Кметът на София Васил Терзиев заедно с кмета на Варна Благомир Коцев подписаха Меморандум за сътрудничество в сферата на образованието с италианската организация „Реджо Чилдрън“, която е основана от италианската община Реджо Емилия и залага на индивидуалния подход към всяко дете.
Основната цел на инициативата е да се обменят успешни практики в сферата на ранното детско образование на международно ниво.
Подписването се проведе в присъствието на посланика на Италия Н.Пр. Джузепина Дзара, Гайтано Скурия, който отговаря за сътрудничества в областта на образованието в италианското посолство, зам.-кметовете на Столичната община Благородна Здравкова и Никола Барбутов и общинския съветник Цветелина Симеонова-Заркин.
Основните точки в меморандума включват
създаване на иновативни пилотни детски градини в София и Варна,
вдъхновени от подхода на Реджо Емилия. Ще се осигуряват и професионални обучения за български педагози, академици, архитекти и артисти, ще се организират изложби и работил
ници, както и разпространение на книги и публикации.
Предвижда се още да се развиват съвместни проекти, свързани с правата и образованието на децата, насърчаване на дискусии за споделени ценности, стандарти за качество и подходи към учебните програми, провеждане на специализирани семинари и конференции за повишаване качеството на образованието, основано на правата на децата.
„Образованието започва от най-ранна детска възраст. Това, което направим днес, ще има дългосрочно отражение върху нашето общество. В приоритетите за децата трябва да бъдем обединени, да имаме общи цели, защото нямаме различия по въпроса какви искаме да бъдем след 20 години“, коментира Терзиев.
По думите му, „ще се научим как да правим по-хубави пътища, по-красиви паркове и градска среда, но работата за развитие на децата и промяната на обществото надхвърлят краткосрочните измерения на една администрация“.
„Всеки подход, който създава по-здрави, по-свободни деца, които се интересуват от външния свят и искат да го направят по-хубав, е значим“, заяви Терзиев.
„България, София и Италия имат редица съвместни инициативи и се радвам, че заедно ще продължим да работим в областта и на ранното детско развитие“, каза посланик Н.Пр. Джузепина Дзара.
Изпълнителният директор на „Реджо Чилдрън“ Емануела Веркали представи официално послание от Марко Масари – кмет на Реджо Емилия, който изрази радостта си от
плодотворното партньорство с българските градове.
Това сътрудничество отвори вратата за включването на България в международната мрежа на „Реджо Чилдрън“ и полага основите за бъдещи съвместни инициативи.
Веркали подчерта значимостта на подписаното споразумение не само за двете държави, но и за цяла Европа, като акцентира върху готовността за обединяване на усилия и ресурси в подкрепа на ранното детско развитие.
Италианският посланик Н.Пр. Джузепина Дзара също изрази подкрепата си за тази инициатива, определяйки я като важна стъпка за страната ни.
През 2024 г. кметът на Варна Благомир Коцев и зам.-кметът по образование Павел Попов са посетили град Реджо Емилия, където са се срещнали с местния кмет и са разгледали детската градина.
Така се стига до решението, че философията на Реджо Емилия ще бъде въведена в новите детски градини в морския град – „Бялата лястовица“, която ще заработи тази година, и реконструираната сграда на бившето Руско консулство.
Ключът към философията на Реджо Емилия е в няколко направления –
да гледаме на децата като на силни ученици с права, не просто потребности.
„Реджо Емилия“ се преподава на деца от 3- до 6-годишна възраст, а това позволява да бъде холистичен модел за проектно и проблемно базирано учене, всестранно личностно, колективно, екологично израстване и стимулиране на ученето през целия живот и уменията на децата в XXI век.
Тази педагогика отваря радикално нова перспектива към дигиталните технологии и STE(A)M с малки деца.
Интегрира аналогово и дигитално в едни от най-впечатляващите пространства, създавани за образователните етапи 0 – 3, 3 – 7 и 7 – 11 години.
Свързва процесите на ранното учене с изкуство, общество, култура и дигитализация.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg