Тя е сред проблемните подсистеми, смята министър Красимир Вълчев.
„От друга страна, ние разчитаме акредитационната оценка да покаже къде образованието е качествено и къде има най-добри предпоставки за качествено образование“, заяви той в отговор на въпрос по време на парламентарен контрол. Според министъра са налице проблеми с акредитацията от няколко гледни точки. Например тя не посочва категорично обучението в кое висше училище е добро, в кое не е толкова добро и има ли предпоставки за качествено обучение. Затова сме свидетели на устойчиво обезценяване на акредитационната оценка. Ако преди 12 години при петстепенна скала средната акредитационна оценка е била 82% от максимума, преди шест години е била 88% от максимума, то днес е 92% от максимума. Така редица професионални направления са с почти еднакви оценки.
От друга страна, системата не разполага с друга надеждна институционализирана оценка за учебната дейност и качеството на образование, която да се използва за комплексно оценяване и за съответствие с потребностите на пазара на труда. А това е необходимо при планирането на приема, ако ще се провежда политика за преструктурирането му. Според Министър Вълчев трябва да се променят няколко неща – да се провежда програмна акредитация в няколко висши училища по едно и също време, за да има съпоставимост, ясно да се очертаят основните показатели, които ще се оценяват. Другата промяна е свързана с участието на един преподавател в акредитацията само на едно висше училище.
Друг проблем при акредитацията е, че страната ни не разполага с професионални образователни одитори. Предвижда се още да се облекчи програмната акредитация или оценката от институционалната акредитация да бъде средно претеглена от оценките на програмните акредитации.
Четете повече в бр. 4, 24 – 30 януари 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg