Сред тях е и Стара Загора, която печели финансиране от 8 млн. евро от съвместното предприятие за чист водород на „Хоризонт Европа“
Антоанета
НАЙДЕНОВА
Публично-частното предприятие „Партньорство за чист водород“, което подкрепя изследователски и иновационни дейности във водородните технологии в Европа по Програмата „Хоризонт Европа“, ще инвестира 105,4 млн. евро за финансиране на 9 водородни долини в цяла Европа. Избраните проекти се фокусират върху производството на чист водород и с различни приложения в секторите на енергетиката, транспорта и индустрията. Очаква се те да мобилизират поне 5 пъти по-големи инвестиции от предоставените от ЕС в размер на над 0,5 млрд. евро.
Водородните долини допринасят за целите на REPowerEU чрез увеличаване производството и доставките на зелен водород, за да посрещнат нарас-
тващото търсене от индустрията, транспорта и други сектори. ЕК отпусна на „Партньорство за чист водород“ допълнителни 200 млн. евро чрез REPowerEU, за да удвои броя на водородните долини в Европа до 2025 г. Към днешна дата 25 такива са на различни етапи от своето развитие.
„Партньорство за чист водород“ започна подготовката за отпускане на безвъзмездни средства за две водещи водородни долини, които са със значително по-голям мащаб от подкрепяните до момента и ще взаимодействат и с други места за производство и/или потребление на водород извън границите на проекта. Първата ще бъде разпространена в района на Северна Адриатика (Хърватия, Италия и Словения), а втората цели изграждането на водороден коридор през страните от Балтийско море, включително Естония и Южна Финландия. Те са поискали финансиране от по 25 млн. евро.
Освен това „Партньорство за чист водород“ започна подготовката за отпускане на безвъзмездни средства за 7 по-малки по мащаб проекта за водородни долини, като се фокусира върху райони на Европа без или с ограничено присъствие на такива. Всеки от тях ще бъде финансиран с 8 млн. евро. Долините ще включват региони в България (Стара Загора), Гърция (Крит и Коринтия), Ирландия (Голуей), Италия (Ломбардия), Турция (Южна Мармара) и Люксембург.
„Проектирането и развитието на водородни долини е един от основните приоритети, необходими за постигане на неутрална по отношение на климата Европа – заяви българският еврокомисар Мария Габриел. – Поздравления за 9-те избрани проекта, които обявихме със съвместното предприятие за чист водород (Clean Hydrogen) на „Хоризонт Европа“. Радвам се, че и България е поела предизвикателството да инвестира във водородна долина. Това е важна стъпка напред, за да постигнем амбицията до 2025 г.
броят на водородните долини в Европа да бъде удвоен.“
Предстои избраните 9 проекта да започнат преговори за своите споразумения за безвъзмездна помощ, които се очаква да бъдат сключени преди лятото.
„Тези проекти ще бъдат от полза за регионите, местните власти, индустрията и гражданите на Европа, които се нуждаят от нова, по-екологична и по-интелигентна икономика“, коментира Барт Бийбюйк – изпълнителен директор на „Партньорство за чист водород“.
Водородните долини са регионални екосистеми, които свързват производството на водород, транспорта и различни крайни употреби, като мобилност или промишлени суровини. Те са важни стъпки към напредъка на водородните технологии и позволяват развитието на устойчива водородна икономика. Тази концепция набра скорост и сега е един от основните приоритети на индустрията и ЕК за разширяване внедряването на водород и създаване на взаимосвързани водородни екосистеми в цяла Европа.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg