Музейна сбирка, която проследява историята на ОУ „Любен Каравелов“ в село Трудовец, Софийско, се открива на 7 ноември по случай 190-годишния юбилей на училището
В нея може да се види как е изглеждала първата сграда, в която се е помещавало школото, нарисувана по разкази на съвременници, снимки на втората сграда, която е била съборена и на нейно място е била вдигната тази, в която то се намира и до днес.
Сбирката съдържа различни свидетелства от по-стари времена, като първия учителски шкаф, който е открит на тавана на училището и сега е реставриран, както и чавдарски и пионерски връзки и други атрибути от по-близкото минало. Гостите ще видят снимките на директорите на училището, а също и на повечето от учителите, които са преподавали в него. Те ще могат да разгледат и копие на книгата за историята на школото „Под стряхата на родното училище“. За нейното създаване са използвани летописни книги на училището, Главна книга от 1889 – 1904 г., Ревизионна книга от 1925 – 1959 г., Протоколна книга от 1942 – 1958 г. и много други материали, както и спомени на ученици и учители.
„Това нямаше да бъде възможно без помощта на община Ботевград, която отпусна 17 500 лв. за ремонта на залата, в която сме разположили музейната сбирка „Образователното дело в Трудовец от 1829 г. до днес“. От ботевградския музей пък ни съдействаха за подредбата, а родители и бивши възпитаници на училището също се включиха в инициативата“, разказва директорът на ОУ „Любен Каравелов“ Илияна Марчовска.
В училището в Трудовец учат 140 деца, за чието обучение се грижи млад екип от 14 педагогически специалисти. 10 от децата са със специални образователни потребности и за тях са създадени два ресурсни кабинета. С децата работят психолози и други специалисти от общинския Център за подкрепа за личностно развитие.
„Интересното е, че имаме около десетина деца, които пътуват от Ботевград, за да учат при нас“, обяснява Илияна Марчовска. Това се дължи на факта, че в общината и селото има добре развити индустриални зони и родителите пътуват, за да работят във фирмите. Има две автомобилни компании в Ботевград – едната е за електроника, а другата за компоненти, и някои от работещите в тях дори идват от Враца и Мездра.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg