Създаването на нова национална програма – „Повишаване на националния капацитет в областта на квантовата информатика“, предлага Министерството на образованието и науката. Тя ще се изпълнява на шест етапа и ще бъде финансирана с 12 млн. лв. за периода 2025 – 2030 г., или с по 2 млн. лв. годишно, става ясно от проекта на Програмата.
Целта ѝ е
България да се превърне във водеща държава в квантовата информатика и квантовите технологии в Европа
и да се създаде и развие висококомпетентна, активна, перспективна и единна квантова общност от млади учени в страната, която да е готова да използва възможностите и да отговори на вече предоставяни предизвикателства от квантовите технологии.
Програмата ще се изпълнява от консорциум, включващ Софийския университет „Св. Климент Охридски“, който ще бъде водещ партньор с най-голям принос в научната продукция в тази област, и Българската академия на науките и Техническия университет – Варна.
Сред очакваните ефекти са повишаване интереса на младите специалисти в областта и преодоляването на половия дисбаланс в научноизследователската работа,
както и създаването на нови възможности за международни партньорства в областта на научните изследвания и обучението в квантовите технологии. Очаква се в резултат на Програмата да бъдат преодолени фрагментацията в квантовите технологии и тематичното окрупняване чрез изграждане на експертен потенциал, както и създаване на традиция за работа на мултидисциплинарни екипи, работещи съвместно по синхронизирани приоритетни национални и европейски тематики. Очаква се и повишен образователен и изследователски капацитет на висшите училища и научните институции в областта на квантовата информатика и квантовите технологии. Ще бъдат открити и нови магистърски и докторски програми по квантови технологии.
В индикаторите за изпълнение е посочено, че се планира назначените докторанти, постдокторанти и млади учени да бъдат поне 40, а студентите, привлечени в обученията и научните изследвания – 50. Предвидено е още изследователите, назначени по Програмата, да бъдат на средна възраст под 35 години, а делът на жените учени – над 30%. Заложеният брой осъществени краткосрочни и дългосрочни визити на утвърдени учени е 30.
В резултат на Програмата ще бъдат създадени и магистърски и докторски програми по квантови технологии.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg