На 60% се намалява минималната граница за използваемостта на капацитета на висшите училища, която служи като условие за разкриване на нови професионални направления, както и на други структури на висши училища. Това предвижда проектът на актуализираната Национална карта на висшето образование в Република България за 2023 г.
В момента според Картата университетите (от група А, т.е. предлагащи направления с висока степен на търсене и реализация – бел.ред.) могат да разкриват нови факултети и филиали при няколко условия, едно от които е обучение по съответното направление да не се предлага от друг университет в съответния регион или ако се предлага, то броят на студентите в съответното направление на национално ниво да е над 70% от определения от НАОА капацитет. Същият процент е заложен като изискване и за разкриване на нови професионални направления в университетите. В мотивите към промените се посочва, че предложението за намаляването му на 60% е с цел „да не се ограничават значително висшите училища при желанието им да откриват нови професионални направления и структури“. „При запазване на границата от предходното издание на Националната карта на висшето образование само три професионални направления имат използваемост на капацитета над 70%, докато при намаляване на посочената граница съотношението спрямо миналата година ще бъде запазено“, пише в доклада към проекта. И още – насоките за разкриване на нови структури и специалности са допълнени така, че да обхванат всички възникващи варианти за изменение в структурата на висшите училища, професионалните направления и специалности от регулираните професии.
Общият капацитет, определен от Националната агенция по акредитация за всички професионални направления във всички висши училища, продължава да нараства и достига 419 159 студенти спрямо 415 477 през 2022 г., показва още Картата. Това е над два пъти повече от броя на действащите студенти през 2022/2023 г. Средно за страната броят на действащите студенти представлява 42,9% от определения от НАОА общ капацитет при 48% през предходната година и 53% през 2021 г.
Свободният и неизползван капацитет освен това е неравномерно разпределен по професионални направления. Най-малко се запълват местата в направленията „Математика“ – едва 18,8% използван капацитет, „Теория на изкуствата“ – 19,2%, „Животновъдство“ – 20,1%, „Социология, антропология и науки за културата“ – 24,9%, „Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми“ – 25,5%, „Химически науки“ – 26%, „Политически науки“ – 26,5%, и „Науки за земята“ – 26,9%.
В общо 14 професионални направления (11 от които приоритетни) и 5 специалности от регулираните професии се използват под 30% от наличния капацитет. В 40 направления пък, от които 30 са приоритетни, броят на действащите студенти е под 50% от определения капацитет. Студентите са над 80% от определения капацитет само в направленията „Педагогика“, „Медицина“ и „Стоматология“, а в общо 8 направления са над 60%. От тези осем направления две са достъпни само в два района за планиране – „Ветеринарна медицина“ и „Театрално и филмово изкуство“, а „Стоматология“ е достъпна само в три района.
В Картата се припомня, че през 2022/2023 г. бе увеличен план-приемът на студенти в няколко приоритетни направления – здравни грижи (основно медицинска сестра), комуникационна и компютърна техника, общо инженерство, информатика и компютърни науки и машинно инженерство. В някои от тях се отчита и увеличение на реализирания прием – например в „Медицинска сестра“ план-приемът расте със 177 бройки, а реализираният прием – със 73. „Отпуснатите допълнителни бройки план-прием в този случай водят до увеличение на броя новоприети студенти, тъй като в предходната учебна година беше постигната пълна запълняемост на местата в СРП „Медицинска сестра“. Дори и след увеличението на план-приема в три региона за планиране (Югоизточен, Североизточен и Южен Централен) има 100% запълняемост на държавната поръчка в СРП „Медицинска сестра“, т.е. в тези региони има потенциал за допълнително повишение на държавната поръчка за медицински сестри, която е силно дефицитна професия в България“, се посочва в доклада.
Посочен е и обратен пример – с математиката, в която план-приемът расте с 53 бройки, но реализираният прием – с 28 бройки. „Увеличеният план-прием обаче не играе роля, тъй като традиционно в ПН „Математика“ има голям процент незапълнени места по държавна поръчка, т.е. увеличеният план-прием просто увеличава незаетите места. В направления като „Математика“ вероятно са необходими други мерки за увеличанате интереса на кандидат-студентите“, препоръчва Картата.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg