Рейтинговата система провокира университетите да се стремят да бъдат все по-добри и по-отговорни в своята мисия в полза на обществото.
От друга страна, тя е доказал се инструмент за провеждане на политики за повишаване на качеството на висшето образование. Това е мнението на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, споделено с академичната общност – ректори и заместник-ректори, учени, преподаватели, министри, кмета на София Йорданка Фандъкова, заместник-министри. Съществуващата от 2011 г. Рейтингова система не само показва кои са най-добрите в отделните професионални направления, но и доказва, че университетите са водещи в традиционните си професионални направления.
„Рейтинговата система е пример за правилна политика в последните 10 години. През 2015 г. тя доведе до преструктуриране на приема. Днес тя е инструмент както за политики по отношение на висшето образоване, така и за насочване на младите хора към рационален избор на бъдеща професионална реализация. Резултатите от нея стимулират висшите училища да подобряват качеството на образование и научни изследвания.
Характерното за тазгодишното издание на Рейтинговата система е фактът, че във все повече професионални направления има конкуренция между висшите училища за призовите места. Традиционно добрите се стремят да запазят позициите, а други – да ги догонят. Все по-често младите хора избират висшето училище, в което да се подготвят, по репутацията му, в това число и по резултатите от Рейтинговата система“, коментира министър Вълчев.
Четете повече в бр. 7, 14-20 февруари 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg