Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Аз-букиНационално издателство за образование и наука
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За нас
    • За нас
    • Структура
    • Екип
    • Етика и правила
    • Документи
  • Вестник „Аз-буки“
  • Списания
    • Стратегии на образователната и научната политика
    • Български език и литература
    • Педагогика
    • Математика и информатика
    • Обучение по природни науки и върхови технологии
    • Професионално образование
    • История
    • Чуждоезиково обучение
    • Философия
  • Издания
  • Проекти
  • Реклама
  • Абонамент
  • Контакт
  • en_US
  • bg_BG
  • Начало
  • За нас
    • За нас
    • Структура
    • Екип
    • Етика и правила
    • Документи
  • Вестник „Аз-буки“
  • Списания
    • Стратегии на образователната и научната политика
    • Български език и литература
    • Педагогика
    • Математика и информатика
    • Обучение по природни науки и върхови технологии
    • Професионално образование
    • История
    • Чуждоезиково обучение
    • Философия
  • Издания
  • Проекти
  • Реклама
  • Абонамент
  • Контакт
  • en_US
  • bg_BG
Няма резултати
Вижте всички резултати
Аз-буки Национално издателство за образование и наука
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2025

Министър Цоков пред пловдивски ученици: Наркотиците не са решение

Срещата в ЕГ „Пловдив“ е част от кампанията на МОН „Просто кажи „НЕ“

„Аз-буки“ от „Аз-буки“
10-01-2025
в Новини 2025
A A
Служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков разговаря по темата за наркотиците с гимназисти от Езиковата гимназия "Пловдив". Събитието се проведе по инициатива на Ученическия парламент на училището, чиито възпитаници изразиха желание да се включат в кампанията на МОН "Просто кажи "НЕ"
Снимки Пресцентър на МОН

„Наркотиците не са решение, те само разрушават – здравето, мечтите и живота.“ Това каза служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков, който се срещна с над 90 ученици от Езиковата гимназия „Пловдив“, съобщава Пресцентърът на МОН.

Събитието се проведе по инициатива на Ученическия парламент на училището, чиито възпитаници изразиха желание да се включат в кампанията на МОН „Просто кажи „НЕ“.

Специален гост на срещата беше изпълнителката Нина Николина, която е сред известните личности, които застанаха зад инициативата на МОН.

„Нашата кампания реално започна с тези първи инициативи. Вие сте сред училищата, които проправят път със започването и провеждането на събития и дискусии по инициативата“, отбеляза министър Цоков.

В гимназията над 90 ученици от XI и XII клас гледаха и коментираха филмите на кампанията, които са базирани на ученически истории. Те имаха възможност да зададат въпросите си към гостите, като по този начин се организира интересна последваща дискусия по темата.

„Съвременният свят предлага много предизвикателства, но не бива да забравяме, че ние имаме избор. Всеки от вас е неповторима личност, а лошият избор може да застраши бъдещето и всичко хубаво, което ви предстои както в личен, така и в професионален план“, се обърна министър Цоков към младежите.

По думите му, всекидневните избори, които правим, са това, което ни доближава до нашите цели, постижения и до личностното ни израстване.

„Всеки от вас има потенциал да преобрази света и не бива да допускате нищо да ви попречи в това“, добави проф. Цоков.

В рамките на кампанията „Просто кажи „НЕ“ са изработени три филма с участието на Захари Бахаров, Луиза Григорова и Весела Бабинова. В презентационното видео към инициативата популярните лица отправят мотивиращи и вдъхновяващи послания към младите хора – насърчават ги да вярват в себе си, да не се поддават на лошите навици и да се научат да казват „Не“, когато биват подтиквани да тръгват по този път.

„Възможно е всеки от нас да попадне на изкушения. Но наркотиците не са нито решение, нито водят до някакво развитие – те единствено разрушават – здравето, мечтите, живота. Важно е да го осъзнаем, за да търсим и да правим друг избор, защото винаги има такъв“, отбеляза още министърът на образованието и науката.

„Вие можете да го направите – да кажете категорично „НЕ“. И това в никакъв случай не е слабост, а проява на сила, характер и самоуважение“, добави проф. Цоков.

По думите му, всеки път, когато учениците отказват да бъдат въвлечени в лошите навици, те правят осъзнат избор за бъдещето си – избират здравето, спорта, знанието, бъдещето и живота.

„Не само родителите ви имат нужда от вас. Ние, България, имаме нужда от вас“, завърши изказването си министърът.

Той изрази надежда срещата да провокира младежите да се замислят по-задълбочено по темата и това да повлияе на техните последващи решения.

Министър Цоков благодари на директора на училището Николай Радев, който съдейства за провеждането на срещата, както и на Нина Николина за нейното активно участие и подкрепа. По време на срещата тя окуражи децата да вярват повече в себе си и в собствените си възможности.

„Казвайте „НЕ“, защото животът е прекрасен и не е нужно да стигате дотам, че да се налага някой да ви помага, за да се върнете към него“, каза Нина Николина.

МОН даде началото на кампанията „Просто кажи „НЕ“, насочена срещу употребата на наркотици в училищата, в края на миналата година. В нея се включиха едни от най-известните творци, артисти и музиканти в страната – Весела Бабинова, Захари Бахаров, Луиза Григорова, Михаела Филева, Свилен Ноев, Владимир Ампов – Графа, Виктория Терзийска, Тодор Димитров – Торино, Владимир Зомбори и Нина Николина.

Видеоматериалите по кампанията са подходящи за ученици в гимназиален етап на обучение, като прожекциите могат да се организират от училищата като извънкласна дейност, на която да присъстват учители, психолози и други специалисти. Темата след това може да се разгърне в беседа или дискусия, на която младежите да задават своите въпроси. Видеата могат да се гледат и в рамките на часа на класа.

На събитието присъства и началникът на Регионалното управление на образованието в Пловдив Иванка Киркова.


 

Your Image Description

Свързани статии:

Осем медала от Балканската олимпиада по математика Софийският фестивал на науката събира над 12 000 ученици и изследователи от три континента Рекорден интерес към Международната олимпиада по изкуствен интелект в Бургас Над 2000 ученици тренират хокей на трева

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: ДенятЕГ „Пловдив“кампания „Просто кажи „НЕ“Министър Галин Цоковнаркотициученици

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Проф. Роберт Шльогл стана „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет

Следваща статия

Вестник „Аз-буки“ – брой 1/2025 г.

Следваща статия
Вестник „Аз-буки“ – брой 1/2025 г.

Вестник „Аз-буки“ – брой 1/2025 г.

Седем добри практики при храненето в детската градина

Седем добри практики при храненето в детската градина

Учените съхраниха човешкия геном за милиарди години

Учените съхраниха човешкия геном за милиарди години

Последни публикации

  • Призьорите във Фотоконкурса на „Аз-буки“ получиха своите отличия в МОН
  • Менторска програма за младежи – ученици и студенти могат да участват в бизнес симулации, тематични обучения и събития
  • Откриха вероятно най-ранната рисунка в света
  • Инж. Даниел Денев: Страстта да изобретяваш
  • Размяна на местата в ЦПЛР – ОДК в Перник – художници пропяват, балерини рисуват, от клуба по народни танци танцуват спортни
  • Карамфилка Патинова, носител на „Константин Величков“ за работа с ученици с изявени дарби: „Много е важна дисциплината в час!“
  • СУ „Васил Левски“ в Чирпан съчетава STEM среда и модерна спортна база
  • Мария Найденова: За да станеш професионален музикант, трябва да имаш талант и дисциплина
  • Как река е „прескочила“ 4-километрова планина
  • Посланици на здравето – започна кандидатстването за XVIII издание на едноименния национален ученически конкурс
  • „Аз-буки“ представи и в Бургас „Стопанска история на българите в Османската империя“
  • ПГ „Ген. Владимир Заимов“ в Сопот бе домакин на форум за споделяне на добри практики и нови образователни ресурси
  • Що е то краудфъндинг?
  • Мажоретните дисциплини привличат все повече млади хора, отчитат от Българския чирлидинг съюз
  • Децата в БНУ „Георги Капчев“ на Ботуша учат за героите ни по интересен начин
  • 134 млади русенски таланти получават признание и подкрепа от местната община
  • Последици от наложен запор върху възнаграждението
  • Военномедицинската академия отваря врати за бъдещи лекари с пагони
  • Разширяват столичното 134. СУ „Димчо Дебелянов“
  • Столична община разширява програми за деца и ученици
  • Томислав Томов от ППМГ „Акад. Н. Обрешков“ – Бургас, спечели конкурса на Еврокомисията за превод
  • Децата на Кюстендил поведоха „Джамала“: Традицията оживя в шествие, изкуство и вдъхновение

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За нас
    • За нас
    • Структура
    • Екип
    • Етика и правила
    • Документи
  • Вестник „Аз-буки“
  • Списания
    • Стратегии на образователната и научната политика
    • Български език и литература
    • Педагогика
    • Математика и информатика
    • Обучение по природни науки и върхови технологии
    • Професионално образование
    • История
    • Чуждоезиково обучение
    • Философия
  • Издания
  • Проекти
  • Реклама
  • Абонамент
  • Контакт
  • en_US
  • bg_BG

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"