Ния Парушева от 26. СУ „Йордан Йовков“ от София е отличена за най-добро представяне в Space Camp Türkiye.
Тя спечели индивидуален медал за изключително представяне в космическия лагер в Турция.
Успешното ѝ представяне е плод на нейната упоритост и страст към науката и Космоса, казват от Центъра за творческо обучение. Тя завоюва приза сред близо 200 участници от 5 държави. Талантливата ученичка печели 50% стипендия, която ѝ дава възможност да участва в този престижен лагер.
„До моето участие се стигна благодарение на Центъра за творческо обучение, който всяка година организира този лагер и раздава стипендии – казва ученичката. – Най-ценното, което получих от космическия лагер в Измир, са знанията.“
„Радваме се, че деца на които сме отпуснали стипендия, се представят толкова добре и доказват, че са заслужили напълно финансовата подкрепа“ казва Диляна Георгиева от Центъра за творческо обучение.
Медалът се дава на участник проявил най-много лидерски качества, знания, създал е много приятели и е участвал във всички дейности.
Този лагер е по модела на НАСА, всяка смяна е по една седмица, в на която се отличава участник за най-добро представяне. Целта на заниманията е да бъдат обучени младите как да се справят в Космоса. Българските участници в лагера са най-много, всяка седмица през него минават по 200 деца на различна възраст. В смяната на Ния най-малкият участник е на 9 години, а най-големият – на 17.
„Най-интересни ми бяха симулаторите. Те бяха предвидени за ползване от деца. В началото бях малко уплашена, но после ми стана забавно. Уплахата идва оттам, че в някои симулатори не виждаш какво се случва около теб, понеже се слагат VR очила. А пък в други виждаш как се върти другият човек, и в началото е леко стъписващо“, казва Ния Парушева.
По време на заниманията участниците имат преживявания с VR очила, като едно от тях е все едно са на Луната. Благодарение на очилата децата виждат лунен пейзаж, планетата Земя, а в поставено наблизо огледало – и как изглеждат самите те като космонавти.
На участниците раздават и специално създадена гъба, в която има достатъчно соли и минерали, които позволяват на растенията да се развиват добре в Космоса.
Интересът към Космоса при Ния идва в момента, когато нейният баща ѝ купува телескоп. Двамата и досега се забавляват да разглеждат звездното небе. Обичат да гледат документални научни филми. Но дали астрономията ще стане нейна професия и къде вижда бъдещото си развитие? Ния все още не знае отговорите на тези въпроси. А и смята, че още е рано за тях, тя е само на 14 години. Това, което иска, е да учи здраво, за да има добра основа за развитие.
Space Camp Türkiye е един от двата космически центъра за обучение в света, създадени по модел на NASA
(другият е в Алабама, САЩ). Разполага с обособен комплекс, съоръженията „Аврора“ и „Дискавъри“, тренажори и симулатори, с които се обучават космонавтите, както и няколко контролни зали и лаборатории. Това лято се очаква през лагера да преминат общо 200 българчета.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg