
С интензивни 9-часови занимания преминава двуседмичната подготовка на най-добрите млади астрономи в България. Над 20 младежи от VII до XII клас участват в подготвителния лагер за предстоящите международни състезания по астрономия и астрофизика. Домакин на заниманията, провели се от 1 до 13 юли, е Народната астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ – Варна.
„Това са високо мотивирани деца. По време на лагера не само обменяха идеи, но и създадоха нови приятелства“, споделя пред „Аз-буки“ Ева Божурова, старши учител в Народната астрономическа обсерватория и планетариум – Варна, и ръководител на отбора, който ще ни представя на Mладежката международна олимпиада по астрономия и астрофизика.
Ръководители на учениците са още Никола Каравасилев, Захари Дончев, Даниела Иванова, Стефан Иванов, Георги Александров и Иван Попов.
Занятията са разделени на четири части. От 9 до 13 часа учениците имат лекционна част и решаване на теоретични задачи по астрономия. По време на следобедните занятия от 15:30 до 19 часа решават практически задачи по астрономия. Изходните данни за тях трябва да се извлекат чрез построяване на графики, измервания и анализиране на астрономически обекти.
„Те наподобяват реалното научно изследване, което се провежда от астрономите“, посочва д-р Божурова.
След вечеря в рамките на час се провежда консултация и младежите имат възможност да задават допълнителни въпроси.
За финал на интензивната програма от 21,30 до 23 часа се провежда наблюдение. Учениците се учат как да се справят със задачи за разпознаване на съзвездия, да работят с телескоп и да го насочват към различни обекти, запомнят разположенията на забележителни астрономически обекти като звездни купове, мъглявини и галактики.
„Целта ни е с всяка задача да разкриваме нова страна от физически явления и закономерности и децата да научават по нещо ново. Не искахме лагерът да бъде като спортна тренировка по решаване на задачи“, подчертава събеседничката ми.
Тя допълва, че медалите от състезанията не са най-важното.
Самото класиране за престижните международни форуми също е награда.
„С нашата работа не произвеждаме медали, а хора. За мен личностното изграждане на децата е най-важно. Това, което правят, трябва да им доставя удоволствие“, категорична е Ева Божурова.
По време на лагера се провежда подготовката на националния отбор за XVIII международна олимпиада по астрономия и астрофизика (IOAA), която ще се проведе от 11 до 21 август в Мумбай, Индия. Част от него са Лора Лукманова (Софийска математическа гимназия „Паисий Хилендарски“), Светослав Арабов (Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“ – Варна), Петър Попов (ПМГ „Яне Сандански“ – Гоце Делчев), Атанас Радев (Езикова гимназия „Христо Ботев“ – Кърджали) и Елена Йорданова (МГ „Баба Тонка“ – Русе). Петимата млади астрономи са избрани след представянето им на националния кръг на олимпиадата по астрономия, който се проведе през май в Димитровград. Тогава младежите печелят първите пет места във възрастовата група XI – XII клас.
В последните дни на лагера – на 12 и 13 юли, се провежда и подборен кръг за определяне на окончателния състав на националния отбор за Младежката международна олимпиада по астрономия и астрофизика (IOAA-Jr), в която състезателите са от 14- до 16-годишна възраст. Надпреварата ще се проведе в края на октомври – началото на ноември 2025 г. в Пиатра Неамт, Румъния. Представянето на теоретичния, практическия и наблюдателния кръг по време на лагера във Варна носи правото на участие на форума на Цветелина Данева (IX клас, СМГ), Лев Беленкий (VIII клас, Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“ – Варна), Виктор Кожухаров (VII клас, НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“), Марина Маринова (VIII клас, МГ „Баба Тонка“ – Русе) и Огнян Добрев (МГ „Д-р Петър Берон“ – Варна).
В лагера участват и осем ученици от IX и X клас.
За тяхната възрастова група няма международни състезания, но за да бъдат стимулирани и да не губят форма, те ще участват в международно онлайн състезание. В него ще се включат Максим Босилков (СМГ), Ярослав Басков (МГ „Д-р Петър Берон“ – Варна), Добромир Добрев (СМГ), Николай Маринков (Мг „Д-р Петър Берон“ – Варна), Мирослав Драганов (ПМГ „Акад. Никола Обрешков“ – Бургас) и Искрен Нинов (МГ „Гео Милев“ – Плевен).
„Всички талантливи ученици от Варна, които ще представят страната ни на международните форуми, са подготвяни в Народната астрономическа обсерватория и планетариум „Н. Коперник“ във Варна“, споделя с гордост още д-р Божурова.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg