
В днешния брой на „Аз-буки“ отиваме на гости в 79. ДГ „Слънчице“ в София. Тази година децата в нея са около 350 и най-вероятно и инициативите, които правят са същият брой, а ако не повече. При тях няма сиви и скучни дни, защото всеки ден се случва нещо различно. Отбелязват всеки тематичен ден, правят възстановки на български обичаи и традиции, участват в конкурси и състезания и редовно приемат гости – доказани специалисти в своята област, било то бизнес, наука или кино.
„Детската ни градина има богат реквизит от костюми за всеки празник“, разказва за „Аз-буки“ директорката на 79. ДГ „Слънчице“ Калина Иванова. Дрехите са събирани с години, като предишният ръководител и екипът му са отделяли средства от бюджета всяка година да допълват и разширяват асортимента, с който разполагат. „Немалка част от костюмите дори са шити или по поръчка, или с помощта не само на родителите, но и на учителите“, обяснява тя.
В началото на всяка учебна година Калина Иванова заедно с целия екип правят културен календар за живота в детската градина.
Всички заедно се събират и обсъждат как ще отбележат значими дати, тематични дни и празници.
„При нас има график. Не отбелязваме празниците с всички групи, защото това би натоварило много всекидневието на децата. Но пък групата, която е подготвилa нещо, го представя пред другите“, обяснява моята събеседничка. По този начин малчуганите се редуват в сценичните изяви, а пък гости на празника са всички без изключение и разбира се, в повечето случаи заедно със своите родители.
Освен културен календар в 79. ДГ „Слънчице“ има и сформирани и прекрасно работещи вътрешноинституционални комисии.
Те са в различни сфери – екология, физическо възпитание и спорт, безопасност на движението по пътищата, интеркултурно образование, здраве, работа с родители и много други.
„Тези комисии са създадени назад във времето, но в последните няколко години заедно с екипа осъвременихме дейността им в посока на това от какво наистина има нужда днес детето като обучение, образование и възпитание“, уточнява директорката.
Комисиите се оглавяват от педагогическите специалисти в зависимост от интересите, които имат.
Иванова споделя, че в работата си се водят от просто правило – да се фокусират и да развиват силните страни на всеки човек. „И това важи не само за децата, но и за нас възрастните“, обяснява тя.
Във всяка комисия участват от трима до петима души от персонала. И всички са там не по задължение, а по желание. Отделните комисии работят по предварително начертан план, различен от културния календар, в който стриктно описват и изброяват всички инициативи, събития, срещи и работилници, които са решили да проведат през годината.
Комисията по екология например не само отбелязва значимите дати, но участва и в инициативи с пряко отношение към опазването на околната среда или благотворителни кампании с екологична насоченост.
Тази година работят съвместно с „Гората.бг“. „Ние ги потърсихме, а те с радост откликнаха“, разказва Калина Иванова. Когато разбират, че от „Гората.бг“ са направили кампания за събиране на семена на дървета, решават да се включат.
„Всички заедно решихме, че ще участваме. Събирахме семена от двора, организирахме разходки до близки паркове и зелени пространства и дори се обърнахме с призив към родителите на децата и те да се включат“, разказва въодушевено директорката.
И не спират дотук. Впечатлени от количеството събрани семена, от „Гората.бг“ им идват на гости с дръвчета, които засаждат заедно с децата, и облагородяват двора на градината.
А колкото до това как успяват да въвлекат майките и бащите в голяма част от заниманията и активностите, отговорът е повече от лесен – с ентусиазъм, любов и старание към всичко, с което се захванат.
Включват се и в кампанията „Засади дърво за Коледа, вместо да отсечеш“.
„Всичко това се ръководи от Комисията по екология. Те се занимават с всичко свързано с инициативите“, посочва моята събеседничка. В това число влиза събиране на информация по темата, въвличане на другите групи с техните учители и родители, изработка на предмети, рисуване на картини, организиране на изложби, работилнички, тематични срещи и всичко друго, което може да ви хрумне. По идентичен начин работят и другите вътрешноинституционални комисии.
А с подобна стройна организация животът в тази софийска детска градина е пъстър и интересен. От последните публикации на страницата им в социалните мрежи става ясно, че само за отминаващия март са отбелязали не само традиционните за страната празници, като Баба Марта, 3 март и Деня на жената, но и са се срещнали с безкрайно интересни личности. От тях са научили куп нови и полезни неща, които в бъдеще с лекота биха приложили в живота.
С професионалния медиатор Катина Клявкова разговарят дали думите могат да бъдат вълшебни и кое е това, което ни прави човеци.
Малчуганите посрещат и Елица Петкучева – главен асистент в Института по електрохимия и енергийни системи към Българската академия на науките. Тя им разкрива необятния свят на науката и им показва за колко много неща във всекидневието си трябва да благодарим на учените.
Относно това кога и как започват да канят известни и успели хора в детската градина, Иванова разказва, че всичко започва спонтанно. Преди няколко години, когато Столичната община отваря за кандидатстване своята „Програма за развитие на физическото възпитание и спорта“, педагогическият екип на 79. ДГ „Слънчице“ обсъжда възможността да кандидатства с проект за изграждане на малък детски фитнес център. И печелят финансиране.
„В проекта имаше точка „Официално откриване“. Тогава решихме, че бихме могли да поканим за тържеството известен спортист. Родителите приеха с отворени обятия идеята и ни съдействаха да поканим Кубрат Пулев“, спомня си тя. Добавя, че при тях винаги всяко събитие е добре обмислено и тематично свързано. „Разговаряйки с Кубрат Пулев, децата научиха и запомниха, че независимо с какъв спорт се занимаваш професионално, винаги на спортистите им се налага да се подготвят и да тренират във фитнес залата“, разказва директорката.
След срещата, виждайки колко добре децата приемат разговора с известния спортист и как след това дълго говорят за всичко, което са научили, решава тези срещи да продължат. Те се отразяват положително както на малките, така и на големите. „Повечето ми колеги са млади хора – мотивирани и работещи в системата с голямо желание. Срещите с успели личности зареждат и тях, не само децата“, казва моята събеседничка.
В началото на март в детската градина приключва и една инициатива, с която всички заслужено много се гордеят. Става въпрос за „Парад на страшните маски“, който е своеобразен завършек на седмицата, посветена на християнския празник Сирни Заговезни. Нарекли са я Седмица на Сирница. Тя се организира за трета поредна година в детската градина и се радва на все по-голям интерес. Тази година са се включили около 85% от родителите.
„Направи ни впечатление, че през последните години в България станаха по-популярни чуждите празници като Хелоуин, а не традиционно българските, подобни на него. Такъв е Сирни Заговезни. Уважаваме и отбелязваме чуждите празници, но на първо място, обичаме и пазим традициите на нашите“, казва моята събеседничка.
Така започват отбелязването на Сирни Заговезни по стар български обичай. Във всеки ден от седмицата децата изпълняват различна дейност, като последният е посветен на Парада на страшните маски. „Маските и костюмите, които показват децата, са направени от тях самите и семействата им. Два-три месеца преди датата помолихме родителите да изработят от различни природни и подръчни материали – вълна, кожа и пера, дрехите на децата. Идеята е да се спази традицията, а не да се купят готови от магазина“, допълва тя.
След Парада всички гости заедно с децата и учителите се събират на специално подготвена традиционна трапеза за празника. Ястията са направени от учителите и от родителите „Това сплотява цялата общност. Много е важно децата да виждат, че родителите им също присъстват в живота на детската градина. По този начин те се чувстват сигурни и спокойни“, пояснява Иванова.
През последната година детската градина има още една нова практика – организира семинари за родители с гост-лектори,
на които те да получат от достоверен източник ценна информация за детското развитие, психичното и физическото здраве. През изминалите месеци подобни семинари с утвърдени в сферата лица е имало с педиатър и психотерапевт. Предстои среща на родителите и с фондация „Офлайн кидс“, на която родителите ще се запознаят по-задълбочено с негативните последици върху детското развитие от неправилната употреба на екранните устройства
Калина Иванова, директор:
„Пътят към промяната в предучилищното образование е труден и дълъг. Първо трябва да се промени нагласата на редовия учител. Той трябва бъде по-гъвкав и по-адаптивен, защото времето, в което живеем, е динамично, нуждите на образованието се менят с бързи темпове.Нагласата им към новото трябва да е позитивна, а не всяка промяна да се посреща с притеснение и отхвърляне. Хубаво би било нововъведенията да се възприемат като поредното предизвикателство, с което се сблъскват и което ще ги направи още по-добри професионалисти.А когато нормативните актове и съдържанието на образованието се правят с професионално отношение, това ще успокои и залетия от информация родител, изгубил доверие и уважение към системата. Освен това обучението на педагогическите специалисти във висшите училища трябва да стане още по-адекватно на съвремието ни. Когато се променят тези неща, ще се променят и нагласите, а родителите ще върнат уважението към образованието и работещите в тази сфера. Благодарна съм, че работя с прекрасен екип и сме наследили от предишния директор много добре ръководена детска градина. Не ни остава друго, освен да надграждаме и развиваме изграденото преди нас.“

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg