
Първокурсничката Десислава Мусинска от Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“ във Варна спечели националния финал на конкурса за комуникация на наука FameLab, част от Софийския фестивал на науката. Победителката ще представи България на международния финал през ноември в Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН), съобщава Пресцентърът на МОН.
Разказът за биомимикрията на Десислава, която следва специалност „Корабоводене“, бе оценен като най-добър от журито. Отличени бяха също Мартина Тодорова от Медицински колеж – Пловдив, и Надежда Ангелова преподавател във Факултета по химия и фармация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Стефан Сотиров, който е четвъртокурсник по дентална медицина от МУ – Пловдив, спечели вота на публиката.
Във финала на конкурса FameLab („Лаборатория за слава“) се конкурираха общо 11 участници,
представяйки теми от различни научни области. Международното състезание за комуникация на науката има за цел да открие, обучи и даде платформа на най-добрите нови гласове на науката по целия свят.
България е сред първите от над 35 държави, организиращи свой национален конкурс.
Организатор е фондация „Красива наука“ в партньорство с МОН, Софийския университет, МУ – Пловдив, ВВМУ „Никола Вапцаров“, МУ – Варна, Народната астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“, Българския антарктически институт, Националния център за полярни изследвания, Националния природонаучен музей при БАН и др.
Конкурсът е само част от четиридневния Софийски фестивал на науката,
който събра в „София Тех парк“ стотици български и чуждестранни изобретатели и автори. Освен от България участваха учени от Гърция, Кипър, Китай, Обединеното кралство, САЩ и Франция.
В тазгодишното издание се включиха също хиляди ученици I до XII клас. Те имаха възможност да се срещнат с изтъкнати изследователи и да участват в различни експерименти и демонстрации. В различните зали на „София Тех парк“ децата участваха в работилници и лаборатории, съобразени с възрастта и интересите им. По-малките направиха първи стъпки в необятната вселена на знанието в работилници като „Програмиране на роботи“, „В света на скъпоценните камъни“, „Пътят на растенията“ и др. По-големите ученици участваха в лаборатории по калиграфия, химия, биология и др.
Училищната програма на Фестивала обогати и учителите с идеи за обновяване на методиката на преподаване чрез специални събития за повишаване на опита им с най-новите технологии на изкуствения интелект.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg