Около 40 ученици от VIII до XII клас ще участват в проекта „Поети без граници“, организиран от фондация „Елизабет Костова“.
Целта на лабораторията е да подобри отношението на учениците към литературата, четенето с разбиране и контакта с публика чрез свободната форма на словесна поезия (spoken word) и ангажиращите и вълнуващи поетични битки (рoetry slam).
Spoken word поезията е форма на устно изкуство, при която поетите изпълняват свои стихове на живо пред публика, използвайки емоционална интонация и език на тялото, за да усилят въздействието на думите. Лабораторията се стреми да запознае учениците с жанра и да ги окуражи да създават собствено изкуство, чрез което да изразят себе си, с акцент върху оригиналност и искреност на идеите, ритъм и контакт с публиката.
Poetry slam е състезателна форма на поезия – поети изпълняват свои стихове пред публика и често пъти пред жури, което ги оценява. Това е вид устна поезия, но с елемент на конкуренция. Участниците имат ограничено време да представят своите творби. Тази форма на поезия се отличава с интерактивност, тъй като включва и реакции на публиката, която може да аплодира, освирква и да изразява емоции в реално време.
„Чрез средствата на съвременната поезия и уменията на подкрепящи ментори ще работим с учениците, поставяйки ги в ролята на автори, за да им покажем, че литературата може да бъде интересна и вълнуваща и да развият лично отношение към писането. С тази програма за обучение по литература чрез творчество се надяваме да повишим нивото на ангажираност с предмета и функционалната грамотност“,
коментира Виктория Костова, главен координатор на фондация „Елизабет Костова“.
Програмата ще се проведе в периода 24 септември – 16 октомври.
В работилниците могат да се включат максимум 10 участници, за да бъде ефективна работата. Първата спирка е Обединено училище „Христо Ботев“ – с. Цонево, а следващите са Езиковата гимназия „Бертолт Брехт“ – Пазарджик, Профилираната природо-математическа гимназия „Акад. Никола Обрешков“ – Разград, и Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков“ – Плевен. И четирите работилници ще завършат с публично четене на авторските произведения, които ще бъдат публикувани в уебсайта на Фондацията, както и в YouTube канала ѝ.
Ментори в пътуващата лаборатория са поетите и драматурзи Антония Антонова, Цветелина Вътева, Иван Димитров и Стефан Иванов.
Антония Антонова и Цветелина Вътева участват с авторски спектакъл по своя поезия в Театрална работилница „Сфумато“. Спектакли по техни текстове са включени в редовната програма на плевенския Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ и Държавния куклен театър в Стара Загора.
Иван Димитров е автор на няколко книги – проза и поезия. Пиесата му „Очите на другите“ е поставена в New Ohio Theatre в Ню Йорк и в Народния театър „Иван Вазов“.
Стефан Иванов е автор на пет стихосбирки. Последната е озаглавена „Без мен“. Публикува поезия, проза, пътеписи, есета и литературна критика в над 20 вестници и списания. Организира литературни събития, сред които „Актьори срещу поети“ в „Сфумато“.
Фондация „Елизабет Костова“ предоставя възможности за развитие на български писатели и тяхната професионална реализация чрез различни международни обучителни формати, популяризира съвременната българска литература по света, подпомага изгряващи автори и популяризира творческото писане като средство за учене и социална промяна.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg