Продуктите, които се продават под една и съща марка и опаковка, трябва да имат еднакъв състав във всички държави членки на ЕС, реши Комисията на ЕП по вътрешен пазар и защита на потребителите.
Според евродепутатите фирмите, които продават един и същи продукт, който е с различно съдържание в отделните страни, не трябва да го етикетират и брандират по привидно идентичен начин, тъй като това може да заблуди потребителите.
Множество тестове и изследвания, извършени в няколко държави от ЕС, предимно от Централна и Източна Европа, показват, че сега това се нарушава. Продават се продукти, които се рекламират под една и съща марка и с на пръв поглед идентична опаковка, но всъщност се различават по състав в ущърб на потребителите. Открити са рибни пръчици от една и съща марка с по-малко съдържание на риба, нарязан хляб с по-малко пшенично брашно и портокалови напитки без съдържание на портокал. Подобни разлики са открити не само в хранителни продукти, като например разтворими супи, кафе и безалкохолни напитки, но и в други стоки, като перилни и миещи препарати, козметика, тоалетни принадлежности и продукти, предназначени за бебета.
„Продуктите с двоен стандарт подкопават доверието на гражданите в справедливото функциониране на вътрешния пазар на ЕС. Ако продуктът се продава под една и съща марка и опаковка, той трябва да има същия състав. Ако производителят желае да пригоди продукта за различните пазари, потребителите имат право да знаят и да са наясно с тази промяна за всеки отделен продукт – заяви чешкият докладчик Олга Сехналова. – Трябва да гарантираме, че всички подвеждащи практики са забранени и че предложените инициативи няма да останат само на хартия. За тази цел трябва ефективно да се измени Директивата за нелоялни търговски практики. В ЕС не трябва да има нито продукти от втора класа, нито потребители от втора класа“, добави тя.
Четете повече в бр. 29, 19 – 25 юли 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg