Квалификацията на педагогическия персонал, проектът на Националния календар за изяви по интереси на децата и учениците за учебната 2024/2025 г., Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби и националните програми на Министерството на образованието и науката са само част от въпросите, които обсъдиха директори на центрове за подкрепа за личностно развитие (ЦПЛР) на националното си съвещание, което се проведе в Поморие.
„Над 40 000 деца са взели участие в изяви от Националния календар за изяви по интереси на деца и ученици“,
посочва пред „Аз-буки“ директорът на Националния дворец на децата Татяна Досева. Точната бройка ще стане ясно до дни, тъй като все още се обработват протоколите от проведените конкурси и състезания.
„От четири години Националният дворец на децата провежда междуинституционални обучения на педагогически специалисти в сферата на музикалното, танцовото, театралното и изобразителното изкуство“, отбеляза още Досева.
Отсега нататък подобен тип обучения за обмяна на опит и споделяне на добри практики ще могат да предлагат и центровете за подкрепа за личностно развитие.
Сред другите акценти на съвещанието са работата с нормативните документи и задължителната документация за ЦПЛР.
Оказва се, че са нужни сериозни промени в нормативната база,
защото не навсякъде финансирането е регламентирано.
„Най-голям е проблемът при новоразкритите центрове. Пример за такъв е ЦПЛР – Раковски, но той не е единственият. Там няма възможност за получаване на средства от държавния бюджет по Наредбата за финансиране на институциите в предучилищното и училищното образование“, обяснява Досева.
Със заповед на служебния министър на образованието и науката проф. Галин Цоков е определена работна група, която при необходимост ще предложи проекти за изменение на нормативни актове във връзка с дейността, статута, финансирането и физическата среда на центровете за подкрепа за личностно развитие. В работните групи ще участват представители на ЦПЛР – ОДК.
„При Програмата на мерки за закрила на деца с изявени дарби трябва стриктно да се спазват както сроковете, така и внимателно да се подбира журито. Освен това е важно да има само по едно първо, второ и трето място от категория. Участието е индивидуално – за допълнителна подкрепа не може да се кандидатства от екипи, групи или колективи“, каза още директорът на Националния дворец на децата.
На съвещанието бе отчетено и изпълнението на програмата за творчески ваканции
на Двореца на децата „Хайде да творим заедно“ от предходната година и бе представена информация за изявите през предстоящата учебна година.
„Удоволствие е да посрещна колеги от цялата страна. Тези срещи са изключително важни, защото на тях обсъждаме въпроси и проблеми, които засягат всички ни“, коментира за „Аз-буки“ директорът на ЦПЛР – ОДК в Поморие Анета Данаилова.
Tя получи плакет „За принос в развитието на детското творчество“ от директора на Националния дворец на децата.
Татяна Досева не пропусна да изкаже специални благодарности към Националното издателство „Аз-буки“ за популяризирането и отразяването на всички състезания и конкурси от Националния календар за изяви по интереси на децата и учениците. Благодари и на Янка Такева – председател на Синдиката на българските учители, и на МОН за дългогодишното и ползотворно сътрудничество.
На съвещанието присъстваха Станчо Илиев – зам.-кмет на община Поморие, Петя Петрова – началник на РУО – Бургас, и Йолислав Иванов – главен експерт в дирекция „Приобщаващо образование“ в МОН.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg