постигне цялостен обновен облик на училището както отвън, така и отвътре. Освен това ще бъдат въведени енергоефективни мерки, а класните стаи ще бъдат осъвременени чрез закупуването на ново обзавеждане за мотивираща образователна среда. Проектът е по процедура „Модернизация на образователната среда“ на Националния план за възстановяване и устойчивост.
Благодарение на проекта на Община Поморие през следващата учебна година училището ни ще бъде още по-модерно“, казва директорката на Основно училище „Христо Ботев“ в Ахелой Юлияна Атанасова. През настоящата учебна 2023/2024 г. възпитаниците им са 298 – със 70 повече от миналата година. Школото в Ахелой е иновативно, а нововъведението, което ще прилагат през следващите две години в V и VI клас, е моделът 1:1 – устройство за всеки ученик. Всеки ученик от тези два класа разполага с Сhromebook и работи с него в Google класната стая. Обучението се осъществява в облачната платформа на
Google WorkSpace for Еducation.
„Целта ни е да използват дигиталните технологии с мисъл – да не прекарват безцелно времето си в социалните мрежи с телефон в ръка, а да работят с дигиталните устройства, за да научат нови неща и да усвоят умения, които ще са им от ползва в живота“, обяснява Атанасова. Част от учебния процес преминава в облака, като в часовете се използват почти всички образователни инструменти на Google. „Ние сме единственото Google референтно училище в Бургаска област“, посочва моята събеседничка. Сертифицираните им учители са 12. „Всички колеги положиха трудни изпити на английски език, но се справиха отлично и се гордея с тях“, допълва тя.
В IV клас в училището предлагат извънкласни занимания – „Въведение в облака“. В тези часове запознават учениците подробно с възможностите за работа в облака. Всички тези знания след това са им изключително необходими в прогимназиален етап.
„Много добре се получава, че успяваме да подготвим децата в часовете за занимания по интереси и след това в V клас направо започваме с работата в облака“, споделя директорката. Традиционно желаещите са много. На голям интерес се радва и новата им група за занимания по интереси – „Графичен дизайн и видеообработка“. За ефективното провеждане на тези часове от голяма помощ е модерното и съвременно оборудване, с което разполагат в своя STEAM център „Дигитални създатели“. Сред тях е възможността за видеозаснемане на зелен екран и последваща обработка на данните. „Предложихме тази дейност, защото учениците ни, които умеят да го правят, вече са VII клас и скоро ще напуснат училище. Затова решихме, че е време да научим и други деца“, разказва тя. Споделя, че заснемането на зелен екран е сред най-атрактивните им занимания, които винаги показват на свои колеги и ученици от цялата страна по време на гостувания по проекта „Иновации в действие“.
Другата група за занимания по интереси, която имат, е „Приложни изкуства“, където учениците усвояват тънкостите в рисуването на икони и правенето на стъклописи. По време на пандемията тези часове не се провеждат, но сега са подновени.
По Националната програма на МОН „Заедно в изкуствата и в спорта“ имат групи по народни танци, волейбол и баскетбол. „Опитваме се да предложим разнообразна и богата палитра от занимания по интереси“, отбелязва директорката.
За втори път ОУ „Христо Ботев“ е удостоено и със знака „eTwinning School“. Това отличие се присъжда от Европейската комисия на училища, които активно прилагат и популяризират ценностите и педагогиката на eTwinning. „Наградата е признание за усилията на учениците и учителите, които през последните 6 години са работили неуморно за постигане на високи резултати“, посочва моята събеседничка.
Иновацията за работа в облака прилагат от две години, но тази година решават да кандидатстват с нея за статут на иновативно училище. Преди това получават статута на иновативно училище с друго нововъведение – добавена и виртуална реалност. Благодарение на нея учениците успяват да се пренесат на мястото, за което учат в учебника. Иновативният учебен предмет стимулира интереса към новите технологии и прилагането им в практически задачи. Освен това развива креативността и изобретателността на децата. „Технологиите предоставят големи възможности за подобряване на учебния процес и се опитваме да се възползваме максимално от тях“, казва директорката.
Редовно участват в проекти по програмата „Еразъм+“. Учители и ученици са получили знания в реална среда в училища в Полша, Гърция и Италия и Турция. А сега по Програмата се обучават преподаватели по STEM и роботика.
И това не е случайно. Ръководството на училището планира съвсем скоро в школото да отвори и STEAM център. В него акцентът да бъдат именно лего роботиката и приложните изкуства. Средствата за него ще бъдат осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост.
Съвсем наскоро печелят и проект по Националната програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“ – модул 1 „Съвременна среда за качествено обучение по хуманитарни науки, изкуства и спорт“. Благодарение на него в училището ще бъде създадена стая за занимания по интереси за учениците от прогимназиален етап. Кабинетът ще разполага с различни кътове по интереси и ще осигури среда, подходяща да формира креативното мислене на децата. А оборудваното помещение ще се превърне в място за творчество, игри и занимания по интереси, където ученето да бъде умело вплетено в игрите и забавленията. Част от дейностите по Проекта е създаването на кът за четене във фоайето. Там учениците ще могат да четат любими книги, да обменят идеи и да получават вдъхновение.
Традиционно възпитаниците на ОУ „Христо Ботев“ в Ахелой постигат много високи резултати НВО в IV клас. През миналата учебна 2022/2023 г. средният им успех по български език и литература е 82,91 точки, а по математика – 69,61 точки.
„Нашето училище е училище с много имена – иновативно, Google референтно, училище в облака и eTwinning училище. Зад всички тези названия се крие неуморният труд на нашия екип“, завършва директорката.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg