
През последните няколко десетилетия продължителността на човешкия живот непрекъснато се увеличава. Този напредък обаче е довел и до нарастващ дял от населението, страдащо от свързани с възрастта заболявания като рак, невродегенеративни разстройства и диабет. Удължаването както на продължителността на живота, така и на продължителността на здравето – периодът на живот, прекаран в добро здраве, изисква по-задълбочено разбиране на биологичните механизми, които насърчават здравословното стареене.
В естествения свят продължителността на живота на бозайниците варира изключително много – от само 1 до 2 години при някои гризачи, до повече от век при видове като китовете и хората, което е поразителна 100-кратна разлика. Такова забележително разнообразие повдига важен въпрос: какви биологични фактори позволяват на дълголетните бозайници да поддържат здравето си до дълбока старост?
Ново проучване, публикувано в Nature Communications от изследователи от Университета „Бар-Илан“
в Израел, разглежда този въпрос, като се позовава на самата еволюция – най-дългият и най-обширен природен експеримент, за да разкрие тайните на дълголетието. Изследването е ръководено от проф. Хаим Коен, директор на Центъра за здравословно човешко дълголетие „Сагол“ във Факултета по науки за живота „Гудман“ към университета, в сътрудничество с д-р Саги Снир от Университета в Хайфа.
Сарит Фелдман-Трабелси, докторант в лабораторията на проф. Коен, разработва нов изчислителен инструмент, наречен PHARAOH (позитивен посттранслационен регулатор на продължителността на живота). Използвайки усъвършенствани статистически методи,
PHARAOH сравнява протеинови последователности в 107 вида бозайници
с различна продължителност на живота. Този подход позволява на изследователите да проследят специфични протеинови промени, по-специално посттранслационни модификации (PTM), като ацетилиране, през цялата еволюция и да идентифицират тези, които постоянно се обогатяват при дългоживеещите видове.
Посттранслационните модификации (PTM) регулират основни клетъчни процеси
и са свързани с повишена устойчивост срещу свързани с възрастта заболявания, включително рак. Чрез сравняване на дълго живеещи и кратко живеещи бозайници екипът открива постоянни протеинови модификации, свързани с удължен живот. Експерименти потвърждават, че PTM, идентифицирани от PHARAOH, играят значителна биологична роля в стареенето и устойчивостта на болести.
Поразително откритие на изследователите е как големите бозайници, като китовете, показват драстично по-ниски нива на рак, въпреки че имат значително повече клетки от по-малките животни. Резултатите от изследването сочат, че някои PTM, открити в тези видове, вероятно изпълняват защитна роля срещу рака, хвърляйки светлина върху молекулярните стратегии за устойчивост на болести и дълголетие.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg