Необходимостта от преодоляване на фрагментарността в образователната система бе сред акцентите в изказването на министър-председателя акад. Николай Денков на конференцията Innovation Nexus, организирана от Министерството на иновациите и растежа, Министерството на образованието и Посолството на Финландия у нас.
В дискусията, посветена на развитието на иновационната екосистема в България, участваха министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева, посланикът на Финландия в България Н.Пр. Кристина Кувая-Ксантопулос, зам.-министърът на образованието и науката проф. Генка Петрова, създателят на едно от водещите събития за стратъпи в света SLUSH Питър Вестербака, представители на финландските университети „Аалто“ и „Ханкен“, на български висши училища, предприемаческата и стартъп екосистемата.
„Имаше много доклади през последните 15 години, които оценяват висшето образование у нас и които показват, че
ако продължаваме с тази фрагментирана система на висшето образование, пропускаме възможности,
заяви той, цитиран от БНР. Според него обединяването на висши училища е средство за подобряване качеството на образованието, научната дейност и сътрудничеството с бизнеса. Идея, която бе предложена преди две години, но предизвика негативни реакции в академичните среди.
Премиерът отново посочи примери, според които взаимодействието на университети с напълно различни профили – изкуство, икономика и инженерство, създава впечатляващи резултати.
„Мислейки как можем да си помогнем, се срещахме с посланици на Норвегия и Финландия – държави със сходна демография, които успяват да правят страхотна наука и образователен продукт.
Видяхме как, обединявайки три университета с различни профили, Финландия създава успешен и проспериращ университет – „Аалто“.
Целта ни не е да копираме чуждия опит, но да се запознаем с него и да адаптираме основните фактори за успех“, отбеляза акад. Денков, предава БТА.
Създаден след обединяването на Технологичния университет „Хелзинки“, Университета по изкуства и дизайн „Хелзинки“ и Хелзингското училище по икономика, Университетът „Аалто“ повишава показателите си в различни класации за качество на образованието, научна дейност и международно сътрудничество. В същото време е една от най-стабилните във финансово отношение институции, получавайки финансиране по редица източници, за които се е класирал именно след консолидацията на трите университета в един.
„Изследователският триъгълник „образование – наука – бизнес“ е ключов за развитието на иновациите.
Като използваме примера на най-добрите в Европа, правим следващите стъпки, за да развиваме тази система в България“, заяви още акад. Денков.
„България е на първо място по желание на младите хора да започнат свой бизнес, според последните данни на „Евробарометър“.
У нас има развита предприемаческа култура, нарастващ брой стартъпи в технологичния сектор и в биотехнологиите. Министерството на иновациите и растежа съдейства за сътрудничеството на иновационната екосистема с академичния сектор“, отбеляза, от своя страна, министър Милена Стойчева. Тя подчерта, че Министерството на иновациите и растежа работи за подобряване на средата за стартъпи, за насърчаване на инвестициите в научни разработки и в създаването на иновативни продукти.
В рамките на събитието бяха представени добри практики и опит от финландска страна за развитие и насърчаване на иновациите и техния принос към икономическия растеж. Обсъдено беше и създаването на регионални иновационни долини, които да се свържат в център за създаване и развиване на иновации, основани на научна и развойна дейност. Целта е различни разработки на високотехнологични и иновационни продукти и услуги да се комерсиализират в бизнеса, да се подкрепят предприемаческите и стартъп екосистемите на държавите участници, академичните общности, талантите и бизнеса.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg