Учители и директори от 28-те области на страната ще бъдат запознати в детайли с електронната платформа за образователни услуги и съдържание „Дигитална раница“ през следващия месец, съобщават от МОН. Това ще стане на кръгли маси и информационни дни за представяне на проекта, които се организират от регионалните управления на образованието в цялата страна. Такива вече се проведоха в областите Велико Търново, Ловеч, София-област, Габрово и Кюстендил. През февруари се предвижда да бъдат организирани и в останалите. Целта е повече хора да се запознаят с платформата, която функционира от началото на тази учебна година.
Платформата „Дигитална раница“ е безплатна и осигурява достъп до електронни уроци за ученици от I до XII клас.
В модул „Програма“ учителите могат директно да стартират виртуални срещи за съответния ден и час. За всеки час се визуализира и учебната прог-
рама заедно с учебното съдържание, налично по темата. В модула „Предмети“ се показват всички предмети и класове на съответния преподавател, също и учебната програма и наличните разработени и одобрени уроци. Чрез друг модул – „Домашни“, могат да се назначават задания за изпълнение от учениците. Учителят може да задава крайна дата, един или повече класове, към които да се насочат. За него има пълна видимост към статута на зададените работи към всеки ученик. Към домашните може да се задава допълнително съдържание, което да бъде прегледано от ученика, или да се прикачват файлове. В модула „Създай съдържание“ учителите могат да създават уроци и да ги споделят свободно със своите ученици и колеги.
А в „Библиотека“ е събрано наличното към момента готово дигитално съдържание, разпределено по класове, предмети и теми.
Платформата служи и като информационен портал за родители, като им позволява да следят обучителния процес на своите деца и да получават актуална информация за оценките, отсъствията, бележките и задачите им за самостоятелна работа.
Достъпът до нея се осъществява на адрес https://edu.mon.bg/ чрез националните образователни акаунти на ученика и учителя в @edu.mon.bg или регистрацията на родителя в Националната електронна информационна система за предучилищното и училищното образование (НЕИСПУО).
По проекта за създаването на платформата – „Образование за утрешния ден“, е разписано и обучение на 6200 учители в дигитални умения за създаване на дигитално съдържание за учебния процес, както и на 12 000 учители за работа с дигитални ресурси. Предвижда се още разработване на дигитално образователно съдържание, като електронни учебници и е-помагала по учебни предмети, интерактивни и мултимедийни уроци, образователни приложения и игри, тестове и др. Ще бъде направена и оценка на съответствието на дигиталното съдържание с утвърдените програми и добрите педагогически практики.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg