Антоанета
НАЙДЕНОВА
Една година е срокът за създаването на европейска диплома за висше образование и определяне на възможностите за правен статут на европейските университетски алианси. Те ще бъдат разработени по десет пилотни проекта, финансирани с 2 млн. евро от „Еразъм+“. Това съобщи българският еврокомисар Мария Габриел в Брюксел.
„Отваряме нова страница в сътрудничеството между висшите училища в Европа – заяви Мария Габриел. – Повече от всякога се нуждаем от съвместната им работа, за да отговорим на глобалните предизвикателства. Ето защо през 2022 г. представих нова европейска стратегия за университетите и се обърнахме към тях за помощ за създаването на европейска диплома и правен статут на европейс-
ките университетски алианси. През 2023 г. те имат 12 месеца, за да предложат критерии и изпълними решения. Очаквам от тях интензивна работа, за да развием транснационалното сътрудничество, основано на споделени ценности и носещо ползи както на студентите, така и на преподавателите и работещите в университетите “.
От избраните десет пилотни проекта шест ще работят по критериите за създаване на съвместна европейска диплома, а останалите четири ще се фокусират върху възможностите за правен статут на европейските университетски алианси. Техническият университет в София ще се включи в работата и по двете. В консорциум от общо 16 университета ТУ – София, ще участва в разработването на европейската рамка за диплома в областта на инженерното образование, а като член на Европейския технологичен университет EUt+ ще работи по статуса и опита в структурата с европейската университетска мрежа. EUt+ е един от общо 44 европейски
университетски алианса.
Съвместната европейска диплома е стъпка напред в насърчаването на сътрудничеството между висшите учебни заведения и мобилността на студентите. Дипломата ще бъде допълнение към квалификациите и ще отразява резултатите от обучението на студентите, следвали по съвместна програма в различни европейски университети. Целта на правния статут на европейските университетски алианси пък е да им осигури възможност да вземат стратегически решения заедно, да разработват съвместни програми за обучение и да обменят ресурси в полза на студентите и преподавателите.
Проектите обхващат различни области – от хуманитарните науки до технологиите, иновациите и научните изследвания. Продължителността им е 12 месеца. В работата по тях ще участват 90 висши учебни заведения от цяла Европа, които се обединяват, за да споделят ресурси, опит и да дават повече шансове за развитие на талантите в Европа. „Вярвам, че работейки заедно с държавите членки, регионите, гражданското общество и сектора на висшето образование, можем да превърнем Европейското образователно пространство от визия в реалност“, коментира българският еврокомисар.
През 2024 г. Европейската комисия, държавите членки и представители на университетските алианси ще анализират резултатите от пилотните проекти. Въз основа на това ще бъдат предприети следващите стъпки по създаването на европейска диплома и правния статут на европейските университетски алианси.
Още по темата за
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg