А в управлението на ВУ, водещо начало трябва да имат българската университетска традиция и съвременната организация на висшето образование в останалите страни на ЕС.
Примерният модел на управление на държавните висши училища включва ректор и проректор, Академичен съвет, Общо събрание, ректорат, Обществен съвет и Събрание на научно доказалите се университетски професори, чиято единствена роля е да избере с абсолютно мнозинство от две-трети от състава новия ректор. Той има двугодишен мандат, в който е освободен от преподавателска и научна дейност. Председателства и Академичния съвет, а след изтичане на мандата си остава негов зам.-председател в качеството си на проректор.
В ректората има две ключови фигури – началник на канцеларията и финансов квестор. Началникът на канцеларията се посочва от Академичния съвет, но се назначава от министъра на образованието и науката. Финансовият квестор се назначава от министъра на финансите.
Общественият съвет включва трима научно разпознаваеми професори от академичния състав, определени от Академичния съвет, двама професори, определени от председателя на БАН, един представител, определен в Комисията за наука и образование към НС, един представител, определен от министъра на образованието и науката, и двама представители, обсъдени в Общинския съвет и предложени от кмета на общината, където се намира висшето училище.
Съветът е отговорен за стратегическия контрол върху висшето училище и предлага новия ректор на висшето училище. Резултатите от избора постъпват в МОН, като министърът на образованието и науката назначава новия ректор. При големи нередности във функционирането на висшето училище и нарушаване на обществения интерес министърът на образованието и науката има правото (и задължението) да отстрани ректора.
„Българските висши училища са автономни, но не са независими от държавата и обществото – те са длъжни редовно да се отчитат за действията си и за получените резултати в научната и образователната сфера пред тях“, отбелязва още проф. Тошев.
Четете повече в бр. 26, 28 юни – 4 юли 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg