В 590 паралелки от VIII до XII клас се провежда дуално обучение през учебната 2024/2025 г. Това сочат данни на МОН за „Аз-буки“. Гимназистите усвояват общо 78 занаята чрез работа.
Трите професии, за които са разкрити най-голям брой дуални паралелки, са електротехник, спедитор – логистик и машинен техник.
В страната има и занаяти, които се изучават чрез работа само в едно училище. Професията социален асистен в дуална форма на обучение се предлага единствено в Професионалната гимназия по облекло „Станка Николица Спасо-Еленина” в Разград.
„Това е професия с очакван недостиг. В момента се обучават 15 ученици и на тях им предстои да започнат да практикуват в реална работна среда“, обяснява Елка Драмалиева, която поема директорския пост след проведените конкурси преди началото на учебната година.
По думите ѝ
ползата от дуално обучение за гимназистите е огромна – попаднали в реална работна среда, те имат възможност да видят плюсовете и минусите за професията, за която се подготвят.
Голям плюс според директорката е обезпечаването на задължителното социално и здравно осигуряване за учениците в дуална форма на обучение. „Това показва грижата на МОН за този вид обучение и ангажимента на държавата“, посочва Драмалиева.
В Професионалната гимназия по облекло имат още една дуална паралелка с две професии – козметик и фризьор. И за тях усвояването на професия чрез работа започва тази учебна година.
Статистиката на МОН сочи още, че броят на дуалните паралелки нараства спрямо миналата година. В VIII клас през учебната 2024/2025 г. обучение чрез работа се предлага в 130 паралелки, докато през 2023/2024 г. са били 107.
В приема за учебната 2024/2025 г. най-голям е ръстът на дуалните паралелки в областите Бургас, Русе и Пловдив,
посочват още от Министерството.
За първи път в Града под тепетата се предлага и обучение чрез работа по професия продавач-консултант. 26 осмокласници са избрали дуалната паралелка, предлагана в Средно училище „Братя Миладинови“ – Пловдив.
„Нашата гимназия не е професионална, но решихме да рискуваме и да сменим профила с професия. Нямаше разработен учебен план. Кандидатствахме към МОН с молба да ни бъде разработен учебен план за дуално обучение и от юли сме спокойни, че имаме“, обяснява директорката Гълъбина Матерова. И допълва, че има фирми, които вече за заявили готовност да им помагат.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg