Лауреатите на Националната стипендиантска програма „За жените в науката“, която се провежда тази година за 13-и път, са д-р Николета Кирчева от Факултета по химия и фармация към Софийския университет с проект за разработване на алтернативна антибиотична терапия с акцент върху метали с антибактериално действие; д-р Росита Кокотанекова от Института по астрономия – БАН, с проект за еволюцията на кометните ядра; и д-р Росица Паунова от Медицинския университет – Пловдив, с проект в невронауката. Програмата се осъществява в партньорство между Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Национална комисия за ЮНЕСКО – България, и „Лореал България“.
„Ние, жените, идваме на този свят, за да създаваме, носим дълбоко в себе кода на живота. Но жените сме и откриватели, изследователи. Това показва животът – посочи в приветствието си вицепрезидентът Илияна Йотова. – Сблъскваме се с много предразсъдъци, срещаме много стъклени тавани пред нашето развитие, но заедно можем да ги пробием. Вие сте добрият пример, давате ни самочувствие.“ Вицепрезидентът приветства участничките в националната програма за нелекия избор да се отдадат на науката, без от това да страда грижата за дома и семейството.
„Много се вълнувам да съм тук сред вас, защото също съм жена в науката вече близо 40 години. Науката е съдба. Просто трябва да я приемеш и да ѝ се отдадеш изцяло – с тези думи се обърна към лауреатите проф. Генка Петрова, заместник-министър на образованието и науката. – Не можеш събота и неделя да я оставиш на рафта и в понеделник пак да я вземеш. Ще си позволя нещо лично. Когато бяха малки децата ми и ме виждаха вглъбена в нещо, ме проверяваха по следния начин: „Мамо, ти имаш ли деца?“. Ако реагирам на въпроса, значи не съм чак толкова изключена от околното пространство. Но се е случвало и да не реагирам. Това е жената в науката. Но това е хубава съдба, защото тя ти дава възможност да приютиш душата си, мисълта си, в едно пространство, което си е само твое. Това е пространството на твоя интелект и любопитство, извън всичко останало. А когато има и хубави резултати, това е много удовлетворяваща съдба и няма нищо по-хубаво от нея, дори да е била много трудна. Пожелавам ви още повече успехи, съзнавайки колко трудно ще ви бъде в бъдеще, защото във века на информацията, която ни залива постоянно, сериозно постижение е да можеш да отсяваш важното от ненужното, да знаеш кое може да се доразвие и да успееш да го постигнеш.“
Поздравителен адрес към лауреатите изпрати Мария Габриел, вицепремиер и министър на външните работи.
Статистиките на ЮНЕСКО сочат, че само 33% от изследователите в света са жени. А от близо 900 носители на Нобелова награда от 1901 г. насам само 60 са жени. Затова през 1998 г. „Лореал“ и ЮНЕСКО дават начало на инициативата, чийто девиз е: „Светът има нужда от наука, науката има нужда от жени“. Инициативата се ангажира с мисията да увеличи броят на жените в тази област и подкрепя научните им проекти вече над 25 години по света и 13 години в България.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg