Донка ТЪНКОШИЕВА
Как се оказва първа помощ, какво представлява професията на парамедика, как да помогнем на другарче, на което му тече кръв, без да леем сълзи – всичко това успяха да научат децата от бургаската ДГ „Вълшебство“. Това е първата детска градина в града, в която бе поведено занятие за запознаване с професията на парамедика.
Децата от четвърта група „Слънчице“ с учителки Кети Николова и Светлана Стоянова са първите в града край морето, при които влизат парамедици и не само ги запознават с професията си, но и им показват практики за даване на първа помощ, които децата с лекота усвояват.
„Запозноването на нашите възпитаници с различни професии е залегнало в Плана за работа с родителите. Идеята да се срещнат с парамедици, се зароди по време на наша екскурзия, в която ни придружаваше Аксиния Николова – майка на близнаци наши ученици. Оказа се, че тя е парамедик. Заедно с Ива Николова – председател на Съюза на парамедиците в България, приеха идеята да посетят детската градина“, коментира директорката Катя Мишева.
Бъдещите първокласници предварително са запознати със съществуването на телефон 112. Разговаряли са с учителките си за нуждата от оказване на първа помощ както на хора, така и на животни. Рисували са представата си за това как и кой прави това. Но е пазено в тайна посещението на парамедиците.
И в уречения ден и час се създава игрова ситуация, в която двете жени в червено се появяват в групата със своите чанти. В ролята на болни и пострадали, за да е максимално реална ситуацията, са самата директорка и двете учителки. Децата са много изненадани и впечатлени. Забавляват се и едновременно с това научават редица практични неща за оказване на първа помощ.
„Най-важното е, че те осъзнаха важността на определени рискови ситуации. Това, че не трябва да се страхуват, а трябва да се опитат да бъдат полезни. Дори Ива Пехливанска прехвърли даването на първа помощ и към животните. Децата видяха на практика как се правят превръзки, как се поставя шина, яка. Разговаряхме за това, ако в поход в гората се случи непредвидена ситуация и някой се нарани, какво трябва да се направи“, разказа за занятието Катя Мишева.
Парамедикът Аксиния Николова допълва нейния разказ с подробности от професията, която възрастните у нас все още приемат като по-екзотична, и това, че има още законови неуредици, които донякъде пречат на придобилите я да се реализират адекватно: „За тяхната шестгодишна възраст, която ги прави необременени с предистория, нашата професия е много впечатляваща. Те, с малките си ръчички започнаха да правят превръзки, да придържат бинтове, марли. Почувстваха се важни, полезни. Безспорно много им е интересно. Научиха приложими неща. Ние обяснявахме всичко на достъпен език. Подходихме внимателно. Любознателните погледи и последвалата обратна връзка с други родители и учителите ни даде увереност, че сме на верен път. И че трябва да се намери начин да се проведе занятието и в други детски градини.“
Доказателство за това е ситуация на следващия ден по време на занимания по танци, когато едно от децата се обръща рязко и губи равновесие. Останалите питат веднага дали има нужда от първа помощ. Разиграват ситуация на оказване на първа помощ – шиниране на крачето, обаждане на 112.
Самата директорка също е впечатлена от работата на двете дами. С тях вече е воден разговор да се проведе реално обучение и на педагогическия състав на градината по оказване на първа помощ.
„Първо, че се получи много емоционална и полезна среща с професията на парамедика и децата научиха нови приложими и полезни неща. И второ, това пък провокира идеята да се потърсят парамедиците за обучение на възрастните“, обобщи тя.
Катя Мишева сподели, че подобна емоционална среща преди тази с парамедиците е имало в същата група, когато пред тях е застанал татко моряк, който е част от екипажа на антарктическия ни кораб „Св. св. Кирил и Методий“.
„Родителят дойде с униформата, донесе флашка със снимки и кратки видеа от пътуването, от работата на кораба. На достъпен език разказа на децата за пътуването до българската база в Антарктида, за своите преживявания“, сподели Мишева.
Професиите не са това, което бяха, децата – също. Прекият контакт и живият разказ, а не чрез телевизора или „Тик-ток“ са незаменими. Никой не знае дали сред тези шестгодишни бургаски малчугани не се крие следващото медицинско светило или откривателят на нови видове в природата.
Сн1 В ролята на пострадалата е самата директорка на детската градина Катя Мишева
Сн. 3 Всички малчугани са с документ от парамедиците
Снимките са от ФБ страницата на директорката на ДГ
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg