До дни да бъде предложена промяна в Наредбата за приобщаващо образование, с която да бъде регламентирана възможността ученици със специфични нарушения на способността на учене като дислексия, дисграфия, дискалкулия да имат право да използват технически средства и устройства за допълваща и алтернативна комуникация.
Такъв ангажимент пое служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на заседание на Парламентарната комисия по образование и наука.
Пред депутатите той обясни, че по Националната програма „Информационни и комуникационни технологии в системата на предучилищното и училищното образование“, която предстои да бъде приета от Министерския съвет, ще бъдат осигурени средства за закупуването на такива устройства за всяко дете, което има нужда.
Министър Цоков каза още, че в момента се обсъждат различни промени, с които средствата за допълваща и алтернативна комуникация да влязат като основни за работа с деца със специални потребности.
В рамките на заседанието на Комисията на първо гласуване
бяха приети промени в Закона за висшето образование.
В тях е заложено приемът на студенти чуждестранни граждани или лица без гражданство, които са получили временна закрила в България, да се извършва при облекчени условия и по ред, определени от Министерския съвет.
Така лицата с предоставена временна закрила ще получат възможност да продължат образованието си в български висши училища.
„Това е минимална компенсация, че не могат да учат в своята страна“,
коментира председателят на Парламентарната комисия Красимир Вълчев.
Децата с представена временна закрила на възраст от 4 до 18 години са 10 560, от които 738 са на 17-годишна възраст, а 484 са на 19-годишна възраст, сочат данни на Държавната агенция за бежанците при МС към 2 април т.г. Около 1/3 от всички – 3582, са записани в училища през втория учебен срок на учебната 2023/2024 г. От тях 121 ученици се обучават в XI и 32 в XII клас.
Студентите, приети по сила на предложените промени, ще заплащат такси за обучение в размер, определен и за българските граждани. Броят на приеманите за обучение чуждестранни граждани или лица без гражданство, получили временна закрила в България, ще се утвърждава всяка година по висши училища и специалности от Министерския съвет. Той няма да бъде част от бройките за държавна или платена поръчка.
Красимир Вълчев предложи при изготвянето на план-приема от Министерството на образованието и науката тези бройки да бъдат разпредели към професионални направления, в които има очакван недостиг на пазара на труда. Например да се отпусне по-голям прием в техническите професионални направления, защото, ако станат инженери, по-голяма част биха останали в България.
Промените предвиждат още след изтичане на срока на временна закрила или след отпадане на основанията за предоставянето ѝ студентите, приети по сила на предложените промени, могат да продължат обучението си в съответното висше училище при условията и реда, определени за български граждани.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg