„Кариерата не започва с първата работа, за която кандидатстваш“, разказва за „Аз-буки“ зам.-директорът на ЦПЛР – Център за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград, д-р Александра Ковачева.
Тя е категорична, че всеки човек поставя началото ѝ още в детската градина.
„Много са важни различните роли, които заемаш. Важно е и какъв е пътят, по който вървиш по време на израстването си – личностно и впоследствие и професионално“, посочва още тя.
Освен зам.-директор тя е и ментор на Общинския младежки парламент.
И независимо че разликата в годините им въобще не е голяма, нарича младежите, с които работи, „моите деца“.
Разказва, че при тях има много активни млади хора.
Каузите, за които най-често се борят, са свързани с по-високо качество на образованието.
„Иска им се то да отговаря на изискванията на пазара на труда и младите хора у нас да имат повече възможности за реализация в родината си“, обяснява тя.
В Общинския младежки парламент има общо 26 ученици – от VII до XII клас.
Една част от тях – тези, на които през тази учебна година им предстои да бъдат абитуриенти, са решили да заминат да учат висшето си образование в чужбина.
Те вече дори са приети в желаните от тях университети.
Един от тях отива в Ню Йорк, друг – в Абу Даби, трети – в Австрия, и т.н.
„Казвам им, че искам да се върнат в Благоевград, след като получат дипломата си, но знам, че много от тях няма да го направят“, посочва Ковачева.
Въпреки всичко се надява, че някои ще се приберат у дома и ще приложат на практика в България това, което са научили зад граница.
„Нейните деца“ се интересуват и от екология. Всяка година се включват в различни инициативи.
Освен креативни и инициативни
те са и социално ангажирани, като отделят от времето си и за посещения на домове за възрастни хора.
Участват и в много доброволчески кампании за събиране на средства за нуждаещи се хора.
Интересен е и отговорът на въпроса каква е реализацията на младежите от парламента и кои са уменията и знанията, които придобиват и им помагат да се реализират след това успешно в живота.
Със сигурност са им от полза организационните умения, които придобиват.
Не са за подценяване и надграждането на личностните им качества, като дисциплина, отговорност, ясно изразена позиция по различни обществено значими въпроси.
И не на последно място – умението да отстояваш това, в което вярваш.
„Най-важното, което остава за тях, според мен е мрежата от контакти, които създават, и това, че се научават да комуникират с хора на различни нива“, посочва Ковачева.
Тя обяснява и за необходимостта младите хора да започнат да градят своята биография още в училище.
При кандидатстване в университет в чужбина е от изключително голямо значение да покажеш, че в училище си бил активен и си се занимавал със социално значими инициативи.
Моята събеседничка обича да говори за професионална ориентация още от най-ранна възраст, а е и от хората, които имат какво да кажат.
Преди това е работила като ръководител на екип „Кариерно ориентиране“ към Центъра.
Разказва, че кариерното ориентиране се осъществява под две форми – групова и индивидуална.
Колегите ѝ работят основно с ученици от I до XII клас. Всеки ученик има възможност да отиде на
индивидуална консултация на място.
„Разбира се, консултантите ходят и по училищата. Най-силно застъпено е кариерното ориентиране в VII, XI и XII клас. Точно тогава децата имат нужда добре да обмислят накъде да поемат“, казва моята събеседничка.
Освен това кариерните консултанти организират традиционни за града мероприятия, като „Училищна панорама“ и „Панорама на университетите“.
„С всяка изминала година интересът към тези събития става все по-голям. Започват да идват представители на много училища от областта“, допълва тя.
На последния университетски форум присъстват над 20 висши училища от цяла България.
В практиката си често среща случаи, когато младежи, на които им предстои да кандидатстват във висше училище, не могат да се ориентират в сайта на конкретния университет.
Те не знаят как да го направят и какви са специалностите, които се предлагат.
Затова при всяка възможност, в това число и на последната „Панорама на университетите“, призовава представителите на висшите училища да се опитат да предоставят по възможно най-достъпен начин информацията на интернет страниците си.
„Те отварят сайта, не виждат това, което им трябва в момента, и го затварят“, обяснява тя.
Изводът е ясен – често младите хора не знаят как и къде да търсят нужната информация.
Към д-р Ковачева често се обръщат младежи и с молба за помощ при подаване на автобиография за работа.
Тя винаги ги съветва при кандидатстване на първо работно място никога да не оставят полето с професионален опит празно, а да вписват различните дейности, в които са се включвали, докато са били в училище.
„Могат да добавят участията си в различни проекти или че са били водещи на събитие например. Работодателите търсят тези неща. Днес вече не е толкова важна дипломата, по-важно е какво можеш да правиш“, категорична е тя.
За младежите, на които им предстои да учат в чужбина, от изключително значение са и препоръките, които се изготвят за участие в Общинския младежкия парламент – Благоевград.
Те са с голяма тежест при кандидатстване.
А относно това дали днес младите хора знаят какво искат да работят след завършване на средното си образование, д-р Ковачева казва, че обикновено са в двете крайности.
Или са твърдо решени и знаят какво искат да постигнат, или са напълно объркани, потънали в огромната информация.
„Постоянно се говори колко много дигитално грамотни са младите хора днес. Но това, че постоянно стоят в социалните мрежи или че могат да свалят и да работят с различни приложения или да играят на игри, не означава че могат да боравят адекватно с информация“, завършва тя.
Александра Ковачева:
„Зад големия успех на Центъра за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград безспорно стои неговият директор Богдана Костадинова.
Благодарни сме и на подкрепата, която получаваме от Община Благоевград. Но за да ни помагат и да ни гласуват доверие, със сигурност първоначално са видели какво и как правим.
При нас празничният календар е запълнен за всеки месец – от 1 до 30/31 число. Нашите школи участват във всяка инициатива, организирана от Община Благоевград.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg